Czy na Kazimierzu w Krakowie jest Rynek? Czy jest Ratusz?

Rynek Główny w Krakowie jest jednym z najsłynniejszych rynków nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Główny plac miasta codziennie odwiedzają tysiące turystów, chociaż niektórzy szukają w Krakowie czegoś innego. Jeśli wybieracie się na Kazimierz w Krakowie i zastanawiacie się czy na Kazimierzu też jest rynek to śpieszymy dziś z odpowiedzią. Czy na Kazimierzu jest ratusz i rynek?

 

Większość osób przybywających do Krakowa dobrze wie o tym, że miasto nie zawsze wyglądało tak jak obecnie. Kiedyś administracyjne granice Krakowa były znacznie mniejsze, a pod miastem znajdowały się dwa inne miasta – Podgórze (zobacz: atrakcje na Podgórzu) i Kazimierz, dziś będące dzielnicami Krakowa.
 
Skoro Kazimierz był miastem lokowanym przez króla Kazimierza Wielkiego w 1335 roku na prawie magdeburskim to jak każde miasto lokowane na prawie magdeburskim musiał wyglądać podobnie czyli posiadać rynek obok którego znajdowała się rzymskokatolicka świątynia. Tak też oczywiście było.

 
Rynek w Krakowie znany jest jako jeden z największych tego typu rynków w Europie. Kiedyś rynek Kazimierza miał podobne rozmiary. Jeśli szukacie Rynku na Kazimierzu to jest nim nie pl. Nowy z popularnym okrąglakiem z zapiekankami i targiem staroci, a miejsce zupełnie inne – Plac Wolnica.
 

 
Kazimierzowski rynek czyli dzisiejszy Plac Wolnica miał takie samo zadanie co Rynek Główny w Krakowie. Odbywał się tu handel, ustawiano kramy handlowe, wagę czy postrzygalnię. Kazimierz miał również swój ratusz. W przeciwieństwie do ratusza na Rynku Głównym ten miał więcej szczęścia i przetrwał do dziś. Budowa obiektu w oryginalnym kształcie rozpoczęła się w 1414 roku. Ratusz kazimierski wielokrotnie przebudowywano. To co dziś obserwujemy na pl. Wolnica to efekt przebudowy z lat 1875-75 i 1962-66.
 
Ratusz kazimierski utracił swoje znaczenie gdy Kazimierz włączono do Krakowa i utracił on prawa miejskie. W 1829 roku dawny, popadający w ruinę, ratusz przebudowano na potrzeby szkoły przemysłowo-handlowej. W latach 1875-76 zniszczono naprawdę ładną przybudówkę do ratusza. Obecnie na kazimierzowskim rynku urządzony jest parking dla samochodów, który niestety wkrótce zostanie zamknięty, a w ratuszu od 1947 roku działa krakowskie muzeum etnograficzne.

 
Polecamy również: