Czy w Holandii można palić papierosy na ulicy? Czy wolno?

Czy w Holandii można palić papierosy na ulicy? Czy wolno?

Palenie papierosów to obok używania alkoholu i narkotyków jedna z najgroźniejszych używek toczących społeczeństwa w całej Europie. Wielu Polaków uzależnionych od tytoniu zastanawia się czy w Holandii można palić papierosy na ulicy. Czy w Holandii wolno palić papierosy w miejscach publicznych?

 
Holandia słynie z liberalnego podejścia na przykład do używania narkotyków ale czy tak samo jest w przypadku palenia tytoniu w miejscach publicznych? Jeśli chodzi o używanie tytoniu to holenderskie władze szacują, że każdego roku z powodu używania tytoniu umiera około 20 tysięcy mieszkańców tego niewielkiego kraju. Według danych z 2020 roku nawet ponad 20% dorosłych Holendrów to palacze.

 
Podejście do tej zdradliwej używki jest w Holandii dosyć rygorystyczne. Rząd Holandii chroni postronnych przed zgubnym wpływem biernego palenia dlatego też palenie we wszystkich zamkniętych miejscach publicznych jest niedozwolone, niedozwolone jest także w lokalach gastronomicznych (poza coffee shopami), a także w zakładach pracy czy na terenach obiektów użyteczności publicznej, a także w samochodach ciężarowych czy autobusach.

 
Czy wolno palić papierosy na ulicy? Kwestię palenia papierosów na ulicy mogą regulować lokalne przepisy ale nie ma takiego zakazu. W Amsterdamie istnieje na przykład zakaz palenia marihuany na ulicy, ale nie papierosów.
 
Podsumowanie: czy w Holandii można palić papierosy w miejscu publicznym? Przepisy dotyczące palenia tytoniu w Holandii są podobne do tych w Polsce.

 
Polecamy również: