Kobieta z dzbanem – Fontanna w Szczawnicy. Historia i lokalizacja

Nazwa Kobieta z dzbanem kojarzy się przede wszystkim z obrazem Jana Vermeera ale jeśli jedziemy do Szczawnicy to też możemy zobaczyć kobietę z dzbanem i wcale nie chodzi tu o kobietę spacerującą z mężem góralem. Kobieta z dzbanem to najsłynniejsza fontanna w Szczawnicy. Gdzie stoi fontanna?

 

Kobieta z dzbanem w Szczawnicy to fontanna znajdująca się na szczawnickim rynku czyli pl. Józefa Dietla. Figura z dzbanem zajmuje centralną pozycję placu nad sadzawką z fontanną.

 
fontanna w szczawnicy
 

Figura przy fontannie, którą możemy zobaczyć dzisiaj nie jest oryginałem. W tym wypadku jednak to chyba nic złego. Pierwowzór nie był przedwojennym dziełem sztuki, a komunistycznym żelbetowym dziełem z 1957 roku.

 
Do pierwotnej wersji przygotowanej przez Stanisława Marcinowa pozowała jedna ze szczawnickich kelnerek, której rodzina… wróciła do komunistycznej Polski z Francji. Nowa figura przy fontannie została postawiona w Szczawnicy w 2012 roku w trakcie remontu placu.

 

 

Nowa figura wykonana jest z brązu i przynajmniej w naszej opinii jest dziełem o nieco lepszych walorach niż wcześniejsza żelbetowa figura. Kobieta z dzbanem, którą możemy dziś oglądać nad fontanną w Szczawnicy została przygotowana przez Michała Batkiewicza.

 
Kto tym razem posłużył za modelkę niestety nie wiadomo. Jeśli tęsknicie za żelbetowym odlewem wykonanym w latach 50-tych to mamy dla Was dobre wieści. Figura nie została zniszczona. Według informacji z facebooka uzdrowiska w Szczawnicy rzeźba z czasów socjalizmu ma zostać przeniesiona w jedną z trzech lokalizacji: przed powstający hotel Pieniny Grand, Dworek Gościnny lub nad staw w Parku Dolnym.
 

 

Z fontanny na pl. Józefa Dietla powinna tryskać woda ale jeśli chcecie zobaczyć ją w całej okazałości to chyba lepiej wybrać się tu w środku sezonu. Szczawnicę odwiedziliśmy kilka dni po zakończeniu wakacji 2020 i wody nie było ani w dzbanie, ani w niecce fontanny :(. Na szczęście nie jest to jedyna fontanna w Szczawnicy.

 
Polecamy również: