Zanieczyszczenie i jakość powietrza we Lwowie. Teraz do sprawdzenia

Od wielu lat w Polsce modne są aplikacje i rozwiązania pozwalające na monitorowanie zanieczyszczeń powietrza. Patrząc na mapy Europy dotychczas mało było danych z Ukrainy. Wkrótce może się to zmienić. We Lwowie poinformowano właśnie o uruchomieniu interaktywnej mapy na której sprawdzić można jakość powietrza w mieście. Czy we Lwowie jest smog?

 

We Lwowie wystartowała specjalnie przygotowana strona internetowa przygotowana przez firmę LUN na której odczytać można wskaźniki ze stacji monitorowania powietrza. W mieście ustawionych jest 15 stacji monitoringu jakości powietrza. Mer miasta chce, by we Lwowie docelowo działało 100 punktów monitoringu zanieczyszczeń.
 
Wskazania jakości powietrza we Lwowie zgodne są ze standardem AQI (Air Quality Index), który skupia w sobie poziom zanieczyszczeń takich jak pyły PM2,5 i PM10, a także m.in. zawartość ozonu, dwutlenku siarki, dwutlenku azotu czy tlenku węgla i benzenu. Dane przekazywane do serwisu nie odświeżają się w czasie rzeczywistym ale przesyłane są co minutę, więc należą do aktualnych.
 

Fot. misto.lun.ua/air/lviv

Strona z interaktywną mapą zanieczyszczeń powietrza we Lwowie znajduje się pod adresem misto.lun.ua/air/lviv. W chwili publikacji tego tekstu około 7 rano 22 kwietnia 2021 roku indeks jakości powietrza dla Lwowa miał średnią 72 punktów ze wszystkich czujników W tym samym czasie wskaźniki na innych mapach dla centrum Krakowa wynosiły około 100 punktów, dla Warszawy 70, a dla Wrocławia 60.
 
Dzięki mapie widać w czasie rzeczywistym gdzie jest najgorsze powietrze we Lwowie. Z mapy wynika, że im dalej na południe Lwowa tym powietrze lepsze. Punkt monitoringu na południe od miasta wskazywał nawet “zielony” kolor czyli zanieczyszczenia w pełni akceptowalnych granicach.

 
Polecamy również: