Cena papierosów na Ukrainie w górę

Przez wiele lat Ukraina kojarzyła się z tanimi papierosami i wódką. Dla niektórych turystów niska cena używek przez wiele czasu była głównym motywatorem do wyjazdu do Lwowa. Wraz z stabilizującym się kursem ukraińskiej waluty hrywny oraz z długo oczekiwanym i na szczęście trwającym od pewnego czasu zdecydowanym wzrostem zarobków na Ukrainie sytuacja się zmienia. W 2020 roku podniesiona zostanie akcyza na wyroby tytoniowe na Ukrainie. Cena papierosów na Ukrainie będzie wyższa. Ile będą kosztować ukraińskie papierosy?

 

Stawka akcyzy na papierosy z filtrem i bez filtra wzrośnie i, jak podaje serwis Zik.ua, wynosić będzie 22,7 UAH za paczkę. Podwyżka akcyzy na Ukrainie jest oczywiście efektem wzrostu zamożności Ukraińców, ale również efektem zbliżenia z Unią Europejską. W ramach układu stowarzyszeniowego z Unią Europejską Ukraina zmuszona jest do podniesienia akcyzy na wyroby tytoniowe do wysokości minimalnej stawki obowiązującej w UE. Z rynku jednak wciąż nie znikają ukraińskie papierosy smakowe.
 

Ukraina zobowiązana jest do wprowadzenia podwyżki do poziomu 90 EUR za 1000 sztuk do 2025 roku. W ciągu najbliższych lat akcyza na papierosy musi więc zostać podniesiona w sposób drastyczny. Według obecnych zapowiedzi w 2021 roku akcyza od paczki wzrośnie do 27,2 UAH. Ostatnio akcyzę na wyroby tytoniowe podniesiono 1 lipca 2019 roku. Z początkiem 2020 roku podniesiona zostanie również akcyza e-papierosowe liquidy. W niektórych kręgach planowane podwyżki wywołują prawdziwy kwik rozpaczy. Niektóre media informujące o przegłosowanych podwyżkach pokusiły się nawet o nazwanie ustawy “skandalem”. Jedno jest pewne – papierosowe El Dorado na Ukrainie nieuchronnie się kończy.

 
Cena papierosów na Ukrainie
 
Jak informuje serwis nv.ua ukraiński oddział koncernu tytoniowego Philip Morris już wcześniej prognozował, że w 2025 roku papierosy na Ukrainie będą nawet trzykrotnie droższe niż w roku 2019. W jednym z poprzednich artykułów podawaliśmy ceny papierosów na Ukrainie.
 
Przedstawiciele branży tytoniowej na Ukrainie przewidują, że w przyszłym roku średnio cena paczki papierosów wzrośnie o 20% w porównaniu do ceny z końca 2019 roku. Niektóre media na Ukrainie przewidują nawet cenę w granicach 80-100 UAH za paczkę, czyli tyle ile obecnie kosztują najdroższe dostępne na Ukrainie papierosy “premium” – Sobranie.
 
W serwisie nv.ua czytamy również, że:

Przeciętny ukraiński palacz wydaje 21% miesięcznego dochodu na tytoń

 
Nie trudno zgadnąć, że systematyczne podwyżki akcyzy wywołują niebezpieczeństwo dużo większe niż spadek liczby Polaków idących po papierosy do kiosków przed pieszym przejściem granicznym we wsi Szeginie. Wyższa cena cygaretów może spowodować wzrost nielegalnej i niekontrolowanej produkcji lub większą skalę przemytu.
 
Już dziś papierosowa szara strefa na Ukrainie to około 7,2% rynku. Oferty nielegalnych wytwórni sprzedających papierosy bez akcyzy już teraz można bez problemu znaleźć w ukraińskim internecie. Wyroby z tego typu manufaktur najczęściej trafiają do sprzedaży na bazarach. Czasem na straganach da się nawet kupić papierosy na sztuki.
 
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia z 2015 roku na Ukrainie pali 30,3% obywateli w wieku powyżej 15 lat. Miejmy nadzieję, że podwyżki akcyzy sprawią, że liczba ta spadnie i na ulicach Lwowa smrodu będzie mniej.

 


 

Polecamy również: