Kamienica Schulzów na Podzamczu we Lwowie. To trzeba zobaczyć!

Dzielnica Podzamcze we Lwowie znajdująca się w niewielkiej odległości od centrum handlowego Forum nie jest miejscem tłumnie odwiedzanym przez turystów. Właściwie trudno się temu dziwić. Nigdy nie był to zbyt atrakcyjny obszar Lwowa. Mimo to dwóch wspaniałych architektów postanowiło osiedlić się tu z końcem XIX wieku. Jeśli mielibyśmy wymienić jakąś atrakcję lwowskiego Podzamcza to zdecydowanie byłaby nią posiadłość braci Schulzów w której architekci zamieszkali w 1896 roku. Jak wygląda kamienica Schulzów we Lwowie?

 

Lwowskie Podzamcze nigdy nie było miejscem w którym można by podziwiać wyjątkowo okazałe zabytki architektury. Była to dzielnica biedna, przemysłowa i tak właściwie charakter ten zachowała do dziś. Znaleźć tu można było stację kolejową Lwów-Podzamcze czy Zakład czyszczenia miasta przy d. ul. Zborowskich. Niedaleko stąd mieściła się chociażby fabryka wódek J.A. Baczewski. Jednym z ciekawszych architektonicznie budynków jest niepozorna willa lub też kamienica znajdująca się przy ob. ul. Chmielnickiego 58 (d. ul. Żółkiewska 58).

 
Kamienica Schulzów we Lwowie
 

Jan Schulz i jego brat Karol byli autorami wielu interesujących budynków we Lwowie. Za ich sprawą powstawały domy prywatne ale również i gmachy użyteczności publicznej takiej jak chociażby Kasyno Wojskowe zdobione rzeźbami P. Harasymowicza.

 

Niedługo przed wzniesieniem swojej własnej rezydencji Jan Schulz zaprojektował też słynną kamienicę przy ul. Kopernika 1 w której mieściła się słynna apteka Piotra Mikolascha do której w latach 1898-1900 dobudowano najsłynniejszy pasaż Lwowa – Pasaż Mikolascha. Jan Schulz był również projektantem okazałej Kaplicy Baczewskich na Cmentarzu Łyczakowskim.

 
Kamienica Schulzów we Lwowie
 

Wybierasz się do Lwowa? Sprawdź oferty noclegów:


Booking.com


 

Bracia postanowili wspólnie zaprojektować willową kamienicę, która stanęła w dość nietypowym miejscu. Neorenesansowy budynek zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych budynków stojących w ciągu ulicy. Uwagę zwraca zarówno atrakcyjna wizualnie, choć bardzo zniszczona, wieżyczka, jak i dach oraz przede wszystkim zdobienia.

 

Jako pierwszy w oczy rzuca się jeden z najbardziej niezwykłych śladów we Lwowie – napis gotycką czcionką pod oknem budynku. Jan i Karol Schulz. Architekci i właściciele ten dom wybudowali dla własnego użytku r. 1896″ – czytamy na willi. Samej fasadzie mającej już wprawdzie lata świetności za sobą warto dokładniej się przyjrzeć.

 
Kamienica Schulzów we Lwowie
 

Przyglądając się budynkowi zobaczyć można nie tylko ładne zdobienia ale i ślady dekoracji we włoskim stylu sgraffito. Jeśli uda Wam się wejść do środka zobaczyć możecie zachowane oryginalne witraże i malowany, zdobiony sufit, drewniane schody i przepiękne poręcze na klatce schodowej.

 

Jak łatwo zgadnąć okazała burżuazyjna kamienica nie miała łatwej przeszłości. Po wojnie urządzono w niej posterunek milicji, później podzielono na mieszkania. Jak widać wzmaga sporego remontu.

 
Kamienica Schulzów we Lwowie
 

Jeśli chcecie zobaczyć kamienicę Schulzów we Lwowie w pełnej jej okazałości to na Podzamcze najlepiej wybrać się jesienią lub zimą gdy budynku nie zasłania roślinność. Obok Domu Pod Orłami (willi Sosnowskiego, domu Biesiadeckiego) to jeden z najciekawszych, a często pomijanych, prywatnych domów we Lwowie.

 


 
Polecamy również: