Czy Szwajcaria jest w Strefie Schengen? Sprawdźmy 2024

Strefa Schengen ostatnio stała się popularnym terminem na ustach wielu osób, które chcą wybrać się wreszcie na upragnione wakacje. Wiele osób zastanawia się czy dane kraje są w Schengen i czy będzie można do nich spokojnie polecieć. Jeśli planujecie wizytę w Szwajcarii i zastanawiacie się czy Szwajcaria jest w Schengen to dziś mamy dla Was odpowiedź. Czy Szwajcaria jest w Strefie Schengen w 2024 roku?

Wiele osób myli Strefę Schengen z członkostwem w Unii Europejskiej. To dwie zupełnie osobne sprawy chociaż faktem jest, że większość krajów które są w Schengen to kraje Unii Europejskiej. Są wyjątki jak chociażby Bułgaria.

Jak każdy jednak dobrze wie – Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej i nic nie wskazuje na to, by Szwajcarzy kiedykolwiek chcieli do niej dołączyć. Co to oznacza w kontekście Układu z Schengen?

 
Brak członkostwa w Unii Europejskiej nie znaczy jednak, że Szwajcaria nie może być w Strefie Schengen. Jeśli z niepokojem patrzycie w przyszłość i boicie się planować loty do Szwajcarii z powodu przebąkiwań miłościwie nam panujących o kwarantannie spoza Strefy Schengen to nie macie się czego obawiać w przypadku wyjazdu do Szwajcarii.

 
Szwajcaria przystąpiła do Układu z Schengen 12 grudnia 2008 roku, a postanowienia zaczęły obowiązywać na lotniczych przejściach granicznych w dniu 29 marca 2009 roku. Jeśli więc planujecie przylot ze Szwajcarii i wakacje w Szwajcarii to nie trzeba się o nic obawiać – Szwajcaria jest w gronie państw Schengen.

Choć Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej, jej członkostwo w Strefie Schengen umożliwia swobodny przepływ osób między nią a państwami układu, co ma istotne znaczenie dla podróżujących oraz dla gospodarki i integracji regionu europejskiego.

 
Polecamy również: