Czy na kampera trzeba mieć prawo jazdy?

W ostatnich latach w Polsce zdecydowanie rośnie popularność podróżowania w kamperach. Osoby, które chcą rozpocząć tego typu podróżowanie zastanawiają się często czy na kampera trzeba mieć prawo jazdy. Czy prowadzenie kampera objęte jest koniecznością posiadania tego dokumentu? Sprawdźmy to!
 

Podróżować kamperem bez prawa jazdy można ale tylko w jednym wypadku – jako pasażer. Zarówno małe kampery takie jak niewielkie busiki samodzielnie dostosowane do spania w ich wnętrzu czy normalne profesjonalne konstrukcje – nie ma tu różnicy.
 
Na kampera potrzebne jest prawo jazdy. Jakie prawo jazdy potrzebne jest na kamper? To już zależy od tego jakim pojazdem będziemy się poruszać. Te o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony wymagają posiadania kategorii B.
 
Większe i cięższe pojazdy mogą wymagać posiadania wyższych kategorii. W przypadku pojazdów o masie w widełkach od 3500 do 7500 kilogramów potrzebne jest prawo jazdy C1 lub C, a pojazdy powyżej 7500 kilogramów to już konieczność posiadania kategorii C.

 
Polecamy również: