15 rzeczy z Wiednia i Austrii. Co warto kupić i przywieźć?

Wybierając się w nowe miejsce warto przywieźć do domu trochę smakołyków i pamiątek. Co warto kupić w Wiedniu? Co przywieźć z Austrii z wyjazdu na narty? Oto nasza wybór austriackich produktów spożywczych i nie tylko, które warto przywieźć z Wiednia lub innego miejsca z Austrii. Rzeczy te nadają się też na prezent z Austrii. Co kupić i przywieźć?

 


Mozartkugel

 
Nie ma wyjazdu do Wiednia bez zakupu jednych z najsłynniejszych czekoladek kojarzonych z Austrią. Oryginalne Mozartkugeln nie powstały w Wiedniu. Historia tej słodkości rozpoczyna się w Salzburgu w 1890 roku. To właśnie tam w swojej cukierni przepis na smakołyk opracował Paul Furst. W skład czekoladek wchodzi – jak łatwo się domyślić – czekolada, a także mleko, cukier, marcepan, nugat, pistacje i nadzienie o smaku orzechów laskowych. Wszystko formowane jest w kulę.
 
Istnieją dziesiątki producentów Mozartkugel mogących pochwalić się lepszymi lub gorszymi wyrobami. Te tańsze, są oczywiście gorsze. Ale oryginalne Mozartkugel są tylko jedne. Sprzedawane są wciąż w cukierni Furst w Salzburgu czyli w miejscu w którym powstały grubo ponad 100 lat temu. Jeśli wybieracie się na dłuższe zwiedzanie Austrii a nie tylko na city break w Wiedniu to odwiedziny przy Brodgasse 13 w Salzburgu to wręcz punkt obowiązkowy. To jedno z tych kawiarniano-cukierniczych miejsc, które na zawsze wpisało się w historię świata.

 

Praliny sprzedawane w Salzburgu produkowane są ręcznie! Jeśli jedziecie tylko na kilka dni to Mozartkugel różnych producentów bez problemu dostaniecie na każdym kroku – od stacji benzynowych przez sklepy z pamiątkami aż po supermarkety.

 


Rum Stroh 80

 

W 1832 roku w austriackim Klagenfurt powstało przedsiębiorstwo Stroh odpowiedzialne za produkcję trunków alkoholowych. To ta firma odpowiedzialna jest za wytwarzanie rumu Stroh 80 będącego jednym z najpopularniejszych austriackich alkoholi. Oczywiście poza słynnym 80 w portfolio producenta znajdują się inne trunki różniące się zawartością alkoholu, a co za tym idzie również ceną. Istnieją też rumy z dodatkami przypraw oraz jeszcze jeden popularny trunek – Stroh Jagertee czyli mieszanka rumu, przypraw, ziół i ekstraktu z czarnej herbaty. Ten ostatni specyfik spożywa się najczęściej po uprzednim podgrzaniu. Króluje w alpejskich kurortach więc na 100% będziecie mieć niejedną okazję, by go skosztować.

 


Wafle Manner

 
Wafelki w charakterystycznym łososiowym opakowaniu to jeden z symboli Austrii. I chociaż znajdą się na świecie wafelki lepsze to Manner, zwłaszcza w klasycznej czekoladowo-orzechowej, odsłonie są produktem, który warto spróbować po to, by go odhaczyć. W Austrii kupimy je praktycznie na każdym kroku. Są cytrynowe, orzechowe, karmelowe, kokosowe, waniliowe czy orzechowe. Wafelki i ciastka sprzedawane są w opakowaniach o różnych rozmiarze.

 
Firma stojąca za produkcją wafli czyli Josef Manner & Comp AG została założona w 1890 roku. Wafle neapolitańskie trafiły na rynek po 8 latach działalności. Oryginalna fabryka mieści się w Hernals w Wiedniu. Firma produkuje inne słodycze takie jak m.in. pierniczki, czekolady, a nawet wafelki do lodów. Wyroby wiedeńskiego producenta są powszechnie dostępne.

 


Red Bull

 
Nie ma chyba osoby na świecie, która nie kojarzyłaby słynnych kampanii reklamowych i nie była zaznajomiona z brandem wywodzącym się z austriackiego Fuschl am See. Red Bull to słynny napój energetyczny. Historia marki sięga 1984 roku. Dziś firma sprzedaje swoje wyroby praktycznie w każdym z krajów świata, również w Polsce. Nie każdy wie, że napój pochodzi właśnie z Austrii. Red Bull produkuje również takie napoje jak Sabai Wine Spritzer oraz w kilku krajach Simply Cola.

 

 


Wódka i inne alkohole Baczewski

 

W 1782 roku niedaleko Lwowa powstała firma, która na długie lata wpisała się w historię Polski. Słynna wódka Monopolowa Baczewski wywodzi się ze Lwowa ale niestety. Rodzina producenta nie przetrwała w starym polskim mieście. Firma nie wyparowała doszczętnie mimo zbombardowania jej fabryk i przejęcia majątku przez nowe komunistyczne władze w których rękach znalazł się Lwów. Po wojnie marka trafiła w ręce wiedeńskiego przedsiębiorstwa.

 
Dziś słynna przedwojenna polska wódka ze Lwowa produkowana jest w Austrii znów pod marką J.A. Baczewski. Altvater Gessler produkuje również inne wyroby alkoholowe takie jak gin, whisky, wódki smakowe, słynny przedwojenny Suweren czy też Altvater. W Austrii do dostania. W Polsce też. Tu przeczytacie więcej o historii firmy J.A. Baczewski ze Lwowa.

 


Kawa Julius Meinl

 
Kiedyś firma Julius Meinl posiadała swoje sklepy w całej Polsce w tym nawet na Rynku we Lwowie. Dziś producent kawy oraz wyrobów delikatesowych założony w Austrii już w 1862 roku zniknął nieco z powszechnej świadomości Polaków, ale firma istnieje i ma się dobrze. Marka powstała w 1862 roku w Wiedniu i do dziś zajmuje się sprzedażą najróżniejszych mieszanek kawy, ale również porcelany, herbaty, gorącej czekolady czy dżemów.

 


Wina Grüner Veltliner

 

Większości Polaków z produkcją wina kojarzy się Francja lub Włochy. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że i w Austrii produkowane są wina, również wina musujące. Wiedzą o nich jednak ci, którzy przeczytali nasze ciekawostki o Wiedniu! W Austrii blisko 1/3 winnic obsadzona jest odmianą gruner veltiner. Trunek wytwarzany z tej odmiany winogron serwowany jest w Austrii na każdym kroku.
 
Wina są tanie i całkiem smaczne, lekkie wina o silnie owocowym aromacie. Nie są to najwyższej jakości wina, serwuje się je jako młode napoje. Najstarsze wina z odmiany gruner veltiner leżakują do 10 lat.

 


Olej z pestek dyni

 
Były słodycze dla dzieci, były alkohole dla dorosłych, to teraz coś dla pięknych pań. Ciekawym suwenirem z Wiednia i Austrii, który warto kupić jest olej z pestek dyni ukrywający się pod złowieszczo brzmiącą nazwą Kürbiskernöl. Powstaje z tłoczonych na zimno pestek dyni. Powstaje zdrowy olej roślinny o orzechowym smaku i zapachu wykorzystywany w kuchni jako dodatek do sosów i sałatek lub nawet lodów, a także w medycynie i farmacji. Olej tradycyjnie wytwarzany jest w austriackiej Styrii, a historia produktu sięga już 1735 roku. Uwaga przypominamy: Olej z pestek dyni nie nadaje się do smażenia.

 


Śmietanka Marsei

 
Kolejny producent spożywczy z Austrii to dobrze znana w niektórych kręgach firma Marsei. W sklepach w Austrii znajdziemy wiele rzeczy z logotypem marek należących do Marsei – od Die leichte Muh i popularnej śmietanki Maresi oraz kaw mrożonych, przez mleko czekoladowe Siggi, kaszki Himmeltau aż po zupy i dania gotowe firmy Inzerdorfer aż po wędliny Knabber Nossil.

 


Kryształy Swarovski


 
Planujecie romantyczny wypad do Austrii z chłopakiem lub dziewczyną? Nie ma lepszej pamiątki z tego typu wycieczki jak drobny biżuteryjny upominek. Tak się właśnie składa że w tyrolskim Wattens w 1895 roku powstała słynna firma Swarovski. Biżuteria z kryształami ze szkła ołowiowego taka jak kolczyki, bransoletki czy naszyjniki nie jest jedynym wyrobem marki Svarovski. Firma produkuje również figurki. Idelne na drobny upominek z Austrii. Producent zwykle sprzedaje swoje wyroby w dużych sklepach z własnym logo. Warto jednak pamiętać, że po biżuterię wcale nie trzeba jechać aż do Wiednia. Sklepy Swarovski znajdziemy w sumie w każdym zakątku świata.

 

 


Musztarda

 

Kolejnym ciekawym produktem, który warto kupić w Austrii są sosy, musztardy i majonezy firmy Wenger założonej w 1886 roku. Wengera z Austrii nie należy mylić ze szwajcarską firmą o tej samej nazwie, która słynie z produkcji scyzoryków. W portfolio austriackiego Wenger znajdziemy musztardy tarragon, kirchtag, musztardę angielską i bawarską, horseradish w charakterystycznych tubkach. Nie jest to oczywiście jedyny producent wyrobów w tubkach. W Austrii warto zainteresować się również majonezami, sosami czy ketchupami i sosami innych producentów.

 


Schnapps

 

Polak jadący na wakacje lubi przywieźć sobie do domu napoje procentowe, więc na liście rzeczy które warto kupić w Wiedniu polecamy jeszcze jeden tego typu napój. Austriacki schnapps, najczęściej o smaku morelowym czyli Marillenschnaps, to destylat mający w granicach 40% woltażu. Napój o zwykle przezroczystym kolorze popularny jest w Austrii, w Niemczech i Szwajcarii.

 


Czekolady Zotter

 

Jeszcze jedna propozycja dla fanów słodyczy, którą warto nabyć w Austrii to wyroby firmy Zotter. Firma została założona w Styrii jednak w przeciwieństwie do poprzednio opisanych jej historia nie jest jeszcze tak bogata. Przedsiębiorstwo Józefa Zottera powstało w 1999 roku. Przez lata czekolady zdobyły uznanie na całym świecie. W sklepach znajdziemy wiele różnych czekolad Zotter od zwykłych gorzkich i mlecznych przez czekolady z nadzieniem i najróżniejszymi dodatkami, aż po czekoladę do picia i pralinki.

 


Napój Almdudler


 
Były napoje alkoholowe to czas jeszcze na jakiś napój bezalkoholowy. Każdy kraj ma jakieś ciekawe napoje. Na Ukrainie warto kupić na przykład Żywczyka, a w Austrii do polecenia nadaje się ziołowa lemoniada Almdudler. Napój produkowany jest z mieszanki 32 różnych ziół. W Austrii napój udstępuje popularności jedynie słynnej Coca Coli. Almdudler powstał w Wiedniu w 1957 roku. Repcepterę opracował Erwin Klein. W sklepach klasyczny Almdudler ziołowy, a także napoje smakowe lub bez cukru, a nawet energetyk czy syropy.

 


Austriackie przetwory

 
Na zakończenie ostatnia propozycja chociaż oczywiście rzeczy, które warto kupić w Austrii jest zdecydowanie więcej. Niestety takie produkty jak chociażby porcelana, skórzane wyroby marki Ludwig Reiter czy szkła firmy L. & L. Lobmeyr to rzeczy na które nie stać większości turystów jadących do Wiednia z Polski, więc nie poświęcimy im tym razem miejsca.
 

Na zakończenie więc coś taniego – w Wiedniu polecamy kupić sobie typowe wiedeńskie przetwory w słoiczkach firmy Staud’s. W ofercie m.in. marynowane pieczarki, ogórki, kukurydza czy różne rodzaje papryki. Firma produkuje też słodkie przetwory takie jak dżemy.

 

Polecamy również: