Park Decjusza – parking, place zabaw i atrakcje

Oto jeden z najstarszych parków w Krakowie, a być może i najstarszy park w Krakowie, którego historia sięga I połowy XVI wieku! Oto Park Decjusza na Woli Justowskiej w Krakowie. Jakie atrakcje kryje Park Decjusza? Co oprócz Willi Decjusza można tu zobaczyć? Co to jest Smoczy Skwer? Oto odpowiedzi!

 


Park Decjusza – krótka historia


 
W przeciwieństwie do Parku Jordana czy Parku Bednarskiego park położony w Woli Justowskiej nie powstał jako publicznie otwarty teren. Nie był to miejski park ani ogród, a część kompleksu pałacowego-parkowego Willi Decjusza.
 
W latach 1530-1540 wzniesiono w Woli Justowskiej dwór na zlecenie Justa Ludwika Decjusza, sekretarza króla Zygmunta Starego. Jednym z projektantów zespołu pałacowo-parkowego miał być Jan Cini ze Sieny. Z czasem przebudowano go na zlecenie Lubomirskich. Pałac należał też do Sanguszków, Morzkowskich, Wielowiejskich, Ledóchowskich czy Kuczkowskich. Na zlecenie Joanny Ledóchowskiej pałacowy park przekształcono w ogród w stylu angielskim. W 1876 roku pałac wszedł w posiadanie Marceliny Czartoryskiej.

 

 
W 1882 roku po pożarze gmach został odbudowany według projektu Tadeusza Stryjeńskiego. W okresie I wojny światowej zniszczona została część starych drzew porastających pałacowe ogrody ale i tak da się znaleźć tu naprawdę stare drzewa. W 1934 roku pałac i kompleks uznane zostały za zabytek. Po wojnie, jak to po wojnie. Wnętrza pałacu zdemolowano najpierw przekształceniem go w szkołę, potem internat, a następnie szpital.

 

Park w (lub jak kto woli na) Woli Justowskiej w obecnym kształcie zajmuje około 10 hektarów powierzchni między ul. Królowej Jadwigi, a ul. 28 lipca 1943 roku. Nazwa ulicy to pamiątka po tragicznej dacie pacyfikacji mieszkańców Woli Justowskiej przez wojska niemieckie nocą z 28 na 29 lipca. Rozstrzelano wówczas 21 osób.

 


Park Decjusza – parking


 
Jeśli chodzi o możliwości parkingowe to jest to jeden z lepszych parków w Krakowie. W bezpośrednim sąsiedztwie Parku Decjusza zaparkować łatwo. No chyba, że jest to niedziela z piękną pogodą. Wtedy do okolicznych mieszkańców spędzających czas w parku w swoim sąsiedztwie dochodzą także krakowianie z innych części miasta.
 
W ciepłe, pogodne weekendy w samym pobliżu parku może być więc ciężko o miejsce parkingowe ale stanąć się da. Najlepiej zaparkować na dość sporym placu zaraz przy ul. Królowej Jadwigi. W okolicy są też inne parkingi oraz parking płatny, ale po co płacić za coś, co powinno – i jest – darmowe?

 


Park Decjusza – atrakcje w parku i w pobliżu


 

Park Decjusza i Willa Decjusza są obiektami, które nie należą do najczęściej odwiedzanych przez turystów. Popularność parku nie może równać się popularności Plant czy Parku Jordana ale mimo to warto tu przyjechać. Park – poza alejkami i ławkami – ma kilka unikatowych atrakcji

 


Willa Decjusza

Pałac Decjusza znany obecnie jako Willa Decjusza już wcześniej opisaliśmy. Nieruchomość pozostaje w rękach Stowarzyszenia Willa Decjusza

 


Kawalerskie Skały


 
Atrakcją w najbliższym otoczeniu samego Parku Decjusza są Kawalerskie Skały. Położone na północno-wschodnim stoku Sowińca skałki to ciekawe miejsce wspinaczkowe w Krakowie. Wapienne skały o wysokości 13 metrów dysponują aż 56 ścieżkami wspinaczkowymi.

 


Rzeźby i pomniki


 
Autorska Galeria Rzeźby Bronisława Chromego, autora m.in. figury Smoka Wawelskiego czy pomniku Psa Dżoka, w naszej opinii jednego z najbrzydszych pomników w Krakowie. Dla niektórych jest atrakcją więc dla formalności o niej wspominamy. W samym parku zobaczyć można inne dzieła artysty jak pomnik Fryderyka Chopina z 2005 roku oraz starszy o 5 lat pomnik Piwnicy pod Baranami.

 
Polecamy również: