Gruzja dzięki stosunkowo niskim cenom jest chętnie wybierana przez turystów szukających budżetowych kierunków na urlop. Jeśli planujecie wyjazd i zastanawiacie się jaka waluta obowiązuje w Gruzji oraz jakie pieniądze najlepiej zabrać – dobrze trafiliście. W tym artykule odpowiemy na najczęściej zadawane pytania: jaka jest waluta w Gruzji, czy w Gruzji można płacić w euro. Jaka jest waluta w Gruzji?
Jaka jest waluta w Gruzji
Oficjalnym środkiem płatniczym w Gruzji nie jest waluta euro tylko lari (kod ISO: GEL). 1 lari dzieli się na 100 tetri. Przed wprowadzeniem lari w obiegu znajdowały się rosyjskie ruble oraz tymczasowa waluta zwana kuponi, która obowiązywała od 5 kwietnia 1993 roku aż do jesieni 1995 roku, kiedy zastąpiło ją obecne lari.
W obiegu dostępne są zarówno banknoty, jak i monety. Najczęściej używane nominały banknotów to 5, 10, 20, 50, 100 i 200 lari. W przypadku monet – 1 i 2 lari oraz 50 tetri (rzadziej mniejsze nominały). Kurs lari względem złotego nie jest wysoki – za 1 GEL gruziński dostaniemy w przeliczeniu około 1,40 złotych.
Czy w Gruzji można płacić w euro? Jaką walutę zabrać?
Jeśli wyjeżdżacie do Gruzji to musicie wiedzieć, że podobnie jak z kupnem ukraińskim hrywien w Polsce, nie opłaca się kupowanie lari w kantorach w Polsce. Oczywiście znajdziemy nad Wisłą kantory w których da się kupić gruzińską walutę, ale w większości przypadków jej cena nie jest zbyt korzystna. Czy do Gruzji warto wziąć złotówki? Raczej nie. Na kantor wymieniający złotówki na miejscu da się trafić dość rzadko, a jeśli już się trafi to kurs też nie będzie korzystny.
Jadąc do Gruzji jeśli chcemy wymieniać gotówkę w kantorze to najlepiej mieć ze sobą najczęściej akceptowane waluty. Najlepszym rozwiązaniem jest zabranie dolarów amerykańskich, euro, funtów brytyjskich lub rosyjskich rubli – wszystkie te waluty można bez problemu wymienić na miejscu w gruzińskich kantorach. Złotówki są przyjmowane bardzo rzadko.
Czy w Gruzji można płacić kartą?
W Gruzji bez problemu da się płacić kartą w większych miastach i popularnych miejscowościach turystycznych. W restauracjach, hotelach, dużych sklepach, na stacjach benzynowych i tego typu miejscach płatności bezgotówkowe są powszechnie akceptowane. Na prowincji poza miastem w małych sklepach czy też na straganach na gruzińskich bazarach nie zapłacimy kartą i wtedy gotówka się przyda. W Gruzji warto mieć ze sobą kartę Revolut.
Ile pieniędzy zabrać do Gruzji?
o jedno z najczęściej zadawanych pytań i zarazem jedno z najbardziej subiektywnych. Wszystko zależy od stylu podróżowania, planowanych atrakcji i własnego budżetu. To pytanie zadawane na blogach turystycznych i problem ten dobrze wyjaśnia serwis Belsole.pl. Każdy bierze do Gruzji tyle pieniędzy na ile go stać.
Zamiast szukać konkretnej kwoty, warto zaplanować wydatki i dostosować je do własnych możliwości.
Polecamy również: