Czy w Norwegii aborcja jest legalna? Do kiedy aborcja w Norwegii?

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego pod koniec października 2020 roku wywołało modę na temat aborcji. Wiele osób zastanawia się czy aborcja jest legalna w innych krajach Europy. Czy aborcja w Norwegii aborcja jest legalna? Ile kosztuje aborcja w Norwegii? Do kiedy jest wolno przeprowadzać aborcję w Norwegii? Sprawdźmy to.

 

W Europie jest kilka państw, które mogą pochwalić się ultraliberalnym podejściem do usuwania ciąży ale Norwegia nie jest jednym z nich. Czy w Norwegii aborcja jest legalna? Owszem, jest. Aborcja na żądanie w Norwegii jest legalna w pierwszych 12. tygodniach ciąży. W wyjątkowych przypadkach możliwa jest aborcja w późniejszym terminie do 18. tygodnia ciąży. Te przypadki to zagrożenie życia matki lub ciężka sytuacja socjalna. Co później?

 
Po 18. tygodniu ciąży również mogą wystąpić przesłanki do wykonania aborcji w Norwegii ale musi to być wyjątkowa sytuacja. Aborcja w Norwegii nie może być wykonana gdy płód uzyskał możliwość przeżycia. Nawet w wyjątkowych sytuacjach najpóźniejszym terminem jest 21. tydzień i 6 dzień ciąży.

 
Według danych z lat 1999-2003 podania o aborcje w terminie późniejszym niż 12. tydzień ale nie późniejszym niż 16. tydzień są ogromnej większości akceptowane przez norweskie służby.
 

 
Ile aborcji przeprowadza się w Norwegii? Według danych z 2019 roku w Norwegii przeprowadzono 11 726 aborcji. Najwięcej aborcji wykonują kobiety w przedziale między 25 a 29 rokiem życia, podobnie jak w Szwecji.

 

Dla ubezpieczonych w Norwegii aborcja jest darmowa. W innych przypadkach koszt aborcji w Norwegii różni się w zależności od tego czy to aborcja farmakologiczna czy mechaniczna. Farmakologiczna to koszt w granicach 1300-1400 NOK w domowym zaciszu i nieco więcej w warunkach szpitalnych. Aborcja chirurgiczna to koszt od około 6000 NOK w górę. Kobietom przysługuje prawo do zwrotu kosztów podróży do szpitala na aborcje. W przypadku biedniejszych cudzoziemców bez ubezpieczenia w Norwegii istnieją programy pomocy socjalnej jeśli nie mają pieniędzy na zabieg.

 
Polecamy również: