Kto przynosi prezenty w Holandii? Czy w Holandii jest św. Mikołaj?

Zwyczaje świąteczne i mikołajkowe w różnych krajach bywają różne. Większość z nas przywykła do komercyjnej postaci św. Mikołaja w czerwonym płaszczu z długą siwą brodą. W Holandii dzieci również dostają prezenty od Mikołaja ale tradycja wygląda nieco inaczej niż u nas. Mikołajki w Holandii to naprawdę ciekawe wydarzenie. Kto przynosi prezenty w Holandii? Czy w Holandii jest Mikołaj? Sprawdzamy!

 
Święty Mikołaj kojarzy się w popkulturze ze staruszkiem latającym w saniach z reniferem. Ten wizerunek nie przebił się do powszechnej świadomości w Holandii. W Holandii dzieciom prezenty przynosi św. Mikołaj czyli Sinterklaas ale przybywa do kraju w zupełnie inny sposób.
 
Sinterklaas przypływa do Holandii, podobno aż z Hiszpanii, statkiem parowym tradycyjnie już w pierwszą sobotę po 11 listopada. Mikołajowi towarzyszy biały koń i banda pomagierów zwanych Zwarte Piet. Czarny Piotruś to jak sama nazwa wskazuje Piotruś wysmarowany czarną pastą. W imię poprawności politycznej tradycyjny holenderski Czarny Piotruś często nie ma już twarzy takiej jaką miał w odwiecznej tradycji. Poprawność dopadła nawet św. Mikołaja.
 

 
Dzień w którym przypływa Mikołaj do wielkie święto i feta organizowana co roku w innej holenderskiej miejscowości. Wydarzenie jest też transmitowane w telewizji by każdy mógł je zobaczyć. Przybycie Mikołaja i Mikołajki w Holandii przez wiele osób uważane są za jedno z najważniejszych świąt. Przypominamy też, że w Holandii nie obchodzi się Wszystkich Świętych. Tutaj dowiecie się więcej na temat Bożego Narodzenia i Wigilii w Holandii.
 
Podczas swojego pobytu w Holandii Mikołaj odwiedza szkoły, szpitale i centra handlowe oraz spotyka się nawet z lokalnymi władzami niektórych miejscowości. Grzeczne holenderskie dzieci dostają małe upominki w budy ustawione wokół kominka (lub centralnego grzejnika) każdego wieczora od dnia przybycia, a wieczorem 5 grudnia dzieci dostają duży prezent od Mikołaja.

 
W czasie gdy w Holandii jest Mikołaj często spożywa się świąteczne przysmaki holenderskie takie jak ciasteczka Speculaas, czekoladowe litery czy marcepanowe figurki. 6 grudnia Mikołaj opuszcza Holandię.

 
Polecamy również: