Czy w Kijowie jest metro? Bilety, cena, głębokość, rozkłady

Poruszanie się komunikacją publiczną na Ukrainie jest zajęciem, które odradzamy nawet największym wrogom. Autobusy czy marszrutki są zwykle w złym stanie. Co innego metro w Kijowie. Jeśli jedziecie do Kijowa to zakup biletów na metro w Kijowie będzie dobrym pomysłem. Czy to najgłębsze metro? Ile kosztuje metro w Kijowie? Jaka jest jego historia?

 


Metro w Kijowie – krótka historia

Metro w Kijowie miało powstać jeszcze przed I wojną światową, ale ostatecznie nie powstało ani przed, ani po I wojnie światowej. Do budowy metra w Kijowie przystąpiono po II wonie światowej. Sama budowa ruszyła w sierpniu 1949 roku. Pierwsi pasażerowie pojechali metrem w Kijowie dopiero 6 listopada 1960 roku.
 
Metro w Kijowie rozpoczęło się od otwarcia czerwonej linii oznaczonej numerem 1. Linia czerwona Swiatoszynśko-Browarśka składa się z 18 stacji. Po 16 latach otwarto linię numer 2, niebieską Obołonśko-Teremkiwśka, ta również składa się z 18 stacji. Trzecia zielona linia została otwarta 31 grudnia 1989 roku, dziś składa się z 16 stacji.
 
W Kijowie znajduje się najgłębiej na świecie położona stacja metra na świecie – stacja Arsenalna: Jest to jedna z pierwszych stacji uruchomiona wraz ze startem metra w 1960 roku. Stacja znajduje się na głębokości 105 metrów pod powierzchnią.

 


Metro w Kijowie – zakup biletów i cena


 

Cena biletu za przejazd metrem w Kijowie należy do najniższych na świecie dlatego będąc w ukraińskiej stolicy naprawdę warto z niego korzystać. Obecnie cena jednego przejazdu metrem w Kijowie to 8 UAH czyli w granicach 1,14 – 1,15 zł za przejazd. Bilet kosztuje 8 UAH niezależnie od tego ile stacji mamy zamiar przejechać i ile czasu spędzić przed wyjściem z metra.
 
Za bilety metra w Kijowie można płacić nawet z wykorzystaniem PayPassa, ale jeśli macie zamiar spędzić w Kijowie nieco więcej czasu to dobrym pomysłem jest zakup karty Kyiv Smart Card. Karta kosztuje 50 UAH i pozwala na opłacanie biletów metra, autobusowych, trolejbusowych, tramwajowych oraz okolicznych kolei kijowskich i hurtowy zakup biletów przy dużym doładowaniu karty. Można zdecydować się na wysokie doładowanie karty i koszt pojedynczego przejazdu metrem spada jeszcze niżej nawet do 6,50 UAH za jeden przejazd. Metro w Kijowie można opłacić żetonem, kodem QR albo kartą co jest najlepszym pomysłem.

 
W Kijowie planowane jest zdecydowane powiększenie siatki metra i budowę dodatkowych linii – lini 4 Podilśko-Wyhuriwśka oraz linii 5 Liwobereżna, a także linii numer 6 oraz rozbudowę już istniejących i działających linii. Czwórka planowana jest na okres “po roku 2022”. Reszta niestety nie ma konkretnych dat. Po rozbudowach metro w Kijowie ma składać się ze 103 stacji

 


Metro w Kijowie – rozkład jazdy

Jeśli na świecie nie ma żadnych problemów i ograniczeń linie metra w Kijowie funkcjonują następująco. Rozkład jazdy jedynki to od 1:45 do 2 minut między pociągami w godzinach szczytu i odjazdy co 3:30 poza godzinami szczytu i w weekendy. Linia 2 w godzinach szczytu kursuje co 1:45-2:15, w normalnym ruchu co 5 minut, a w weekendy co 4:30 min. Linia 3 w szczycie kursuje co 2-2:30 min, w ruchu normalnym zwykle co 5 minut, a w weekendy po 6 minut. Rozkład jazdy metra w Kijowie możecie zobaczyć na stronie metro.kiev.ua.

 
Polecamy również: