Parkowanie w Pradze. Ile kosztuje? Gdzie zostawić czy za darmo?

Do Pragi najlepiej wybrać się samolotem ale z różnych względów nie każdy ma możliwość wybrania tego środka transportu. Wiele osób wybiera wyjazd samochodem do Pragi. Po dojechaniu na miejsce auto trzeba zaparkować. Ile kosztuje parkowanie w Pradze? Gdzie parkować w Pradze w 2024 roku? Czy da się zostawić samochód w Pradze za darmo? Jakie są strefy płatnego parkowania w Pradze? Sprawdzamy.


Strefa płatnego parkowania w Pradze

Na samym wstępie warto podkreślić, że parkowanie w Pradze jest jeszcze gorsze niż na przykład w Krakowie. Miasto podzielono na kilka kolorowych stref płatnego parkowania. Niebieska strefa parkowania to obszar gdzie wolno parkować tylko mieszkańcom ze stosownymi zezwoleniami. Tu nie zostawimy samochodu.

Fioletowe strefy to strefy w których można parkować po dokonaniu stosownej opłaty ale parking możliwy jest tylko na wyznaczony okres maksymalnie na 24 godziny (nieograniczony czas dla mieszkańców i aut elektrycznych ze znakiem EL), więc to też uciążliwa opcja. W centrum Pragi koszt godziny parkowania opłaconej w sposób elektroniczny to nawet 80 CZK czyli ponad 14 złotych.

Pomarańczowe strefa to kolejna strefa parkingowa, która na nic nam się nie przyda jeśli chcemy zostawić samochód na dłużej. Tu parkować można po opłaceniu postoju ale tylko na krótki okres czasu. Informacje o tym na jak długo możliwe jest pozostawienie auta znajdują się na znakach.

parkowanie praga cennik

Parkingi P+R też nic nam nie dają jeśli chcemy zostawić samochód w Pradze na dłużej. Postój na oddalonych od centrum parkingach P+R dozwolony jest na większości z nich tylko w godzinach otwarcia chociaż kara za “nieautoryzowane pozostawienie samochodu” za dzień nie jest zbyt wysoka ale to zawsze niepotrzebne kombinacje…

Strefy płatnego parkowania w Pradze w większości przypadków obowiązują od 8 do 18:00. Na szczęście w wielu przypadkach (przynajmniej w 2024 roku) parkowanie w weekend nie wymaga opłaty. Szczegółowe informacje dotyczące stref parkowania w Pradze oraz sposoby opłaty za parking znajdują się na stronie parkujvklidu.cz.


Ile kosztuje parkowanie w Pradze?

W strefach parkowania w których możliwe jest parkowanie dla turystów ceny różnią się w zależności od sektora. Najdroższe parkowanie w Pradze to koszt 80 CZK za godzinę, w sektorze II cena to 60 CZK za godzinę, a w trzecim 40 CZK za godzinę. W święta i dni wolne jest taniej parkowanie w 1 sektorze kosztuje wówczas 80 CZK za 24 godziny, w drugim 40 CZK za 24 godziny, a w trzecim 20 CZK za 24 godziny.


Płatne parkingi strzeżone w Pradze – ceny

Parkowanie na ulicy w centrum Pragi nie jest łatwe więc pozostają płatne place parkingowe. Niestety większość z nich jest daleko od ścisłego centrum więc nie jest to zbyt wygodna opcja. Nie jest też przesadnie tania. Położony na Starym Mieście parking

Rudolfinum to koszt 660 CZK za dzień, parking Eltodo przy Wilsonova 372 to koszt 650 CZK za dzień, parking Central Parking Prague pod adresem 15, Karlovo nám. 292, to koszt 700 CZK za dzień. Parking pod teatrem narodowym to koszt aż 960 CZK za dzień. Parkingi strzeżone i kryte przy lotnisku w Pradze kosztują w granicach od 750 CZK za 1 dzień, 950 za 2, aż po 1450 CZK za tydzień czy 2150 CZK za 2 tygodnie. Na szczęście położone dalej od centrum parkingi są tańsze.

 
Płatne parkingi oddalone od centrum na przykład w dzielnicy Praga 4 są już zdecydowanie tańsze. Dalej od centrum da się zostawić samochód na dzień za około 300, na tydzień za 1100 CZK czyli poniżej 200 złotych.
 

Jeśli przyjeżdżamy do Pragi na dłużej i nie mamy zamiaru często zaglądać do auta to zostawienie auta na strzeżonym parkingu poza centrum jest dobrym pomysłem.


Parking w hotelu, parking w apartamentowcu

Najprostszym sposobem na parkowanie w Pradze jest po prostu parking w hotelu lub apartamentowcu w którym wynajmujemy mieszkanie. Przy szukaniu noclegu warto zainteresować się ofertami tych hoteli, które udostępniają parking dla gości. Koszt parkingu hotelowego w Pradze to od około 35 euro za dzień czyli niewiele więcej od parkingów strzeżonych w centrum miasta.

Warto pamiętać, że lepsze hotele znajdujące się w starych kamienicach w samym centrum nie zawsze dysponują dużą liczbą miejsc parkingowych.


Gdzie parkować w Pradze – podsumowanie

Jeśli wybieramy się samochodem do Pragi to najlepiej zarezerwować pokój w hotelu, który oferuje bezpłatny lub płatny parking albo wynająć mieszkanie posiadające miejsce parkingowe. To najłatwiejszy sposób na to by nie tracić czasu na szukanie miejsca albo dojazd do hotelu z miejsca poza strefą w które niektórzy “pomysłowi” turyści podrzucają swoje samochody. Jeśli przyjeżdżamy na weekend do Pragi to nie ma co tracić czasu na szukanie parkingów daleko od miejsca noclegowego.

Przyjeżdżając na tydzień lub dwa warto pomyśleć o pozostawieniu auta na parkingu strzeżonym gdzieś dalej od centrum Pragi. Podrzucanie samochodu poza obszarem płatnego parkowania to dość ryzykowne zachowanie przy okazji zajmujące miejsce dla mieszkańców danej okolicy.

 
Polecamy również: