Dlaczego Rosjanki i Ukrainki nie używają dwukropków w buźkach? Skąd emotikonki bez dwukropków?

Dlaczego Rosjanki i Ukrainki nie używają dwukropków w buźkach? Skąd emotikonki bez dwukropków?

Dlaczego Rosjanki i Ukrainki używają dziwnych buziek? Nawiasy zamiast dwukropków Od czasu gdy wzrostła liczba imigrantów ze wschodu Polsce w polskim internecie pojawiły się nowe niespotykane do tej pory emotki. Przeglądając Tindera, grupy na Facebooku czy wpisy na forach można spotkać dziwne emotikonki pozbawione dwukropków. Dlaczego Ukrainki i Rosjanki używają ) zamiast pełnych buziek takich jak w każdym innym miejscu na świecie?

 
Serwisy i aplikacje randkowe, wpisy na forach, a nawet pisane po polsku reklamy na Facebooku. W tych miejscach spotkać można od niedawna niespotykane dotąd emotki. Jeśli ze względu na używanie poprawnej polszczyzny nie wiecie czy po drugiej stronie ekranu siedzi Polka czy Rosjanka, Białorusinka lub Ukrainka to poznacie to pewnie po emotikonkach. Skąd się to bierze? Jest wiele wytłumaczeń tego fenomenu.
 
Pierwszym i najważniejszym wytłumaczeniem używania nawiasów zamiast emotikonek jest rosyjski układ klawiatury. Wywołanie dwukropka w rosyjskim układzie klawiatury jest znacznie trudniejsze niż w standardowych układach QWERTY lub QWERTZ. W układach klawiatury z cyrylicą dwukropek wywołuje się poprzez wciśnięcie klawisza Shift oraz liczby 6. Dla wielu osób jest to za trudne by za każdym razem wciskać dwukropek przy tworzeniu emotikonek. Wywołanie dwukropka wymaga dłuższego ruchu dłonią co zaburza prędkość pisania na klawiaturze. Przy przejściu na znacznie bardziej popularny na świecie alfabet łaciński stare nawyki zostają we krwi.
 
Niektórym z głosów, które pojawiają się wśród osób używających buziek typu ) lub ))) (chociaż są to głosy nieco naciągane) jest estetyka. Według niektórych ) wygląda lepiej od :), a liczba zamkniętych lub otwartych nawiasów sygnalizować ma poziom uśmiechu lub smutku. Im ich więcej, tym uśmiech większy.
 
Kolejnym z możliwych wytłumaczeń jest sama kultura językowa. Język rosyjski obfituje w najróżniejsze możliwości skracania wyrazów. Jeśli więc skraca się wyrazy to z natury skraca się też emotki. Stąd brak dwukropków i średników. Używanie emotek innych niż wszystkie kraje nawet pisząc alfabetem łacińskim jest też sposobem na pokazanie swojej odmienności.

 

 
Polecamy również:

 

Powiązane wpisy