W Wigilię nie je się mięsa? Czy wolno jeść mięso? Czy jemy mięso?

W Wigilię nie je się mięsa? Czy wolno jeść mięso? Czy jemy mięso?

Z Wigilią związanych jest wiele najróżniejszych zabobonów i tradycji, które nie mają zbyt wiele wspólnego z logiką. Zgodnie z powszechnym przekonaniem w Wigilię nie jemy mięsa. Skąd się to wzięło? Czy w Wigilie można jeść mięso? Czy tylko ryby wolno jeść w Wigilię? Dlaczego pościmy w Wigilię?

 

O tym czy w Wigilię jest post już pisaliśmy. Przypominamy więc jeszcze raz: Wigilia nie jest świętem nakazanym, nie jest żadnym świętem, nie jest nawet dniem ustawowo wolnym od pracy i przez część dnia sklepy są otwarte w Wigilie. W Wigilię można jeść co się chce, a zwyczaj niejedzenia mięsa to tylko wymysł Polaków.

 
W Wigilię nie ma postu. Post według kościoła jest w piątki i w Wieli Post. W Wigilie można jeść mięso, a nawet gdyby nie można było to zakaz dotyczyłby jedynie aktywnych wiernych kościoła rzymskokatolickiego. Dla nich post jest “zalecany” ale nie jest obowiązkowy.

 
Według reguł kościelny w Wigilię nie można jeść mięsa tylko wtedy, gdy Wigilia wypada akurat w piątek gdy katolików obowiązuje zwyczajowy post. W każdym innym dniu postu nie ma i nawet katolicy mogą sobie jeść co się chce. Po domach nie latają lotne brygady księży katolickich sprawdzających czy przypadkiem nie zjedliśmy kawała mięsa albo nie strzeliliśmy malucha.

 
Podsumowując: zwyczajowo w Wigilię nie je się mięsa ale po pierwsze zwyczaj ten tyczy się jedynie aktywnych wyznawców kościoła katolickiego, a nawet w ich przypadku jest tylko tradycją, a nie kościelnym przykazem.

 
Polecamy również: