Jakie są święta nakazane? Wymień daty i kalendarz świąt nakazanych

Wiele osób kojarzy kościół z wizytą na mszy w niedzielę lub w święto Bożego Narodzenia ale nie są to jedyne święta w których wierzący uczestniczą w mszy. W Kościele katolickim istnieją tak zwane święta nakazane. Kiedy są święta nakazane? Czym jest święto nakazane? Kiedy według Kościoła katolickiego pójście na mszę do kościoła jest obowiązkowe? Oto kalendarz świąt nakazanych.

 
Święta nakazane to uroczystości religijne w których uczestnictwo we mszy świętej jest obowiązkowe. Według zasad Kościoła w tego typu święta należy też powstrzymywać się od wykonywania prac, które nie są konieczne. Święta nakazane sankcjonowane są przez kodeks prawa kanonicznego.
 
Jakie święta w Polsce to święta nakazane? Jeśli chodzi święta nakazane w Polsce w kościołach obrzędu łacińskiego to świętami nakazanymi jest każda msza święta w niedziele, a także Świętej Bożej Rodzicielki, Objawienia Pańskiego, Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa czyli Boże Ciało, święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Uroczystość Wszystkich Świętych, a także uroczystość Narodzenia Pańskiego 25 grudnia.
 
Kościół łaciński ogółem ma nieco inny kalendarz świąt nakazanych ale według kościelnych zasad każdy z kościołów może modyfikować kalendarz świąt nakazanych. W Polsce na przykład do świąt nakazanych nie należy uroczystość św. Józefa czy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w dniu 8 grudnia.
 
Łatwo więc wymienić święta nakazane w roku liturgicznym i odpowiedzieć na pytanie czy 15 sierpnia jest świętem nakazanym.

 
Polecamy również: