Pisanki na jarmarku Wielkanocnym we Lwowie

Pisanki na jarmarku Wielkanocnym we Lwowie

Przeglądając zagraniczne blogi turystyczne opisujące Lwów i Ukrainę można czasem wyczytać, że pisanka czy zwyczaj polewania wodą w poniedziałek Wielkanocny to wyjątkowe ukraińskie tradycje. Oczywiście osoby z naszego kręgu kulturowego zdają sobie sprawę z tego, że twierdzenie to jest mocno naciągane. Jedno jest jednak faktem – jeśli ktoś chce pooglądać pisanki wcale nie musi udawać się do muzeum pisanek w Kołomyi. Wystarczą okolice placu Halickiego i jarmark wielkanocny we Lwowie. Pisanki można tam kupić w cenach kilkukrotnie niższych niż na jarmarku wielkanocnym w Krakowie.

 
Wielkanocne ozdoby i pisanki można kupić w Polsce. Na Jarmarku Wielkanocnym w Krakowie ceny zamykają się w granicach dochodzących nawet do 30-40 złotych w zależności od sposobu wykonania malowanego jajka. We Lwowie na jarmarku wielkanocnym też są pisanki, a ceny tak samo jak w przypadku jarmarku bożonarodzeniowego są znacznie bardziej korzystne. W porównaniu do Krakowa pisanki można kupić tu za symboliczne grosze.
 
muzeum pisanek w kołomyi
 
Pierwsze pisanki pojawiły się w Mezopotamii. Jajka malowano również w czasach rzymskich. Na wyspie Ostrówek w Opolu znaleziono ślady pisanek zdobionych rozpuszczonym woskiem pochodzących z X wieku. Sposobów przygotowania pisanek jest tak wiele, jak osób je wykonujących.
 


 
Drapanki powstają przez zdrapywanie zabarwionej wcześniej skorupki jajka, kraszanki powstają po gotowaniu jaj w wodzie z dodatkiem naturalnych barwników. Najpopularniejsze – brązowawe – powstają po gotowaniu jaj z łupinami cebuli, ale można również gotować je z łupinami orzechów, sokiem z buraka czy płatkami malwy lub bławatkiem.
 

 
Pisanki popularne są nie tylko w Polsce. Robi się je również m.in. w Słowenii, Belgii, Rosji, Niemczech, Chorwacji, Grecji, na Cyprze a nawet w Meksyku. Z tym że tam wydmuszki jajek wypełniane są confetti.
 

 
W carskiej Rosji pisanki stały się dziełami sztuki jubilerskiej. Pierwsze jajko Faberge powstało w 1885 roku. Oryginalne carskie podarunki wyceniane są na astronomiczne kwoty.
 

 
W 1873 roku w Anglii pojawiły się pierwsze jajka czekoladowe produkowane przez słynną firmę J.S. Fry & Sons. Znacznie później firma została przejęta przez Cadbury, a jej zakład zamknięty. Na świecie popularne są również jajka marcepanowe.

 

Polecamy również:


Powiązane wpisy