Ile kosztuje alkohol na Ukrainie? Ceny wódki i ceny alkoholu Lwów

Ile kosztuje alkohol na Ukrainie? Ceny wódki i ceny alkoholu Lwów

Ceny w sklepach Ukrainie są wciąż niskie. Kraj słynie z niskich cen dobrych hoteli czy restauracji oraz legendarnie wręcz niskich cen papierosów. Jaka jest cena wódki na Ukrainie? Sprawdzamy ceny alkoholu w ukraińskich sklepach. Podobne ceny obowiązują za równo dla Lwowa, jak i Kijowa czy Odessy. W mniejszych miejscowościach takich jak Truskawiec czy Drohobycz może być nawet nieznacznie taniej. Oto koszt wódki, piwa, wina i koniaków na Ukrainie.

 
Ceny pochodzą z gazetki jednego z dużych supermarketów na obrzeżach Lwowa. W turystycznym centrum i sklepach nastawionych głównie na sprzedaż wódki Polakom może być nieco drożej. Przegląd cen alkoholu na Ukrainie podzielimy na kilka kategorii – piwo, wino, wódkę oraz inne napoje alkoholowe takie jak brandy czy koniaki. Na pierwszy ogień idzie piwo.
 


Cena piwa na Ukrainie


 
W wielu lepszych sklepach na Ukrainie takich jak Metro czy Silpo bez problemu kupić można zarówno tanie ukraińskie piwa koncernowe jak Lwowskie czy Obołoń, ukraińskie krafty oraz bardzo wiele piw międzynarodowych koncernów, w tym również piwa importowane.
 
Ile kosztują międzynarodowe piwa na Ukrainie? Podajemy ceny dla puszek i butelek o pojemności 0,5 litra, zarówno piw importowanych jak i koncernowych rozlewanych na Ukrainie. Amstel – 18 UAH, Bud Lager 19 UAH, Warsteiner 52 UAH, Velkopopovicky Kozel 19 UAH, Grimbergen Blonde 45 UAH, Kronenbourg 1664 24 UAH, Miller 25 UAH, Paulaner 43 UAH, Tuborg 20 UAH, Leffe 51 UAH, Budweiser 34 UAH, Guiness 0,44 67 UAH, Pilsner Urquel 57 UAH, Stella Artois 24 UAH, Heineken 26 UAH.
 
Piwa ukraińskich marek są znacznie tańsze. Obołoń Blonde kosztuje 13,25 UAH, Lwowskie 16,90 UAH, Żygulowskie 15.50 UAH, Czerniewskie jasne 14,50 UAH. Lokalne crafty bywają nieco droższe. Do kupienia od około 30 do 60 UAH za butelkę, chociaż górnego limitu nie ma.

 


Cena wódki na Ukrainie


 
Wódka też nie należy do najdroższych trunków dostępnych w ukraińskich sklepach. Tu jednak warto pokusić się o małą dygresję. Najtańszą półlitrową wódkę kupimy na Ukrainie za 89,90 UAH, tyczy się to zarówno wynalazków lokalnych jak i na przykład sprowadzanej z Polski Żubrówki. Wszystko przez państwowe regulacje w myśl których minimalna cena półlitrowej butelki wódki została ustalona na poziomie 89,40 UAH. Warto pamiętać, że Ukraina jest jednym z państw z największą liczbą uzależnionych od alkoholu i jednym z krajów w których młodzież sięga po alkohol najczęściej. Państwowa regulacja ustalająca minimalną cenę wódki czy whisky jest jednym ze sposobów walki z powszechnym ukraińskim pijaństwem. Innym jest na przykład nocna prohibicja we Lwowie.
 
Cena ukraińskiej wódki to więc w granicach 90 UAH ale nie znaczy to, że każda wódka na Ukrainie kosztuje tyle samo. Są wódki lepsze i gorsze. Za lepsze takie jak Absolut płacimy 190 UAH, 0,7 litra Belvedere to koszt około 780 UAH, półlitrowa Grey Goose kosztuje na Ukrainie 490 UAH, chociaż nie jest to przebój najczęściej kupowany przez Polaków. W przeciwieństwie do rodzimej Żubrówki – Czarna kosztuje 180 UAH, typowa z trawą kosztuje 106 UAH, zwykła biała to koszt 89,90 UAH. Słynna Stolichnaya kosztuje 170 UAH za 0,5 litra.
 


Cena wina na Ukrainie


 
Wino na Ukrainie również nie należy do najdroższych. Najtańsze wina to lokalne wina ukraińskie oraz wina z Mołdtawii. Najtańszym winem jakie możemy kupić jest zwykle litrowe wino stołowe pakowane w karton. Taki wynalazek kosztuje na Ukrainie w granicach 40 UAH. Pozostałe wina bywają droższe. Generalnie rzecz biorąc za najtańsze pijalne wina marek takich jak Bolgrad, Kobolevo, Shabo, Incer czy Cotnar płacimy od 50 do 80 UAH. Im lepsze wino tym oczywiście droższe. Musujące wina ukraińskie kosztują od 90 UAH w górę.
 
Za Martini Prosecco płacimy na Ukrainie 300 UAH, Martini Ice to koszt 350 UAH, Jean Paul Chenet kosztuje około 190 UAH, Moet kosztuje 1800 UAH, Dom Perignon wyceniany jest na około 6400 UAH za butelkę.
 


Cena koniaku, cena brandy i whisky na Ukrainie

Alkohol we Lwowie
 
Pozostałe alkohole również nie należą do najdroższych. Hitem wśród polskich turystów są z niewiadomych przyczyn koniaki Desna. Oczywiście żartujemy, są hitem bo są tanie. Kosztują 130 UAH za 0,5 litra, tyle co Tavria. 10 UAH więcej kosztuje ukraiński Shustov. 5-gwiazdkowe brandy Koblevo to koszt 155 UAH, koniak Aznauri 140 UAH, Alex 180 UAH, Bolgrad Superior to koszt 190 UAH, Eritavi VS to koszt 200 UAH, Zakarpacki 5-letni kosztuje 210 UAH, Legenda Armenii kosztuje 220 UAH. Słynny Ararat kosztuje 250 UAH.

 

Półlitrowy Ballantine’s to koszt 330 UAH, 0,7 Glenfiddich Special Reserve kosztuje 1220 UAH, 0,7 litrowy Johnnie Walker Red to koszt 490 UAH, Jim Bean kosztuje 450 UAH, Passport to koszt 370 UAH, 12-letni Chivas Regal to koszt 730 UAH, pół litrowy Jack Daniels to koszt 430 UAH, a za Grant’s płacimy w granicach 320 UAH.

 

Polecamy również: