Park Strzelecki w Krakowie – atrakcje i godziny otwarcia

Słynny Park Jordana, Planty czy Park Bednarskiego zna wielu mieszkańców Krakowa i turystów, są w samym centrum Krakowa miejsca, które nie są aż tak dobrze znane i oblegane. Jednym z nich jest Park Strzelecki. Jeden z najstarszych parków w Krakowie ma za sobą burzliwą historię. Jakie są atrakcje Parku Strzeleckiego? Jakie są godziny otwarcia terenu kojarzonego z Bractwem Kurkowym? Gdzie zobaczyć pomnik Jana III Sobieskiego czy Ignacego Paderewskiego w Krakowie?

 
Historia Parku Strzeleckiego sięga pierwszej połowie XIX wieku. Król kurkowy Józef Luis kupił ziemię znaną w Krakowie jako Ogród Steinkellerowski. Założony tu park stał się drugim parkiem miejskim w Krakowie. Z czasem park stał się ważnym elementem życia kulturalnego Krakowa. Ustawiono tu wieżę do obserwacji Krakowa, ruszyła kawiarnia, restauracja, organizowano liczne występy i ćwiczenia Bractwa Kurkowego.
 

 
Przez lata park park doczekał się wizyty Franciszka Józefa, wzniesienia pomników Zygmunta Augusta i Jana III Sobieskiego, występów teatralnych czy wizyty Ignacego Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego, Ferdynanda Focha, Ignacego Mościckiego czy Stanisława Wojciechowskiego.

 
W czasie II wojny światowej w budynku Bractwa Kurkowego znajdowała się pralnia i odwszalnia, a Towarzystwo Strzeleckie zostało rozwiązane przez nazistowskiego gubernatora. Po wojnie powołano Towarzystwo Strzeleckie – Bractwo Kurkowe, które w nowej rzeczywistości również miało problemy z działaniem.
 

 
Zarejestrowano je znów w 1957 roku. Od 1983 roku Celestat znajduje się w rękach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, w 2000 roku Park Strzelecki Towarzystwo Strzeleckie użyczyło miasto park. Wśród najciekawszych drzew w parku wymienić można platan klonolistny. Zasadzono tu też kilka pamiątkowych dębów.
 
Park jest jednym z mniejszych parków w Krakowie. To jednocześnie wada jak i zajęta. Wada pobierać zbyt wiele atrakcji to nie ma. Zobaczymy tu różne pomniki większej lub mniejszej urody. Duża część jednak mniejszej. W parku można zobaczyć zabytkowe zabudowania lub po prostu się przejść. Uwaga w części położonej bliżej dworca kolejowego i autobusowego łatwo o napisanie lokalnych elementów.

 


Pamiątki Papieża Jana Pawła II w Parku Strzeleckim


 
Park Strzelecki w Krakowie to park nadający się nie tylko na spacer, randkę (tam gdzie nie ma żuli) czy chwilę przy książce. To idealne miejsce dla fanów papieża Jana Pawła II. To najbardziej zapapieżony park w Krakowie, a być może i w całej Polsce. Poza niewielkim kopcem, który usypano by postawić na nim pomnik papieża Jana Pawła II możemy w nim znaleźć wiele tablic upamiętniających papieża Jana Pawła II i wydarzenia z nim związane.
 
Wokół kopca fani Jana Pawła II mogą zobaczyć tablice upamiętniającą 10. rocznicę ustawienia pomnika Jana Pawła II, kanonizację Jana XXIII i Jana Pawła II, tablicę upamiętniającą beatyfikację Jana Pawła II, tablicę upamiętniającą 25-lecie pontyfikatu papieża Jana Pawła II, tablicę upamiętniającą spotkanie braci kurkowych z papieżem Janem Pawłem II, tablicę upamiętniającą postawienie pierwszego rzymskiego pomniku papieża Jana Pawła II, tablicę upamiętniającą wybór Karola Wojtyły na papieża Jana Pawła II, a także tablicę upamiętniającą odsłonięcie i poświęcenie pomniku papieża Jana Pawła II na Skałce, a także tablicę upamiętniającą wzniesienie pomnika papieża Jana Pawła II w Izdebniku. Można też podziwiać tablicę upamiętniającą poświęcenie kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej z rzeźbą Jana Pawła II, a także tablicę upamiętniającą poświęcenie figury Jana Pawła II w Libertowie, a także tablicę upamiętniającą wydanie pamiątkowego albumu poświęconego związkom Jana Pawła II z Bractwem Kurkowym.

 


Park Strzelecki – parking i godziny otwarcia


 

Dojazd do parku Strzeleckiego w Krakowie nie jest trudny. Park znajduje się prawie w samym centrum miasta kilkanaście minut piechotą od Rynku, rzut kamieniem od dworca autobusowego i kolejowego. Samochodem też jeszcze da się to normalnie dojechać i stanąć względnie łatwo.
 
Przy parku strzeleckim da się zapakować przy Lubicz, Bosackiej lub przy Zygmunta Augusta. W tygodniu tanio nie jest. Normalnie bez opłat da się stanąć tylko w niedzielę lub w święta oraz po 20:00. W okolicy kursuje sporo linii tramwajowych i autobusowych. Więc nie mając samochodu też da się dojechać. Park czynny jest od 6 do 22 w sezonie wiosenno letnim i od 6 do 20 w sezonie jesienno zimowym.

 
Polecamy również: