Ile alkoholu można przewieźć do Polski? Limity alkoholu

Nie da się ukryć, że zakup lokalnego alkoholu na zagranicznych wakacjach należy do jednych z częstszych zakupów wykonywanych przez turystów. Jeśli zastanawiacie się ile alkoholu można przywieźć do Polski z wczasów to dobrze trafiliśmy. Sprawdzimy ile alkoholu wolno przywieźć do Polski z wycieczki w Unii Europejskiej i przypomnimy limity przywozu alkoholu spoza Unii Europejskiej. Ile można kupić i przywieźć do Polski?

 

Zakup lokalnego alkoholu z pewnego źródła to dla niektórych jedna z największych rozrywek podczas wakacyjnych wyjazdów. Ile z kupionych produktów można przywieźć wracając do domu? Ile alkoholu można przywieźć do Polski? Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Zależy czy jedziemy do kraju Unii Europejskiej czy do kraju znajdującego się poza nią jak chociażby Ukraina czy Białorusi. Na początek sprawdźmy ile można przywieźć do Polski z krajów znajdujących się w Unii.

 

Przywóz alkoholu z krajów Unii Europejskiej do Polski jest oczywiście ograniczony limitem ale limit ten jest tak wysoki, że nieuzależnionej od alkoholu osobie powinien w zupełności wysterczać.

 

Z Unii Europejskiej do Polski można przywieźć: 10 litrów alkoholu etylowego, lub 20 litrów wina wzmacnianego lub 90 litrów zwykłego wina. Tu jedna uwaga – jeśli chodzi o wino musujące to można go przywieźć tylko 60 litrów. Dozwolone jest przywiezienie do 110 litrów piwa. Limity łączą się. Czyli można przywieźć połowę limitu piwa i połowę limitu wina albo wódki na osobę.

 

 

Jeśli chodzi o wyjazdy poza Unię Europejską to limity są zdecydowanie niższe. Dlaczego? Jak nie wiadomo dlaczego to chodzi o pieniądze. W większości krajów poza EU alkohol bywa znacznie tańszy niż w Unii Europejskiej. Ceny alkoholu na Ukrainie czy Białorusi skłaniają do zakupu, ale dużo go nie przywieziemy.

 

Spoza Unii do Polski przywieźć możemy zaledwie 1 litr alkoholu o mocy powyżej 22%, 2 litry alkoholu o mocy do 22% (w ten przedział zaliczane są też wzmacniane wina i wino musujące).

 

Dodatkowo przywieźć sobie można jeszcze do 4 litrów zwykłego wina oraz 16 litrów piwa. Jak widać limity przywozu alkoholu do Polski spoza Unii Europejskiej są zdecydowanie bardziej rygorystyczne od przewozu alkoholu wewnątrz Unii na przykład z Polski do Niemiec.

 
Polecamy również: