Lwów ciekawostki. 20 ciekawostek o Lwowie

Wielu turystów z Polski odwiedza Lwów nie zdając sobie sprawy z tego jak ważnym i ciekawym był miastem. Czasem niskie ceny w sklepach we Lwowie przysłaniają wszelkie inne zalety miasta. Na blogu przygotowaliśmy zestawienie ciekawostek o Lwowie w przystępnej i krótkiej formie idealnej przed wyjazdem do Lwowa. Oto one.

 
Lwów, tak jak wiele ważnych miast, leży nad rzeką. Rzeka jest ale chociaż jej nie widać. Przepływa m.in. pod najsłynniejszym traktem Lwowa – Wałami Hetmańskimi. Już w czasach w których polscy królowie odwiedzali Lwów narzekali na to, że za murami miasta przepływa powolny strumień i tworzą się bagna rozsiewające niemiły zapach, będące również zagrożeniem dla zdrowia. Zygmunt III przeniósł się z jej powodu z Niskiego Zamku do Kamienicy Królewskiej. Rzekę postanowiono wpuścić pod ziemię. Pełtew została zasklepiona pod koniec XIX wieku w 1886 roku. Dziś przy większych opadach wody rzeki mieszają się z kanalizacją Lwowa i później płyną do Bałtyku.
 

Robotnicy w kanale Pełtwi w okolicy ul. Kopernika, Lwów. Fot. NAC
Robotnicy w kanale Pełtwi w okolicy ul. Kopernika, Lwów. Fot. NAC

Skoro już pojawił się temat zamków we Lwowie to wyjaśniamy. We Lwowie nie ma żadnego zamku. Były dwa – Niski (w okolicy Teatru Skarbkowskiego i miejsca w którym działa pchli targ Wernisaż) oraz Wysoki na wzgórzu górującym nad miastem. Dziś idąc na Wysoki Zamek zobaczycie tylko fragmenty ruin zamku zniszczonego przez Szwedów. Wchodzicie tak naprawdę na Kopiec Unii Lubelskiej. Pamiątkę unii Polski, Litwy i Rusi.
 

Lwów był pierwszym miastem w którym uruchomiona została elektryczna komunikacja tramwajowa. Elektryczny tramwaj wyjechał na lwowskie ulice przy okazji organizacji gigantycznej Powszechnej Wystawy Krajowej w 1894 roku. Elektryczny tramwaj był wcześniej we Lwowie, niż w Wiedniu.

 

Wysoki Zamek, Lwów
Tak wyglądał Wysoki Zamek we Lwowie

Lwów był pierwszym miastem na polskich ziemiach w którym uruchomiona została… kolejka linowa. Podobnie jak w przypadku tramwaju zbudowano ją przy okazji Powszechnej Wystawy Krajowej. W przeciwieństwie do tramwaju nie przetrwała do naszych czasów.
 

We Lwowie rodziły się… polskie skoki narciarskie. To właśnie tu trenowali pierwsi słynni skoczkowie i to tu – we Lwowie i w kurorcie Brzuchowice zaraz pod miastem, budowano jedne z pierwszych skoczni narciarskich.
 

Targi Wschodnie, tramwaj we Lwowie
Targi Wschodnie, tramwaj we Lwowie

Lwów był jedynym polskim miastem przed wojną w którym rozgrywano wyścigi klasy Grand Prix będące bezpośrednim poprzednikiem wyścigów Formuły 1. Gdyby nie zmiana tragiczne losy to całkiem możliwe, że we Lwowie ścigano by się na torze ulicznym podobnym do tego znanego z Monte Carlo.

 

We Lwowie rozegrano pierwszy oficjalny polski mecz piłki nożnej. W lipcu 1894 roku przy okazji II Zlotu Sokołów w Parku Stryjskim rozegrano pierwsze spotkanie zakończone zwycięstwem gospodarzy. Trwało zaledwie 6 minut. Dlaczego? Tu odpowiedź.

 

Lwów - kolejka linowa
Lwów – kolejka linowa

Lwów był najbardziej zradiofonizowanym miastem przedwojennej Polski. Przed wojną było tu aż 45 tysięcy abonentów. Słynną rozgłośnię Polskiego Radia Lwów uruchomiono 15 stycznia 1930 roku. Studio mieściło się w przepięknym gmachu, niedaleko pl. Halickiego, przy ul. Batorego 6. To z tego gmachu po pracy przy transmitowanej na cały kraj Wesołej Lwowskiej Fali wychodzili słynny Szczepko (Kazimierz Wajda) i Tońcio (Henryk Vogelfanger) znani z filmu Włóczęgi. Nadawana ze Lwowa audycja m.in. z udziałem słynnej dwójki baciarów była jedną z najpopularniejszych polskich audycji radiowych.

 

Przed jednym z najpiękniejszych (a w naszej opinii najpiękniejszym) kościołem we Lwowie – kościołem św. Andrzeja, stała kiedyś rzeźba przedstawiająca św. Jana z Dukli. Dziś jej już nie ma. Z rzeźbą i samym świętym związana jest jedna ze lwowskich legend. Według legendy to św. Jan z Dukli objawił się nad lwowskim niebem i spowodował paniczny odwrót sił zbuntowanego hetmana Chmielnickiego i Tuchajbeja w 1648 roku.

 

Brzuchowice, widoczna skocznia
Brzuchowice, widoczna skocznia

Ignacy Łukasiewicz nie wymyślił lampy naftowej. Łukasiewicz i Zeh pracowali w słynnej aptece Piotra Mikolascha przy ul. Kopernika we Lwowie nad wynalazkiem, który zmienił świat – ekstrakcją ropy naftowej. Metodą destylacji frakcjonowanej otrzymali naftę. Materiał ten wykorzystano z pomocą lwowskiego blacharza i konstruktora lampy – Adama Bratkowskiego. Dziś w miejscu apteki działa jedna z najlepszych kawiarni we Lwowie.

 
Otwarty w 1911 roku kościół św. Elżbiety, przerobiony na cerkiew, do dziś pozostaje najwyższym budynkiem we Lwowie. Wieża kościoła o której śpiewano w słynnej pieśni Marsz lwowskich dzieci wznosi się na wysokość 88 metrów.
 

Lwów - muzeum w Kamienicy Królewskiej
Lwów – muzeum w Kamienicy Królewskiej

Jeśli myślicie, że polscy królowie całe życie spędzali na Wawelu to jesteście w błędzie. Wielu władców wielokrotnie odwiedzało Lwów. W 1656 roku w Katedrze we Lwowie śluby lwowskie złożył Jan Kazimierz. Urodzony niedaleko od Lwowa Jan III Sobieski miał we Lwowie własną kamienicę – zachowaną do dziś Kamienicę Królewską, zwaną Małym Wawelem (a nie żadnym włoskim podwórkiem jak to niektórzy o niej mówią).
 

Polski Lwów mówił własnym językiem. W mieście sformowała się charakterystyczna lwowska gwara, forma dialektu południowokresowego. Lwowska ulica mówiła tak zwanym bałakiem – językiem ulicznych łobuzów i typów spod ciemnej gwiazdy – słynnych lwowskich batiarów.
 

pl. Bernardyński, Lwów
pl. Bernardyński, Lwów

Pod koniec 2014 roku średnia pensja we Lwowie wynosiła niespełna 400 zł miesięcznie. Dziś jest to trochę więcej, ale tylko trochę dlatego nigdy nie dajcie się naciągać przewodnikom po Lwowie biorącym po 50 zł za godzinę. We Lwowie nie wolno przepłacać i płacić europejskich cen za towary i usługi! Zobaczcie też jak tanie jest życie we Lwowie i jak niskie są w nim ceny.
 
We Lwowie zrodziła się tak zwana lwowska szkoła matematyczna pod przewodnictwem Stefana Banacha i Hugona Steinhausa. Słynni lwowscy matematycy zajmowali się analizą funkcjonalną. Jeden ze słynnych lwowskich uczonych – Stanisław Ulam – pracował podczas II wojny światowej przy Projekcie Manhattan mającym na celu konstrukcję i produkcję bomby atomowej. Słynne stały się spotkania lwowskich matematyków w Kawiarni Szkockiej. Dziś kawiarni już nie ma, ale lokal odwołujący się do jej rodowodu działa w hotelu Atlas Deluxe. Współczesna Szkocka we Lwowie to jeden z najlepszych lokali w mieście.
 

Lwów - kawiarnia Szkocka
Lwów – kawiarnia Szkocka

Pod koniec XIX wieku we Lwowie początek szkole filozoficznej dał Kazimierz Twardowski, tworząc we Lwowie jeden z najważniejszych ośrodków filozoficznych na świecie. Lwowska szkoła miała duży wpływ na międzynarodową filozofię.
 
W wielu miejscach we współczesnym Lwowie spotkacie kostkę brukową, klapy włazów ściekowych, kratki ściekowe, pompy wody czy tabliczki z nazwami ulic z czasów przedwojennego Lwowa. Na murach pozostają też napisy – pamiątki po dawnych sklepach czy hotelach. Tylko niektóre odrestaurowano i specjalnie wyciągnięto na wierzch. Wiele z nich – tak jak chociażby pamiątka po pralni na przeciwko fabryki J.A. Baczewski na Zniesieniu – znika na zawsze…
 

Pralnia Zniesieńczanka
Pralnia Zniesieńczanka

We Lwowie pochowany został jeden z najważniejszych architektów zwycięstwa w wojnie z bolszewikami z 1920 roku – wcześniejszy Obrońca Lwowa – generał Tadeusz Rozwadowski. W czasie powojennej dewastacji Cmentarza Obrońców Lwowa przez nowych mieszkańców miasta i tutejsze władze, ewakuowano szczątki generała. Do dziś nie wiadomo gdzie się znajdują.
 
We Lwowie zmarła i pochowana jest autorka słynnej Roty – Maria Konopnicka. Na grobie Konopnickiej na Cmentarzu Łyczakowskim stał pomnik wybitnej polskiej rzeźbiarki Luny Drexlerówny. Popiersie Konopnickiej zniszczono w czasie II wojny światowej. Obecnie podziwiać możemy jedynie kopię wykonaną na podstawie zdjęć. Konopnicka pozostawała w bardzo bliskiej relacji z Marią Dulębianką, artystką, pochowaną na Cmentarzu Obrońców Lwowa.
 
Najpopularniejszym polskim serwisem internetowym o Lwowie (według Alexa i Simmilar Web) jest ten, który właśnie Państwo przeglądają :)

 
Polecamy również:

 

 

Dodaj komentarz