Budapeszt waluta. Jakie pieniądze wziąć na Węgry?

Budapeszt waluta. Jakie pieniądze wziąć na Węgry?

Przed wyjazdem na Węgry warto zainteresować się tym jakie pieniądze są w Budapeszcie. Czy na Węgrzech można płacić w euro. Jakie pieniądze zabrać do Budapesztu – euro, dolary czy może złotówki? Ile pieniędzy wziąć na Węgry? Dzisiaj wszystko o węgierskiej walucie.

 


Forint – waluta na Węgrzech

Węgry należą do Unii Europejskiej i są członkiem Schengen ale nie należą do obszaru tak zwanej strefy euro czyli państw w których narodową walutę zastąpiono euro. Na Węgrzech walutą jest forint, którego skrót ISO to HUF.

 

W obiegu pozostają banknoty o nominałach 500 (czerwony), 1000 (niebieski), 2000 (brązowy), 5000 (żółty), 10 000 (różowawo-łososiowy) i 20 000 forintów na którym dominuje kolor zielony. W obiegu są również monety o nominałach 5, 10, 20, 50, 100 i 200 forintów. Historia forinta węgierskiego sięga XIII wieku ale obecnie używany forint to waluta powojenna. W 2008 roku swoją ważność straciły monety o nominałach 1 i 2 forintów. Jeśli ktoś chce je Wam wcisnąć jest oszustem.

 

Forint, który znamy obecnie wprowadzono w obieg w 1947 roku po okresie powojennej hiperinflacji, która dotknęła walutę pengo. Węgierska waluta mimo prób stabilizacji była narażona na galopującą inflację w czasach komuny oraz niedługo po przemianach ustrojowych w latach 1989-1990.

 
Kurs forinta do złotówki od wielu lat waha się w granicach 7700-7800 forintów za 100 PLN.

 


Jakie pieniądze wziąć do Budapesztu jadąc na Węgry


 
Wyjazd do Budapesztu nie jest tak popularny wśród Polaków jak wyjazd do Lwowa dlatego też w kantorach na Węgrzech nie zawsze da się wymienić złotówki, a jeśli już da się to kurs wymiany złotówek może być niekorzystny. Ale to zależy.

 
Do Budapesztu czy nad Balaton można spróbować wziąć trochę polskiej waluty w gotówce. Jeśli jedziemy na Węgry ze złotówkami to lepiej podarować sobie niskie nominały 10 czy 20 zł i wziąć banknoty 100 złotowe. Niestety zakup forintów w Polsce też jest dość drogą zabawą. Osoby mające banknoty euro, franki szwajcarskie, funtach brytyjskich czy dolarach mogą je z powodzeniem zabrać do Budapesztu.

 
Jeśli zostały Wam na przykład rumuńskie leje lub chorwackie kuny to w kantorach na Węgrzech bez problemu je zamienicie. Opłaty kartą na Węgrzech mogą być drogie, mogą być tanie. Tak samo jak wyjmowanie pieniędzy z bankomatów. Tu już wszystko zależy od Waszego banku i taryfy opłat i prowizji.

 
Na Węgrzech w bardzo wielu miejscach w stolicy można płacić w euro mimo że oficjalną walutą jest forint. Pamiętajmy jednak, że kurs wymiany przy tego typu płatności jest bardzo niekorzystny. Na prowincji z przyjmowaniem banknotów euro bywa już różnie.

 


Ile pieniędzy wziąć na Węgry?

Ceny i koszty życia w budapeszcie
 
Odpowiadanie na pytanie ile pieniędzy zabrać do Budapesztu jest niemożliwe ponieważ każdy turysta sam określa swoje możliwości finansowe. Niektórzy mają zamiar jeździć po Budapeszcie metrem, inni wynajmą samochód, a jeszcze inni skorzystają tylko z taksówek.

 
Niektórzy zatrzymają się mieszkaniu z Airbnb, inni w Hotelu Gellert, a jeszcze inni wybiorą Gresham Palace. Ta samo z cenami jedzenia – są osoby, które zaczną każdy dzień od śniadania w New York Cafe, inni wybiorą tańszą Cafe Centrale, inni zjedzą w tanim bistro, a jeszcze inni sami przygotują wszystkie posiłki.

 
Pieniędzy na Węgry bierzemy tyle, na ile nas stać. Ceny na Węgrzech nie są zdecydowanie wyższe niż w Polsce, chociaż w niektórych bardzo popularnych miejscówkach lub lokalach wyższej klasy zahaczają już o poziomy europejskie.

 


 

Polecamy również: