Czy Chorwacja należy do Strefy Schengen? Kiedy wejdzie 2022

Czy Chorwacja należy do Strefy Schengen? Kiedy wejdzie 2022

Chorwacja od lat jest jednym z ulubionych wakacyjnych kierunków dla Polaków. Wiele osób planujących wyjazd do Chorwacji zastanawia się czy Chorwacja jest w Strefie Schengen. Czy Chorwacja to Schengen? Kiedy Chorwacja wejdzie do Schengen? Sprawdźmy to!

 
Wiedza o tym, że Chorwacja należy do Unii Europejskiej jest dość powszechna ale samo członkostwo w UE nie oznacza automatycznie tego, że kraj jest w Strefie Schengen.
 
Strefa Schengen to zupełnie coś innego. Czy Chorwacja do niej należy czy nie? W połowie 2022 roku Chorwacja nie należy jeszcze do Strefy Schengen, być może decyzja o zgodzie na wejście Chorwacji do Strefy Schengen zostanie podjęta do końca czerwca 2022 roku, ale to jeszcze nie jest pewne.
 
Pewne jest jedynie to, że Chorwacja w przyszłości prędzej lub później wejdzie do Strefy Schengen ale z początkiem czerwca 2022 roku Chorwacja nie jest w Strefie Schengen.
 
Podsumowanie: jadąc na wakacje do Chorwacji w czerwcu 2022 roku trzeba spodziewać się kontroli granicznych ponieważ kraj nie jest jeszcze w Strefie Schengen. Jeśli proces uzyska akceptację członków strefy to Chorwacja wejdzie do Strefy Schengen w styczniu 2023 roku na przejściach drogowych, a nowe zasady będą obowiązywać na lotniskach od drugiej połowy marca 2023 roku.

 
Warto przeczytać również: