Pomnik Adama Mickiewicza w parku Adamówka w Truskawcu

Po wysiedleniu Polaków w wyniku postanowień konferencji jałtańskiej za granicą znalazło się wiele ciekawych pomników. Niektóre udało się uratować i przewieźć do Polski, niektóre całkowicie przepadły zniszczone w nowych czasach, a niewielka z nich część przetrwała na swoim pierwotnym miejscu. Jednymi z takich pomników są pomniki Adama Mickiewicza. Dziś przedstawiamy pomnik Adama Mickiewicza w Truskawcu.

 
Najsłynniejszym pomnikiem wieszcza jest oczywiście pomnik Adama Mickiewicza we Lwowie ale pomniki poety stawiano nie tylko tak. Pozostało wiele pomników Adama Mickiewicza. Dziś przyglądamy się tym, które miały to szczęście i przetrwały do naszych czasów.
 

Pomnik Adama Mickiewicza w Truskawcu

Pomnik Adama Mickiewicza. Fot. NAC; syg. 1-U-6460-2

Truskawiec w żadnym stopniu nie może równać się i konkurować ze Lwowem. Upłynie jeszcze wiele wody w źródełku Naftusi zanim słynne przedwojenne uzdrowisko powróci do swojej dawnej sławy. Niewiele osób odwiedza Truskawiec ale ci, którzy odwiedzą powinni zainteresować się nie tylko pomnikiem Jana Pawła II ale również położonym w parku zwanym Adamówką pomnikiem Adama Mickiewicza. Pomnik Mickiewicza stanął w Truskawcu wcześniej od słynnej kolumny w centrum Lwowa.

 

Autorem upamiętnienia poety w Truskawcu jest słynny lwowskich rzeźbiarz Tadeusz Barącz. Szerszej publiczności znany jest przede wszystkim pomnik Jana III Sobieskiego, który po wojnie wywieziono ze Lwowa do Gdańska przepięknie ostatnio odremontowany. To właśnie w uzdrowiskowej miejscowości pomnik poety powstał wcześniej niż we Lwowie.

 
Pomnik Adama Mickiewicza w Truskawcu
 

Pomnik Adama Mickiewicza w Truskawcu ufundowany został ze składek kuracjuszy przyjeżdżających do uzdrowiska. Odsłonięto go podczas specjalnych uroczystości odbywających się w dniach 4-5 sierpnia 1900 roku, a nie jak to podaje Wikipedia w 1896. Popiersie autorstwa Barącza wykonane jest z białego marmuru. Przedstawia młodego Mickiewicza. Przy okazji uroczystości zorganizowaną mszę, podchód oraz wieczory muzyczne. Na otwarciu przemawiał Edward Krzyżanowski, Stanisław Mizerski.

 
Jedziesz do Lwowa, Truskawca lub gdzieś dalej? Sprawdź oferty noclegów:Booking.com


 

Po południu odbyła się w parku przed nowemi łazienkami tombola, a wieczorem iluminacya parku i willi. Pogoda sprzyjała uroczystości przez cały czas – czytamy w lwowskim Czasie

 
Pomnik Adama Mickiewicza w Truskawcu
 

Jakim cudem pomnik przetrwał i nie został zdemolowany po wysiedleniu Polaków z Truskawca? Podobno niewielka grupa Polaków po wojnie pomalowała Mickiewicza zieloną farbą olejną. Przez lata pomnik jednak został w znacznym stopniu zniszczony i konieczna była jego renowacja.

 

Fundatorem renowacji popiersia Mickiewicza w Truskawcu był Stanisław Pelc ze spółki Euro-Motors-Ukraina oraz konsulat RP we Lwowie. Uroczystego odsłonięcia wyremontowanego dzieła Tadeusza Barącza dokonano 12 lipca 2008 roku. Pomnik w obecności przedstawicieli Polaków z Drohobycza, Borysławia, Truskawca i Lwowa oraz truskawieckich kuracjuszy poświęcił ks. Władysław Grymski.

 
Pomnik Adama Mickiewicza w Truskawcu

 

Według relacji serwisu nto.pl nie wszystkim mieszkańcom spodobały się polskie napisy na pomniku polskiego poety.

 
W najbliższej okolicy Truskawca zachowały się jeszcze dwa pomnik Adama Mickiewicza – pomnik Mickiewicza w Drohobyczu oraz popiersie Mickiewicza w Borysławiu.

 


 
Polecamy również: