Czy w Holandii jest roaming? Telefon w Holandii

Od pewnego czasu jadąc do kraju UE nie trzeba przejmować się wysokimi stawkami za połączenia czy wykorzystanie danych pakietowych. Jak to jest w przypadku Holandii? Czy w Holandii jest roaming? Ile kosztują połączenia telefoniczne i internet mobilny?

 

Na początek warto powiedzieć sobie jasno – nikt nie zniósł roamingu, ponieważ roaming to samo korzystanie z usług i sieci dostępowych innego dostawcy usług telekomunikacyjnych. Jeśli posiadamy telefon w jednej, nawet krajowej sieci, a łączymy się z masztem innej sieci i tak korzystamy z roamingu. W Polsce z krajowego, poza granicami Polski z roamingu międzynarodowego.

 
Unia Europejska wymogła na operatorach zniesienie wysokich opłat za usługi w przypadku osób podróżujących wewnątrz EU, a więc i do Holandii. Za roaming nie ponosimy dodatkowych opłat jeśli stosujemy się do tak zwanej Polityki Uczciwego Korzystania (Fair Use). Czym jest Polityka Uczciwego Korzystania?

 
Jak wiadomo stawki połączeń w różnych krajach Unii Europejskiej bywają różne. Gdyby nie Polityka Uczciwego Korzysta to Polacy wyprowadzający się do pracy w Holandii, i nie tylko Polacy, wyjeżdżający za granicę robiliby przekręty i wykupując najwyższe możliwe pakiety u najtańszych możliwych operatorów w Europie by potem korzystać z nich w najdroższych możliwych krajach wspólnoty. Zamiast kupować droższe połączenia możnaby korzystać z roamingu w siechach T-Mobile, Plus, Play czy Orange.

 

 
Operatorzy komórkowi sprawdzają więc czy większość połączeń wykonujemy w rodzimym kraju czy poza jego granicą. Jeśli jedziemy na weekend do Amsterdamu, Budapesztu czy Berlina nie mamy się czego obawiać. Nie łamiemy Polityki Uczciwego Korzystania i możemy spokojnie korzystać z danych pakietowych, SMS-ów czy połączeń głosowych.

 
Problemy mają osoby na stałe przeprowadzające z Polski i chcące płacić polskie stawki. Jeśli na krótkim wyjeździe przekroczymy na przykład wykorzystanie danych pakietowych to podróżując w Unii zapłacimy za to według następującego cennika.

 
Roaming po przekroczeniu Polityki Uczciwego Korzystania kosztować będzie maksymalnie 18,45 PLN brutto za 1 GB transmisji danych. Za odebrane połączenie zapłacimy 0,04 PLN za minutę, za połączenie wychodzące 0,16 PLN za minutę, maksymalna stawka za SMS-a to 0,05 PLN.

 
Osoby na stałe przeprowadzające się do konkretnego kraju Unii by uniknąć naliczania opłat po przekroczeniu Fair Use powinny jednak zainteresować się ofertą lokalnych operatorów komórkowych, chociaż znamy przypadki osób wyjeżdżających do krajów EU na dłużej, którym udaje się dość długo korzystać z krajowych ofert.

 


 
Polecamy również: