Czy w Holandii jest Wigilia? Świąteczne zwyczaje w Holandii

Czy w Holandii obchodzą święta i Wigilię? Holenderskie społeczeństwo kojarzone jest z daleko posuniętym ateizmem, a nawet meczetami i Islamem. Jak jest w Holandii w święta Bożego Narodzenia? Czy chrześcijańskie tradycje świąteczne mają tam jeszcze prawo bytu? Czy w Holandii jest Wigilia? Oto holenderskie zwyczaje świąteczne i wigilijne. Sprawdzamy czy w Holandii jest Wigilia.

Przez lata Holandia była krajem chrześcijańskim ale napływ najróżniejszej maści imigrantów i liberalizm społeczny sprawił, że ostatnimi czasy kraj odsuwa się od wiary. Według danych z 2015 roku do niewyznawania żadnej religii przyznaje się ponad połowa (50,1%) społeczeństwa. Dane dotyczące religii w Holandii z 2023 roku to już 58% osób nie wyznających żadnej religii, 17% katolików, 13% protestantów, 6% Muzułmanów oraz 6% wyznawców innych religii.

Mimo postępującej laicyzacji w Holandii obchodzi się różne świąteczne tradycje. Z początkiem grudnia, podobnie jak w Polsce, obchodzone są mikołajki z tą jednak różnicą, że dla dzieci najważniejszym dniem jest Wigilia Mikołajek w dniu 5 grudnia w tzw. Sinterklaasavond. To wieczorem rozdawane są prezenty.

Następnego dnia św. Mikołaj czyli Sinterklaas, który przybywa do Holandii z Hiszpanii parowcem w pierwszą sobotę po dniu św. Marcina. To właśnie Sinterklaas uważany jest za najpopularniejsze holenderskie święto, które według danych z 2009 roku obchodzone jest przez 55% mieszkańców.

Dopiero po wyjeździe Sinterklaasa rozstawiane są bożonarodzeniowe dekoracje, choinki czy światełka. Ze świątecznych dekoracji słynie położona pod Amsterdamem wieś Den Ilp. Popularnym prezentem jest pierwsza litera imienia wykonana z czekolady.

W Holandii część ludzi obchodzi normalne święta. Obchody Bożego Narodzenia wyglądają podobnie jak w innych krajach. W ich skład wchodzi rodzinna kolacja i wieczorna msza. Wygląda to jednak nieco inaczej niż w Polsce.

Czy w Holandii jest Wigilia? W Holandii jest Wigilia, nazwana Kerstavond, ale obchody Wigilii 24 grudnia to raczej spotkanie ze znajomymi lub z sąsiadami. 24 grudnia to normalny dzień pracujący. Wierni mogą wieczorem wybrać się do kościoła ale wigilii w polskim rozumieniu w Holandii się nie świętuje. Ze względu na duży napływ Polaków oczywiście emigranci z Polski organizują ją sobie w Holandii tak jak i w Poslce.

Według holenderskich zwyczajów świątecznych dopiero w I dzień świąt czyli w Boże Narodzenie (Eerste Kerstdag) ludzie spotykają się na rodzinną kolację tak jak w Polsce na Wigilię 24 grudnia. Wieczorem organizowane są msze święte, dzieci dostają prezenty. 25 grudnia, w drugi dzień świąt, również dochodzi do rodzinnych spotkań, najczęściej z tą częścią rodziny z którą nie widziano się pierwszego dnia.

Co może być szokiem – w postępowej Holandii drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia nie jest dniem ganiania po sklepach w poszukiwaniu promocji. Tzw. Boxing Day nie jest obchodzony w kraju.

Jedną ze świątecznych potraw w Holandii jest kerststol – słodki chleb z rodzynkami i migdałami spożywany zwłaszcza podczas świątecznych śniadań. Przy stołach pojawiają się również ciasteczka kerstkransjes. Wśród grudniowo-bożonarodzeniowych przysmaków wymienić można również pierniczkowe ciasteczka kruidnoot, korzenne herbatniki speculaas, appelbeignets czyli smażone jabłka w cieście oraz grzane wino na sposób holenderski czyli bischopswijn. Pija się również likier jajeczny.

Na świąteczne stoły trafia też wiele ryb, a także drób czy królik. Po świętach gdy lubiane przez holendrów choinki już uschną urządzane są tradycyjne ogniska z wyschniętych drzewek.

Podsumowanie: czy w Holandii jest Wigilia? W Holandii obowiązują najróżniejsze zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem mimo, że kraj jest w większości laicki. Typowa Wigilia, taka jaką znamy z Polski, nie należy do świątecznych zwyczajów w Holandii.

Polecamy również: