Ile kosztują winiety do Chorwacji? Suma opłaty 2023

Ile kosztują winiety do Chorwacji? Suma opłaty 2023

Wyjazd własnym samochodem do Chorwacji to popularny sposób transportu na wczasy często wybierany przez Polaków. Niestety, jadąc do Chorwacji do kosztu paliwa i amortyzacji samochodu dorzucić musimy jeszcze winiety. Wielu kierowców zastanawia się ile kosztują winiety na trasie z Polski do Chorwacji. Jaki jest sumaryczny koszt winiet do Chorwacji 2023? Oto ceny.

 

Jeśli wybieramy się z Polski do Chorwacji to do wyboru mamy przejazd przez Czechy, Austrię, Słowenię i Chorwację oraz wolniejszą, ale krótszą trasę przez Słowację, Węgry i Chorwację. Ile kosztują obydwa warianty?

 


Cena winiet do Chorwacji 2022 opcja I – przez Austrię

Jeśli wybieramy się samochodem osobowym trasą przez Czechy, Austrię, Słowenię i Chorwację na wybrzeże to koszt winiet to 310 CZK za 10-dniową winietę w Czechach, 9,90 EUR za 10-dniową winietę w Austrii oraz 15 EUR za tygodniową winietę w Słowenii czyli w sumie około 180 złotych.
 
Jeśli nasze wczasy wymagają powrotu przez Austrię i Czechy więcej niż 10 dni od wjazdu to mamy do wyboru ponowny zakup winiet w drodze powrotnej lub zakup dwumiesięcznej winiety w Austrii w cenie 29 EUR oraz miesięcznej winiety w Czechach za 440 CZK i miesięcznej winiety w Słowenii za 30 EUR co podnosi koszt winiet do Chorwacji do kwoty około 366 zł.

 


Cena winiet do Chorwacji opcja II – przez Węgry

Wybierając trasę do Chorwacji przez Słowację, Węgry i Chorwację należy pamiętać, by nie wjeżdżać na terytorium Słowenii i nie jechać kawałkiem drogi A5 koło miejscowości Lendava bo jest to płatny odcinek i trasę poprowadzić tak by całkowicie ominąć Słowenię.
 
W takim przypadku potrzebna jest nam winieta na Słowację (12 eur na 10 dni, 17 EUR na 30 dni), winieta na Węgry (5500 HUF na 10 dni, 12 600 HUF na miesiąc) czyli za winiety zapłacimy około 126 zł przy wyjeździe krótszym niż 10 dni i 237 przy wyjeździe trwającym do miesiąca.

 


Dodatkowy koszt płatne autostrady w Chorwacji


 
Planując wyjazd do Chorwacji samochodem warto też pamiętać o tym, że w Chorwacji są płatne odcinki autostrad i nie należą one do najtańszych. Mapa płatnych autostrad w Chorwacji znajduje się na stronie hac.hr.
 
Przejazd autostradą w Chorwacji na przykład do Splitu może kosztować nas znacznie powyżej 120 zł w jedną stronę.

 


Ile kosztują winiety do Chorwacji

Podsumowanie: w zależności od wybranej trasy i długości urlopu w koszt wyjazdu do Chorwacji trzeba doliczyć winiety za około 180 zł trasą przez Austrię na 10 dni i 366 zł trasą przez Austrię powyżej 10 dni. Jeśli siądziemy nad planowaniem trasy i kupimy wyłącznie winiety na Słowacji i na Węgrzech to koszt wyniesie odpowiednio około 126 lub 237 złotych.
 
Do kosztów wyjazdu do Chorwacji trzeba doliczyć również koszt opłat za chorwackie autostrady, który różni się w zależności od tego jaki dystans pokonamy i może wynieść nawet ponad 200 HRK (120 zł) jeśli jedziemy w kierunku Dubrownika.

 
Warto przeczytać również: