Langosz przepis na węgierskie langosze bez ziemniaków!

Langosz przepis na węgierskie langosze bez ziemniaków!

Langosz to jedno z tradycyjnych dań, które warto spróbować w Budapeszcie. Smażony na głębokim tłuszczu placek to popularny na Węgrzech fast food, którego spróbować można też na Słowacji i w Grecji. Jaki jest prosty przepis na langosz? Jaki jest przepis na węgierskie langosze? Jaka jest historia langosza?

 


Langosz – historia

Langosze (Lángos czyli płomień bowiem kiedyś langosze wypalano w piecu) są daniem popularnym w kuchni węgierskiej. Na Węgry przywędrował prawdopodobnie w czasach tureckiej okupacji. Rozprzestrzenił się wszędzie tam gdzie są Węgrzy – znajdziemy go nawet w Austrii czy na Ukrainie, Słowacji i w Czechach oraz w Rumunii.
 
Prawdziwy przepis na langosz to ciasto bez ziemniaków. W składzie znajdują się zaledwie składniki takie jak woda, mleko, mąka, drożdże i sól. Istnieje również wariacja zakładająca dodania ziemniaków – tartych surowych lub ugniecionych gotowanych ziemniaków. Tyle teorii, przejdźmy do przepisu na langosz. Ciasto na langosz podobne jest do ciasta na pizzę. Oto przepis na 6 małych lub 4 duże langosze.

 


Langosz – przepis i składniki

Składniki:
– 300 dkg węgierskiej mąki BL-80. Jeśli takiej nie mamy stosujemy polską mąkę 550
– 100 ml mleka
– 150 ml wody
– 25 dkg drożdży
– 1 łyżka cukru
– 1 łyżka soli
– 1 łyżka oliwy

 


Langosz – sposób przygotowania

1. Przygotowanie langosza jest bardzo proste. Mleko ogrzewamy tak, by było letnie. Do letniego mleka wsypujemy rozdrobnione drożdże i rozpuszczamy z łyżą cukru. Zaczyn odstawiamy na 15-30 minut.
 
2. 300 dkg mąki przesiewamy przez sito wraz z dodatkiem soli. Soli można dodać nieco więcej niż tylko 1 łyżkę.
 
3. Do przesianej przez sito mąki z solą wlewamy zaczyn z drożdży i letnią wodę i łyżkę oliwy. Przystępujemy do wyrabiania ciasta.
 
4. Wyrabiamy ciasto tak by nie kleiło się do ręki Jeśli ciasto jest zbyt mokre dosypujemy mąki. Lepiej zrobić zbyt rzadkie ciasto i stopniowo dodawać doń mąkę, niż próbować rozpuścić zbyt gęste ciasto.
 
5. Ciasto pozostawiamy do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na okres od 30 do 60 minut.
 
6. W garnku, woku lub frytkownicy ogrzewamy olej i smażymy na nim wyrobione ciasto. Langosza najlepiej wyrabiać rękoma umaczanymi w oliwie. Ciasto powinno być cienkie tak, by w czasie smażenia pojawiły się uciekające z ciasta bąble powietrza. Podobnie jak w przypadku wyrabiania ciasta na pizzę nie używamy wałka. Langosze smażymy na złoty kolor.

 


Langosze – sposób podawania

Po wyjęciu i odcieknięciu z tłuszczu langosze można podawać na różne sposoby. Najpopularniejszym sposobem podawania jest langosz smarowany wodą z tartym czosnkiem i solą lub mieszanką wody, czosnku, oliwy i soli. Można użyć też masła czosnkowego.
 
Inna wersja podawania langosza to langosz z tartym serem (można wykorzystać na przykład holenderski ser ementalski) oraz ze kwaśną śmietaną. Inne wariacje to na przykład langosz z cebulą, leczo, jajecznicą, grzybami albo nawet langosze na słodko z twarogiem, dżemem, albo langosz nadziewany kiełbasą, salami (tu od standardowego zimowego salami lepiej sprawdza się np. Salami Rakoczy), szynką pieczarkami i serem lub na przyład parówkami.

 
Polecamy również: