Czy Budapeszt jest w Unii? Czy Węgry są w Unii Europejskiej?

Polak, Węgier – dwa bratanki – mówi słynne powiedzenie znane zarówno nad Dunajem jak i nad Wisłą. Jeśli wybieracie się na Węgry i zastanawiacie się czy Węgry ze stolicą w mieście Budapeszt są w Unii Europejskiej razem z Polską to dziś to sprawdzimy. Czy Budapeszt jest w Unii razem z nami? Czy Węgry to Europa? Czy Budapeszt to państwo?

 
Na początek odpowiemy oczywiście na najgłupsze pytanie z jakim kiedykolwiek się spotkaliśmy. Czy Budapeszt to państwo? Oczywiście… że nie. Budapeszt to stolica Węgier.

 

Unia Europejska powstała na wiele lat przed tym, jak wstąpiła do niej Polska. Ale Polska nie wstąpiła do Unii ani wcześniej, ani później niż Węgry.

 
Zarówno Polska jak i Węgry oraz kilka innych państw w tym Czechy i Słowacja wstąpiły do Unii Europejskiej tego samego dnia. Budapeszt i Węgry podobnie jak Warszawa i Polska jest w Unii od 1 maja 2004 roku. Można spierać się czy Polska i Węgry zachowują wszystkie unijne standardy ale to nie miejsce na tego typu dywagacje.

 
Węgry tak samo jak i Polska są również w gronie państw tak zwanego układu z Schengen. Jeśli zastanawiacie się czy do Budapesztu potrzeba paszportu to na to pytanie odpowiadamy w innym materiale ale wiedząc już czy Budapeszt jest w UE pewnie domyślacie się jaka jest odpowiedź na postawione powyżej pytanie.

 


 

Polecamy również: