Ile kosztuje zwiedzanie Wawelu? Cennik biletów na Wawel

Wawel to jedna z najsłynniejszych atrakcji nie tylko w Krakowie ale i w całej Polsce dlatego też wielu turystów wybierających się do Krakowa zastanawia się ile kosztuje zwiedzanie Wawelu. Jaki jest cennik biletów na Wawel? Ile trzeba zapłacić za zwiedzanie całego Wawelu? Ile kosztuje bilet na cały Wawel i jaki jest cennik wstępu na poszczególne wystawy? Sprawdźmy cennik i koszt zwiedzania.

Historii Zamku Królewskiego na Wawelu nie będziemy przybliżać bo każdy może przeczytać encyklopedyczną notatkę. Skupimy się na tym ile kosztuje zwiedzanie Wawelu. Na początek warto dodać, że samo wejście na wzgórze Wawel jest darmowe. Płatnym zwiedzaniem objęte są wystawy i tu warto dodać jeszcze jeden fakt.

Zamek Królewski na Wawelu to muzeum zarządzane przez instytucję o nazwie Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki. Osobną atrakcją na wzgórzu jest Katedra Wawelska wraz z towarzyszącym jej muzeum.

Na poszczególne zbiory na zamku obowiązują inne bilety, a na wstęp do Grobów Królewski, do Katedry, Muzeum Katedralnego oraz na Dzwon Zygmunta obowiązują inne bilety dostępne w innym miejscu. We wpisie sprawdzimy koszt zwiedzania wszystkich zbiorów na wystawy stałe i do Katedry. Ile to kosztuje?Reprezentacyjne Komnaty Królewskie

Pierwszą i jedną z najbardziej atrakcyjnych ekspozycji stałych na Zamku Królewskim są komnaty. Komnaty królewskie to połączenie 3 sal na parterze zamku i komnat drugiego piętra. Historia ekspozycji sięga lat 30. ubiegłego wieku, a układ zwiedzania pochodzi z 1995 roku. W skład trasy wchodzą sale: Pod Zodiakiem, Pod Planetami, Pod Orłem, Pod Ptakami i towarzysząca jej sień, Sala Senatorska i towarzysząca jej sień, Sień Bitwy pod Orszą, Gabinet Kolekcjonera, Gabinet Holenderski oraz kaplica. Bilet na zwiedzanie komnat to koszt 35 zł za bilet normalny oraz 25 złotych za wstęp na ulgowym.


Skarbiec Koronny

Kolejna ze stałych wystaw dostępnych do zwiedzania na Wawelu to Skarbiec Koronny. Wystawa ta obejmuje kolekcję najróżniejszych drogocennych przedmiotów związanych z polską monarchią i państwowością w tym włócznię św. Maurycego, Szczerbiec, insygnia Jagiełłów, pamiątkowe, medale, dzbany, trofea wojenne i inne klejnoty. Jaki jest cennik zwiedzania Skarbca na Wawelu? Cena biletu normalnego to koszt 35 złotych, a zwiedzanie na bilecie ulgowym to koszt 25 złotych. Jest to więc jedna z droższych wystaw na Wawelu.Zbrojownia

Zbrojownia na Wawelu to kolejna wystawa stała na Wawelu dostępna do zwiedzania. Zobaczymy tu arsenał dawnej broni należącej do polskich sił w tym także zasługujące na szczególną uwagę zbroje husarskie, a także pistolety, kusze i lufy starych armat. Na uwagę zasługuje zbroja królewska Zygmunta Augusta. a bilet normalny do Zbrojowni na Wawelu trzeba zapłacić 20 złotych, a za bilet ulgowy cena w cenniku wynosi 15 złotych.


Sztuka Wschodu. Namioty tureckie

Kolejna z wystaw stałych na Zamku Królewskim to wystawa “Sztuka Wschodu. Namioty tureckie”. Kolekcja poświęcona orientalnym pamiątkom w której dużą rolę zdobywają łupy przywiezione do Polski przez króla Jana III Sobieskiego po bitwie pod Wiedniem. Znajdują się tu kolekcje porcelany, trofea wojenne, tureckie szable, chorągwie, broń czy siodła. Zwiedzanie wystawy Sztuka Wschodu nie należy do najdroższych. Jaki jest cennik? Cena biletu to 20 złotych za bilet normalny i 15 złotych za bilet ulgowy.


Wawel Zaginiony

Wawel Zaginiony to znajdujący się na Wawelu rezerwat archeologiczno-architektoniczny ulokowany w budynku, który postawiono na Wawelu w czasie nazistowskiej okupacji. W kolekcji znajdują się relikty rotundy NMP, wyroby żelazne, relikty archeologiczne, monety, przedmiotów znajdowane na Wawelu, a także m.in. makieta tego jak zamek wyglądał w przeszłości.Wawel Zaginiony jest najtańszą wystawą stałą na Wawelu. Zwiedzanie to koszt 15 zł za normalny i 10 zł za ulgowy.Wawel Podziemny. Lapidarium

Ostatnią z wystaw stałych na Wawelu jest Wawel Podziemny czyli trasa pod wschodnim skrzydłem zamku, która wkrótce zostanie oddana do zwiedzania. W piwnicach umieszczone zostały zbiory detali architektonicznych i rzeźb znalezionych w czasie renowacji Wawelu. W Lapidarium do zwiedzania oddano zbiór kamiennych posągów, nagrobków czy kamieni głównie z okresu renesansu. Wystawa wkrótce zostanie otwarta i wówczas poznamy jej cennik.


Wawel cennik – wystawy czasowe

Poza najbardziej atrakcyjnymi wystawami stałymi na Wawelu są też wystawy i zbiory, które można oglądać wyłącznie przez pewien czas w roku. Są to wystawy Kościół św. Gerona (10 zł za bilet normalny i 5 zł za bilet ulgowy), Smocza Jama (9 zł za bilet normalny i 7 zł za bilet ulgowy), Ogrody Królewskie (7 zł za bilet normalny i 3 zł za bilet ulgowy), Baszta Sandomierska (5 zł za bilet normalny i 2 zł za bilet ulgowy) oraz Krużganki pierwszego piętra (5 zł za bilet normalny i 2 zł za ulgowy).

Dodatkowo oddawane są dla zwiedzających różne wystawy czasowe takie jak na przykład Złoty Zamek Jagiellonów – Obraz Złotego Wieku oraz Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, które zwiedzamy za 50 zł za bilet normalny lub 30 zł za ulgowy. Program i cennik wystaw czasowych na Wawelu zawsze dostępny jest na oficjalnej stronie zamku.

Warto dodać, że na Wawel obowiązuje specjalny bilet pozwalający na wstęp na wszystkie zbiory na Zamku Królewskim, który kosztuje 145 złotych. Nie obowiązuje on jednak do katedry.


Katedra i Groby Królewskie

Jak już wcześniej wspomnieliśmy Wawel to nie tylko zbiory Zamku Królewskiego ale również bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława w Krakowie na którą obowiązują bilety, które kupuje się osobno. Wstęp do kościoła na modlitwy i msze jest oczywiście bezpłatny. Płatne jest zwiedzanie przygotowanej trasy.

W programie zwiedzania archikatedralnego kościoła są dodatkowo oczywiście Katedra, a także Groby Królewskie i Dzwon Zygmunta. W cenie biletu na zwiedzanie katedry jest też wstęp do dwóch muzeów: Muzeum Katedralnego oraz Muzeum Archidiecezjalnego. Koszt biletu normalnego to 22 złote, a cennik biletów ulgowych to 15 złotych.

Bilety na wszystkie wystawy na Wawelu oraz oczywiście do katedry można kupić na oficjalnych stronach internetowych.

Polecamy również: