Czy w Holandii jest Wigilia? Święta, zwyczaje i Mikołajki w Holandii

Czy w Holandii obchodzą święta i Wigilię? Holenderskie społeczeństwo kojarzone jest z daleko posuniętym ateizmem, a nawet meczetami i imigrantami. Jak jest w Holandii w święta? Czy chrześcijańskie tradycje świąteczne mają tam jeszcze prawo bytu? Czy w Holandii jest Wigilia? Oto holenderskie zwyczaje świąteczne.

 

Przez lata Holandia była krajem chrześcijańskim ale napływ najróżniejszej maści imigrantów i liberalizm społeczny sprawił, że ostatnimi czasy kraj odsuwa się od wiary. Według danych z 2015 roku do niewyznawania żadnej religii przyznaje się ponad połowa (50,1%) społeczeństwa. Najwięcej wiernych w Holandii to wciąż Chrześcijanie (43,8%) w tym katolicy – 23,7%.

 
Mimo postępującej laicyzacji w Holandii obchodzi się różne świąteczne tradycje. Z początkiem grudnia, podobnie jak w Polsce, obchodzone są mikołajki z tą jednak różnicą, że dla dzieci najważniejszym dniem jest Wigilia Mikołajek w dniu 5 grudnia w tzw. Sinterklaasavond. To wieczorem rozdawane są prezenty.

 

 
Następnego dnia św. Mikołaj czyli Sinterklaas, który przybywa do Holandii z Hiszpanii parowcem w pierwszą sobotę po dniu św. Marcina, wypływa z Holandii z powrotem do Holandii. To właśnie Sinterklaas uważany jest za najpopularniejsze holenderskie święto, które według danych z 2009 roku obchodzone jest przez 55% mieszkańców.

 
Dopiero po wyjeździe Sinterklaasa rozstawiane są bożonarodzeniowe dekoracje, choinki czy światełka. Ze świątecznych dekoracji słynie położona pod Amsterdamem wieś Den Ilp. Popularnym prezentem jest pierwsza litera imienia wykonana z czekolady.

 
W Holandii część ludzi obchodzi normalne święta. Obchody Bożego Narodzenia wyglądają podobnie. W ich skład wchodzi rodzinna kolacja i wieczorna msza. Wygląda to jednak nieco inaczej niż w Polsce. W Holandii jest Wigilia, nazwana Kerstavond, ale obchody Wigilii 24 grudnia to raczej spotkanie ze znajomymi lub z sąsiadami. 24 grudnia to normalny dzień pracujący. Wierni mogą wieczorem wybrać się do kościoła ale wigilii w polskim rozumieniu w Holandii się nie świętuje.

 


 
Dopiero w I dzień świąt czyli w Boże Narodzenie (Eerste Kerstdag) ludzie spotykają się na rodzinną kolację tak jak w Polsce w Wigilię czyli 24 grudnia. Wieczorem organizowane są msze święte, dzieci dostają prezenty. 25 grudnia w drugi dzień świąt również dochodzi do rodzinnych spotkań, najczęściej z tą częścią rodziny z którą nie widziano się pierwszego dnia. Co może być szokiem – w postępowej Holandii drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia nie jest dniem ganiania po sklepach w poszukiwaniu promocji. Tzw. Boxing Day nie jest obchodzony w kraju.

 
Jedną ze świątecznych potraw w Holandii jest kerststol – słodki chleb z rodzynkami i migdałami spożywany zwłaszcza podczas świątecznych śniadań. Przy stołach pojawiają się również ciasteczka kerstkransjes. Wśród grudniowo-bożonarodzeniowych przysmaków wymienić można również pierniczkowe ciasteczka kruidnoot, korzenne herbatniki speculaas, appelbeignets czyli smażone jabłka w cieście oraz grzane wino na sposób holenderski czyli bischopswijn. Pija się również likier jajeczny.

 
Na świąteczne stoły trafia też wiele ryb, a także drób czy królik. Po świętach gdy lubiane przez holendrów choinki już uschną urządzane są tradycyjne ogniska z wyschniętych drzewek.

 


 
Polecamy również: