Czy do Gruzji potrzebny jest paszport czy dowód?

Od momentu w którym wielu przewoźników zaczęło oferować tanie loty do Gruzji na lotnisko Kutaisi temat wyjazdu na wakacje do Gruzji na stałe zagościł w umysłach Polaków. Gruzja to tanie i bardzo ciekawe miejsce do którego podróż jest łatwiejsza, niż może się wydawać. Pierwszym pytaniem na które należy sobie odpowiedzieć jest to czy do Gruzji potrzebny jest paszport czy dowód osobisty. Pytanie o dokumenty potrzebne do wyjazdu do Gruzji wcale nie jest bezzasadne, a odpowiedź może szokować. Dziś sprawdzamy czy do Gruzji można pojechać z dowodem osobistym.

  • Czy do Gruzji potrzeba paszportu?
  • Czy można jechać do Gruzji na dowód?
  • Czy na przejściach drogowych potrzebny jest paszport?

Większość osób myśli, że wyjazd bez paszportu możliwy jest wyłącznie do krajów Unii Europejskiej. To błąd. Gruzja nie znajduje się w Unii Europejskiej, nie jest też w tak zwanym Układzie z Schengen, który znosi kontrole graniczne na wewnętrznych granicach. Mimo to dokumentem, który trzeba mieć jadąc do Gruzji jest tylko dowód osobisty.

Gruzja umożliwia obywatelom m.in. państw Unii Europejskiej wjazd bez paszportu na samym tylko dowodzie osobistym, jednak jadąc do Gruzji lepiej mieć ze sobą paszport, niż go nie mieć. Oczywiście jeśli przydarzy Wam się oferta szybkiego i taniego wyjazdu do Gruzji, a paszportu nie macie, to nie trzeba go odkładać. Do Gruzji wystarczy dowód osobisty. Dowód osobisty to jednak za mało przy kontakcie z gruzińskimi urzędami, które honorować będą jedynie paszport.

Co więcej Gruzja jest zdecydowanie gościnnym krajem i w przeciwieństwie do wielu miejsc w Europie jadąc do Gruzji można w niej przebywać bez wizy aż przez 365 dni. Co jeszcze lepsze – te 365 dni liczone jest od daty wjazdu. Jeśli pojedziecie więc do Gruzji na pół roku, wyjedziecie na kilka dni i wrócicie, to roczny okres bezwizowy będzie liczyć się od nowa! Przebywając w Gruzji nie trzeba się nigdzie meldować.

Oczywiście na gruzińskich granicach czekają na nas kontrole graniczne, a przy powrocie do kraju obowiązują limity celne na przywóz alkoholu i papierosów jak z krajów spoza Unii Europejskiej.

Podsumowanie: czy do Gruzji potrzeba paszportu? Polacy jadący do Gruzji mogą legitymować się zarówno paszportem jak i dowodem osobistym w przypadku podróży samolotem bezpośrednio z i do krajów Unii Europejskiej. W innych przypadkach potrzebny jest paszport

Polecamy również: