9 miejsc na swojskie zakupy. Hale targowe, targowiska i bazary w Budapeszcie

Bazary w Budapeszcie są miejscami w których świat zatrzymał się kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat temu. Jeśli w Budapeszcie chcecie poczuć się jak lokalni mieszkańcy węgierskiej stolicy możecie wybrać się na któreś z targowisk w Budapeszcie. Bazary i hale targowe mogą być ciekawą atrakcją wyjazdu do Budapesztu. Przedstawiamy zestawienie tych będących turystycznymi atrakcjami, miejscami z wysokiej jakości produktami luksusowymi, hipsterskimi miejscówkami oraz zwykłymi bazarkami dla mieszkańców miasta. Oto bazary, hale targowe i targowiska w Budapeszcie.

 

Wielka Hala Targowa – Központi Vásárcsarnok

Wielka Hala Targowa – Központi Vásárcsarnok jest najsłynniejszym targowiskiem w Budapeszcie i jednocześnie jedną z atrakcji, które warto odwiedzić w Budapeszcie. Najstarsza i największa tego typu hala targowa w węgierskiej stolicy została otwarta w 1897 roku. Od tego czasu na około 10 tysiącach metrów kwadratowych kwietnie handel. Dziś hala podzielona jest na parter i piętro, które dysponują różnymi asortymentami. Można tu kupić tradycyjne na bazarach owoce, warzywa, wędliny czy mięsa, a także węgierskie pamiątki i suweniry, a na niektórych stoiskach skosztować street foodowych dań, które warto zjeść na Węgrzech. Targowisko znajdujące się we wnętrzu hali jest popularnym miejscem wśród turystów więc warto pamiętać, że ceny na straganach mogą się różnić od cen w sklepach i wbrew pozorom nie zawsze jest tu taniej.

 

Belvárosi Piac (Downtown Market dawniej Hold Street Market)

Hold Street Market to jedno z najlepszych miejsc w Budapeszcie. Idealne dla tych, którzy chcą poczuć atmosferę targowiska jednocześnie nie przeciskając się wśród motłochu czy charakterystycznego zapachu popsutych produktów z bazarowego śmietnika. Ekskluzywny bazarek w którym można również zjeść w dobrej jakości punktach gastronomicznych otwarto również w 1897 roku. Asortyment hali to mięsa, wędliny, ryby, owoce i warzywa oraz na przykład stoiska z dobrymi serami. Czynne od 6:30. W poniedziałki do 17, od wtorku do piątku do 18. W soboty tylko do 14.

 

Fény Street Market

Bazar Feny położony jest w niewielkiej odległości od słynnego Różanego Wzgórza czyli jednej z najbardziej ekskluzywnych dzielnic mieszkaniowych w całym kraju stąd też ceny na niewielkim bazarku sąsiadującym z centrum handlowym Mammut często są wyższe niż ceny na targowiskach położonych w mniej korzystnych miejscach. Mimo wyższych cen jest to najpopularniejsze targowisko po tej stronie Dunaju. Asortyment na bazarku nie różni się zbytnio od pozostałych miejsc – są tu warzywa, owoce, mięsa i wędliny, niewielkie punkty gastronomiczne czy kwieciarnie i lodziarnie. Ze względu na położenie w niewielkiej odległości od luksusowego osiedla można spodziewać się tu produktów wysokiej jakości.

 

Lehel Market

Fikuśna wielopoziomowa hala targowa znajdująca się w XIII dzielnicy to zwykły bazar ze wszystkim i niczym, chociaż oprócz standardowego asortymentu zwłaszcza w soboty można nabyć tu zioła. Budynek, który swoim kształtem teoretycznie przypominać ma łódź, do dziś budzi kontrowersje z powodu swojego wyglądu. Handel rozpoczyna się tu już o 6 rano, a hala zamykana jest o godzinie 18:00. W soboty czynne do 14:00. Otwarte również w niedziele! Zaletą bazarku są budki z bardzo dobrymi langoszami oraz brak turystów, a co za tym idzie – ceny nie odbiegające od średniej.

 

Fehérvári Street Market

To już miejsce dla zaawansowanych miłośników Budapesztu lub bazarowych zakupów, chociaż jeśli macie dość targowisk to zawsze wstąpić można również do centrum handlowego Allee znajdującego się zaraz obok. Targowisko Fehérvári odwiedzają głównie Węgrzy, a nie przyjezdni przez co ceny tu są znacznie korzystniejsze. Podobnie jak na wielu innych bazarach w Budapeszcie również i tu handel odbywa się na kilku poziomach i również pod zadaszeniem. Na targowisku warto zwrócić uwagę na kwiaty i ryby.

 

Rákóczi Market Hall

Rákóczi téri Vásárcsarnok czyli hala targowa przy Rákóczi tér jest również jedną z najstarszych hal targowych, która w dużym stopniu przypomina swoim wyglądem Wielką Halę Targową. Znajdujący się tu bazar w przeciwieństwie do najsłynniejszej hali targowej nie jest nastawiony głównie na turystów, a na mieszkańców Budapesztu. Jest tu spokojniej i mniej tłoczno. Jedną z najwięksych atrakcji bazaru jest stoisko na którym prosto z beczki sprzedawane jest tanie wino za około 500 HUF za litr. Poza tym standardowy asortyment w postaci owoców, warzyw czy wędlin, które lepiej może jednak kupić w sklepie?

 

Szimpla Sunday Farmers’ Market

Osoby nieco bardziej interesujące się Budapesztem kojarzą zapewne tak zwany “ruin bar” Szimpla Kert. Popularna hipsterska miejscówka to jednak nie tylko miejsce w którym wieczorami można znaleźć się pod wpływem alkoholu. W niedziele organizowany jest równie hipsterski targ z najróżniejszymi “eko” produktami po cenach odpowiednio wyższych. W soboty i niedziele można też wpaść tu na “farmerskie śniadanie” czyli śniadanie pełne produktów z metką “organic”. 4000 HUF w soboty, 5000 HUF w niedziele. Od osoby.

 

Óbudai piac

Teraz propozycja naprawdę klimatyczna. W dzielnicy III, w poniedziałki od 7 do 16, od wtorku do piątku od 6 do 18:00, funkcjonuje niewielkie osiedlowe targowisko Óbudai Piac przy Verőfény utca. Listy dostępnych tu produktów raczej nie trzeba wymieniać ponieważ jest standardowa aż do bólu. Targowisko ma jednak nietypowy osiedlowo-bazarowy klimat niedaleko od węgierskiej wielkiej płyty.

 

Hunyadi Square Market

Miniaturowy bazarek położony wokół niewielkiego placu położonego w dzielnicy Terézváros oznaczonej numerem VI. Targowisko różni się od większości tym, że położone jest w znacznej części pod gołym niebem na straganach stojących w części placu Hunyadi ter. Targowisko działa w piątki i soboty Na szczególną uwagę zasługuje również znajdujący się przy placu zabytkowy budynek. W znajdującej się tu hali działa druga część bazaru czynna przez cały tydzień z wyłączeniem niedziel chociaż w poniedziałki również nie wszyscy kupcy decydują się na otwarcie swoich stoisk.
 


 
Polecamy również: