Ile kosztuje alkohol na Ukrainie? Ceny wódki i ceny alkoholu Lwów

Ceny w sklepach Ukrainie są wciąż niskie. Kraj słynie z niskich cen dobrych hoteli czy restauracji oraz legendarnie wręcz niskich cen papierosów. Jaka jest cena wódki na Ukrainie? Sprawdzamy ceny alkoholu w ukraińskich sklepach. Podobne ceny obowiązują za równo dla Lwowa, jak i Kijowa czy Odessy. W mniejszych miejscowościach takich jak Truskawiec czy Drohobycz może być nawet nieznacznie taniej. Ile kosztuje wódka na Ukrainie? Ile kosztuje piwo i wino? Oto ceny alkoholu na Ukrainie pod koniec 2023 roku

  • Ceny wódki na Ukrainie
  • Ceny piwa na Ukrainie
  • Ceny wina na Ukrainie
  • Ceny alkoholu na Ukrainie

Ceny pochodzą z cen jednego z dużych supermarketów znajdujących się na obrzeżach Lwowa. W turystycznym centrum i sklepach nastawionych głównie na sprzedaż wódki Polakom może być nieco drożej. Przegląd cen alkoholu na Ukrainie podzielimy na kilka kategorii – wódkę, piwo, wino oraz inne napoje alkoholowe takie jak brandy czy koniaki. Na pierwszy ogień idzie wódka.


Ceny wódki na Ukrainie

Alkohol we Lwowie

Wódka też nie należy do najdroższych trunków dostępnych w ukraińskich sklepach. Tu jednak warto pokusić się o małą dygresję. Najtańszą półlitrową wódkę kupimy na Ukrainie za 89,40 UAH, tyczy się to zarówno wynalazków lokalnych jak i na przykład sprowadzanej z Polski Żubrówki. Wszystko przez państwowe regulacje w myśl których minimalna cena półlitrowej butelki wódki została ustalona na poziomie 89,40 UAH. Minimalne ceny pozostałych alkoholi to 89 UAH za butelkę wina musującego oraz 128,32 UAH za butelkę koniaku.

Warto pamiętać, że Ukraina jest jednym z państw z największą liczbą uzależnionych od alkoholu i jednym z krajów w których młodzież sięga po alkohol najczęściej. Państwowa regulacja ustalająca minimalną cenę wódki czy whisky jest jednym ze sposobów walki z powszechnym ukraińskim pijaństwem. Innym jest na przykład nocna prohibicja we Lwowie działająca w okresie przed stanem wojennym i wprowadzeniem godziny policyjnej.
 
Cena ukraińskiej wódki to więc w granicach 90 UAH ale nie znaczy to, że każda wódka na Ukrainie kosztuje tyle samo. Są wódki lepsze i gorsze. Za lepsze takie jak Absolut płacimy 319 UAH, 0,7 litra wódki Belvedere to koszt około 933 UAH, półlitrowa Grey Goose kosztuje na Ukrainie 780 UAH, chociaż nie jest to przebój najczęściej kupowany przez Polaków. W przeciwieństwie do rodzimej Żubrówki – Czarna kosztuje 180 UAH, typowa z trawą kosztuje 120 UAH, zwykła biała to koszt 120 UAH (niecałe 14 złotych). Słynna Stolichnaya, teraz sprzedawana jako Stoli, kosztuje 280 UAH za 0,5 litra.


Ceny piwa na Ukrainie

W wielu lepszych sklepach na Ukrainie takich jak Metro czy Silpo bez problemu kupić można zarówno tanie ukraińskie piwa koncernowe jak Lwowskie czy Obołoń, ukraińskie krafty oraz bardzo wiele piw międzynarodowych koncernów, w tym również piwa importowane jakich próżno szukać na półkach sklepów w Polsce.
 
Ile kosztują międzynarodowe piwa na Ukrainie? Podajemy ceny dla puszek i butelek o pojemności 0,5 litra, zarówno piw importowanych jak i koncernowych rozlewanych na Ukrainie. Amstel – 27 UAH, 5,0 Original Lager 39 UAH, Warsteiner 84 UAH, Velkopopovicky Kozel 31 UAH, Grimbergen Blonde 60 UAH, Kronenbourg 1664 44 UAH, Miller 45 UAH, Paulaner 75 UAH, Tuborg 28 UAH, Leffe 60 UAH, Budweiser 63 UAH, Guiness 0,44 115 UAH, Pilsner Urquel 65 UAH, Stella Artois 43 UAH, Heineken 50 UAH.
 
Piwa ukraińskich marek są znacznie tańsze ale warto pamiętać, że piwo na Ukrainie przeszło downsizing i puszka ukraińskiego piwa ma zwykle pojemność 0,48 zamiast 0,5 litra. Obołoń jasne kosztuje 31 UAH, Lwowskie 22 UAH, Zakarpackie 22 UAH, Czernihowskie jasne 24 UAH. Lokalne crafty bywają nieco droższe. Do kupienia od około 50 UAH zaszklaną butelkę 0,33 litra, około 87 UAH za litrową butelkę plastikową. W przypadku craftów górnego limitu ceny nie ma.


Ceny wina na Ukrainie

ceny alkoholu na ukrainie

Wino na Ukrainie również nie należy do najdroższych. Najtańsze wina to lokalne wina ukraińskie oraz wina z Mołdtawii. Najtańszym winem jakie możemy kupić jest zwykle litrowe wino stołowe pakowane w karton. Taki wynalazek kosztuje na Ukrainie w granicach 50 UAH (około 5 złotych 50 groszy). Pozostałe wina bywają droższe. Generalnie rzecz biorąc za najtańsze pijalne wina marek takich jak Bolgrad, Kobolevo, Shabo, Incer czy Cotnar płacimy od 60 do 100 UAH. Im lepsze wino tym oczywiście droższe. Musujące wina ukraińskie kosztują od 100 UAH w górę.
 
Za Martini Prosecco płacimy na Ukrainie 470 UAH, Martini Bianco to koszt 333 UAH, Jean Paul Chenet kosztuje około 300 UAH, Moet kosztuje 2900 UAH, Dom Perignon wyceniany jest na około 12 400 UAH za butelkę.


Cena koniaku, cena brandy i whisky na Ukrainie

Pozostałe alkohole również nie należą do najdroższych. Hitem wśród polskich turystów są z niewiadomych przyczyn koniaki Desna. Oczywiście żartujemy, są hitem bo są tanie. Kosztują 150 UAH za 0,5 litra, niewiele mniej niż koniak Tavria wyceniany na 220 UAH. 280 UAH kosztuje ukraiński koniak Shustov 8-letni. 5-gwiazdkowe brandy Koblevo to koszt 199 UAH, trzyletni koniak Aznauri 170 UAH, Bolgrad to koszt pd 210 UAH za 3 letni, 220 za cztero do 230 UAH za pięcio, Eritavi VS to koszt 280 UAH, Zakarpacki 5-letni kosztuje 330 UAH, Legenda Armenii kosztuje 370 UAH. Słynny Ararat kosztuje od 500 UAH.

 

Półlitrowy Ballantine’s to koszt 440 UAH, 0,7 Glenfiddich Special Reserve kosztuje 2200 UAH, 0,7 litrowy Johnnie Walker Red to koszt 490 UAH, Jim Bean kosztuje 450 UAH, Passport to koszt 400 UAH, 12-letni Chivas Regal to koszt 990 UAH, pół litrowy Jack Daniels to koszt 599 UAH, a za Grant’s płacimy w granicach 650 UAH za 0,7 litra.


Ceny alkoholu Ukraina – podsumowanie

Mimo wzrostu inflacji i spadku wartości ukraińskich hrywien ceny alkoholu na Ukrainie, zwłaszcza tego importowanego z Polski, Gruzji, Armenii i produkowanego lokalnie, nie wzrastają w zastraszającym tempie. Znaczne wzrosty cen notują tylko alkohole zachodnie takie jak wina czy koniaki. Ceny alkoholu na Ukrainie są zdecydowanie niższe niż w Polsce. Produkowana w Polsce Żubrówka we Lwowie kosztuje 14 złotych za 0,5 litra.

Polecamy również: