Jest o niebo lepiej! Tak wygląda lwowski pomnik Jana III Sobieskiego w Gdańsku

Pomnik Jana III Sobieskiego odsłonięty na Wałach Hetmańskich we Lwowie 20 listopada 1898 roku jest bez wątpienia najbardziej znanym dziełem Tadeusza Barącza. Po wysiedleniu Polaków ze Lwowa dzieło Barącza udało się odzyskać i od 26 czerwca 1965 roku pomnik stoi na Targu Drzewnym. Rok temu oglądaliśmy pomnik w tragicznym stanie. W tym roku przepiękny monument Jana III Sobieskiego w Gdańsku został odremontowany. Tak wygląda teraz.

 

Pomnik Jana III Sobieskiego ufundowało miasto Lwów. Pomysł budowy monumentu urodził się z okazji 200. rocznicy wiktorii wiedeńskiej. Lwów z którym król Jan III Sobieski związany był od dzieciństwa i miał w nim swoją kamienicę przy Rynku, postanowił uhonorować króla. W jednym z poprzednich materiałów możecie zobaczyć jak wyglądał pomnik Jana III Sobieskiego gdy wciąż stał we Lwowie.

 
Pomnik Jana III Sobieskiego ze Lwowa w Gdańsku
 

Pomnik Jana Sobieskiego ma 8 metrów wysokości i waży ponad 7 ton. Po II wojnie światowej udało się go uratować bowiem próbowano przerobić Sobieskiego na pomnik zbuntowanego hetmana zaporoskiego – Bogdana Chmielnickiego. Na szczęście do tego nie doszło. Pomnik wyjechał do Polski by ostatecznie trafić do miasta do którego trafiło wielu mieszkańców Lwowa wyrzuconych ze swoich domów – odbudowanego prawie od zera Gdańska. Pomnik w Gdańsku odsłonięto w 1965 roku ale brakowało na nim bardzo ważnego elementu – tablicy z napisem “Królowi Janowi III miasto Lwów” bowiem słowo “Lwów” było tematem tabu.

 
Jedziesz do Lwowa lub Gdańska? Sprawdź oferty noclegów:Booking.com

Na szczęście tablica ocalała i w wolnej Polsce pojawiła się na postumencie dzieła Barącza. Gdańsk nie jest najlepszym miejscem dla zabytków o czym świadczą zdjęcia monumentu, które wykonaliśmy w zeszłym roku. Pomnik, który wcześniej remontowano w odległym roku 1996 był w bardzo złym stanie. Brudny, spękany i pełen wykwitów soli. Na szczęście monument odremontowano.

 
Pomnik Jana III Sobieskiego ze Lwowa w Gdańsku
 

Remont pomnika rozpoczął się w maju 2019 roku i teraz możemy podziwiać już pierwsze efekty prac renowacyjnych. Dzieło Tadeusza Barącza na Targu Drzewnym w Gdańsku oczyszczono z nalotów soli i pozostałych uszkodzeń. Pracy pozostało jeszcze trochę ale już teraz monument jest naprawdę godny Króla Jana.

 

Niestety – nie wszystkie pomniki ze Lwowa miały tyle szczęścia co Jan III Sobieski przewieziony do Lwowa czy Adam Mickiewicz stojący na swoim miejscu. W jednym z poprzednich artykułów przyglądamy się losom słynnych lwowskich pomników. Ile z nich pozostało na swoich miejscach, ile wywieziono, a ile bezpowrotnie utraciliśmy? Zapraszamy do artykułu Słynne lwowskie pomniki.

 

Polecamy również: