Smażony ser w panierce

Kuchnia czeska – smażony ser w panierce [ser panierowany]

Smažený sýr (vyprážaný syr), czyli po prostu smażony ser, to danie popularne u naszych sąsiadów z Czech i Słowacji, ale można je czasem spotkać również w polskich restauracjach. Zwykle podawany jest z sosem tatarskim, majonezem i warzywami. Danie jest całkiem pożywne i co ważniejsze – proste w przygotowaniu. Co jest potrzebne?

Składniki:

Czesi korzystają najczęściej z twardych serów np. edam, ale nic nie stoi na przeszkodzie by kupić inny gatunek (gouda, mozarella). Do przygotowania jednej porcji potrzeba około 15 dkg sera, jajko, mąkę i bułkę tartą (gotowy panier do mięs lub kurczaka też się nada).

Smażony ser po czesku
Smażony ser po czesku

Przygotowanie:

Ser pokrojony na plastry należy obtoczyć w mące, jajku i panierce, a następnie wrzucić na patelnie z rozgrzanym olejem. Ser powinien być smażony w głębokim tłuszczu, ale patelnia z niewielką warstwą oleju również sprawdzi się podczas przygotowania czeskiego sera.

Przygotowanie sera w panierce
Przygotowanie sera w panierce
Panierka do sera
Panierka do sera

Należy uważać, by nie trzymać sera zbyt długo na ogniu. Roztopione wnętrze lubi się wylewać. Gotowe danie można podawać z frytkami lub zwykłymi ziemniakami. Co kto lubi.

Panierowanie sera
Panierowanie sera

Miłośnicy sera mogą spróbować również panierować ser camembert. Ten zwykle podawany jest z żurawiną, ale przecież można go jeść z czym tylko się chce.

Ser w panierce
Ser w panierce

2 myśli na temat „Kuchnia czeska – smażony ser w panierce [ser panierowany]

Dodaj komentarz

11 listopada na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Obchody 99. Narodowego Święta Niepodległości we Lwowie

Drukarnia, Kraków ulica Nadwiślańska 1
Drukarnia, Kraków ulica Nadwiślańska 1 – jazzowa strona Podgórza

Kościół św. Andrzeja i klasztor Bernardynów we Lwowie, pl. Bernardyński 3, Lwów

Gdzie kupić hrywny – w Polsce czy we Lwowie na Ukrainie?

Zamknij