Krakowskie tradycje. To warto zobaczyć w Krakowie! TOP 7

Kraków słynie z wielu różnych symboli. Niektóre z nich są budynkami a niektóre są niezwykłymi wydarzeniami, które można zaobserwować na własne oczy i wziąć w nich udział. Oto niezwykłe krakowskie tradycje, których historia sięga wielu lat. Oto one.

 


Hejnał z wieży Mariackiej


 
Jednym z największych symboli Krakowa jest hejnał odgrywany z wieży kościoła Mariackiego. W teorii melodia ma być pamiątką po tatarskim ataku na Kraków. Hejnału odgrywanego na cztery strony świata można posłuchać ustawiając się po prostu na Rynku. Tu poczytacie więcej o hejnale w Krakowie i o tym o której jest.

 


Emaus na Zwierzyńcu

Hejnał z kościoła Mariackiego można zobaczyć codziennie. Inna krakowska tradycja nie jest już tak powszechna i można podziwiać ją tylko raz do roku – mowa o cyklicznym odpuście – Emaus. Emaus w Krakowie to odpust organizowany koło klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu nad Rudawą w Krakowie. Zawsze w Poniedziałek Wielkanocny. Jednym z symboli Emaus w Krakowie są figuki Żydków.

 


Lajkonik


 
Kolejnym z symboli Krakowa i unikatowych wydarzeń jest pochód Lajkonika. Według przesądu otrzymanie uderzenia buławą Lajkonika przynosi szczęście. Lajkonik maszeruje z z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, później tańcuje na dziedzińcu Wodociągów Krakowskich, następnie ul. Senatorską przechodzi przez pl. Na Stawach do klasztoru Norbertanek. Później idzie ul. Kościuszki, Zwierzyniecką, Franciszkańską. Grodzką na Rynek Główny w Krakowie. Kiedy Lajkonik w Krakowie? Zawsze w czwartek po Bożym Ciele.

 


Rękawka

Rękawka to tradycyjna krakowska zabawa organizowana w pierwszy wtorek po Wielkanocy na obszarze Wzgórza Lasoty oraz Kopca Krakusa. Wśród atrakcji oczywiście masa straganów pełnych badziewia, a także pokazy średniowiecznych walk czy toczenie jaja.

 


Wianki

Kolejna cykliczna impreza w Krakowie chociaż jej historia nie jest tak długa jak wszystkich wymienionych wcześniej. W obecnej formie wianki w Krakowie organizowane od 1992 roku ale przybyły pod Wawel w XIX wieku. Impreza odbywa się na zakolu Wisły pod Wawelem i zwykle albo to pokaz laserów czy świateł albo po prostu koncert wielkiej gwiazdy. Przed wojną charakter wydarzenia był bardziej podniosły i patriotyczny.

 


Procesja świętego Stanisława

W niedzielę przypadającą w oktawie uroczystości św. Stanisława. Procesja rozpoczyna się zawsze na Wawelu i kończy w kościele na Skałce. Procesja ma setki lat historii i jest jedną z najdłużej działających krakowskich tradycji.

 


Konkurs szopek krakowskich


 
Na zakończenie impreza, która trwa zdecydowanie dłużej niż kilka godzin. Każdego roku w Krakowie wybierana jest najładniejsza szopka. Można wybrać się do Krakowa na finał, ale nie trzeba bowiem szopki biorące udział w konkursie później można zobaczyć rozstawione w gablotach w całym Krakowie.

 
Warto przeczytać również: