Czy w Krakowie są oscypki? Gdzie i kiedy oscypek w Krakowie?

Kraków to najpopularniejsze miasto turystyczne w Polsce będące dla wielu przystankiem przed wyjazdem w góry. Wielu turystów jednak w góry nie jedzie. i zastanawia się czy w Krakowie są oscypki. Czy w Krakowie można kupić prawdziwego oscypka? Gdzie sprzedają oscypki w Krakowie? Sprawdźmy najważniejsze informacje na temat tego sera.

Czy w Krakowie są oscypki? Można je kupić na przykład na bazarkach na Starym czy Nowym Kleparzu, można je też dostać w centrum ze straganów na ulicy. Chcąc kupić prawdziwego oscypka w Krakowie trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Warto pamiętać, że prawdziwy oscypek dostępny jest tylko przez określony czas w roku w okresie od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Oscypek to ser będący produktem regionalnym chronionym w Unii Europejskiej. By swój produkt nazwać oscypkiem trzeba spełnić konkretne normy. Po pierwsze jest to ser owczy, po drugie powstaje wyłącznie w okresie od maja do września.

Oscypki można kupić więc maksymalnie do końca października. Prawdziwy oscypek waży od 60 do 80 dekagramów i ma od 17 do 23 centymetrów. Jeśli przyjechaliście do Krakowa w grudniu, styczniu albo w kwietniu to nie kupicie prawdziwego oscypka bo nigdzie go nie ma. Wtedy w sprzedaży jest zwykły ser z mleka krowiego, które kształtem imitują oryginalny ser chroniony przez unijne prawo.

Wszystkie małe serki o kształcie oscypka to rzadko jest to prawdziwy ser wytworzony z sera owczego z zachowaniem wszelkich procedur. Samo używanie nazwy oscypek (tak jak i obwarzanek) jest już regulowane więc wszelkie “sery górskie”, “sery góralskie” czy “serki wędzone” nie są prawdziwym chronionym przez Unię oscypkiem. Warto o tym pamiętać zarówno w Krakowie jak i jadąc na Podhale w góry czy do Zakopanego.

Podsumowanie: czy w Krakowie są oscypki? Mimo że oscypek nie jest produktem wywodzącym się typowo z Krakowa lub jego najbliższej okolicy , jak chociażby obwarzanek, to można go kupić w Krakowie.

Należy jednak pamiętać, że sezon na oscypki trwa od wiosny do jesieni. Jest to spowodowane tradycyjnym sposobem produkcji, który opiera się na sezonowych zmianach w produkcji mleka owczego.

 
Warto przeczytać również: