Lanckorona – skąd nazwa miejscowości pod Krakowem?

Nazwisko Lanckorońskich dobrze znane jest prawie wszystkim Polakom. Stara rodzina szlachecka wzięła swoją nazwę od miejscowości Lanckorona niedaleko Wadowic, a później założyła miasteczko Lanckorona koło Kamieńca Podolskiego na Kresach. Nazwa miejscowości Lanckorona koło Krakowa wcale nie bierze się więc od tego nazwiska. Skąd nazwa Lanckorona? Jaka jest etymologia nazwy podkrakowskiej miejscowości Lanckorona?

 

Lanckorona to niewielka wieś położona kilkadziesiąt minut jazdy od Krakowa (zob. też: dojazd z Krakowa do Lanckorony). Miejscowość znana jako Lanckorona czy też Lanczkoruna powstała ze względu na częste przyjazdy w te okolice króla Kazimierza Wielkiego.
 
Znajdował się tu też zamek. Kazimierz Wielki lokował Lanckoronę na prawie magdeburskim między 1361, a 1366 rokiem. Od tego czasu Lanckorona była miastem. Prawa miejskie utraciła w 1934 roku i od tego czasu już ich nie odzyskała.
 
Skąd wzięła się nazwa Lanckorona? Nazwa Lanckorona pochodzi z języka niemieckiego, który był językiem okolicznych osadników. Ostatecznie nazwa miejscowości ustaliła się jako Lanckorona. Według dostępnych źródeł nazwa Lanckorona pochodzi od połączenia niemieckich słów land i crone czyli w tłumaczeniu ziemia i korona.
 

Osada to naprzód niemiecka, jak samo świadczy nazwisko, jako wieś już na początku wieku XIV istniejąca. Kazimierz W. funduje tam r. 1336 kościół, 1361 daje przywilej na założenie miasta, 1366 uposaża prawem magdeburskim młodą Lanczkorunę – czytamy w publikacji Recenzya dzieła p.t. Lanckorona : monografia historyczna : według źródeł archiwalnych skreślił Ludwik Zarewicz: zamieszczona w “Przeglądzie Polskim” w czerwcu 1885 roku

 
Jeśli wybieracie się do podkrakowskiej Lanckorony tu możecie przeczytać co warto zobaczyć w Lanckoronie.

 
Polecamy również: