33 ciekawostki i informacje o alpakach. Fakty i wszystko o alpakach

33 ciekawostki i informacje o alpakach. Fakty i wszystko o alpakach

Alpaki stały się ostatnio jednymi z bardziej modnych zwierząt w Polsce. W wielu miejscach powstają najróżniejsze farmy alpak. Wiele osób przed wizytą zastanawia się na przykład czy alpaki plują, jaki jest głos alpaki czy są agresywne albo ile kosztuje alpaka. Przygotowaliśmy ciekawostki o alpakach dla dzieci i nie tylko. Oto ciekawe informacje o alpakach. Zapraszamy na ciekawostki i wszystko o alpakach.

 


Alpaki to zwierzęta całkowicie zależne od człowieka, które nie żyją na wolności. Zakłada się, że alpaki zostały udomowione około 6 tysięcy lat temu przez Inków, którzy już wówczas doceniali je za wysokiej jakości wełnę. Alpaki pojawiają się na rysunkach starożytnej kultury Mochica w Peru. Początkowo alpaki hodowano wyłącznie w Ameryce Południowej ale ze względu ich predyspozycje da się hodować je w różnych zakątkach świata.

 


Czy alpaki to lamy? Alpaki są ssakami parzystokopytnych należących do rodziny wielbłądowatych. Wygląda alpak często bywa mylony z lamami. Lamy są większe, bardziej agresywne i hodowano je również by pomagały w pracy. Lamy i alpaki są do siebie na tyle podobne, że są w stanie otrzymać wspólne potomstwo. W 88 roku w USA powstał specjalny rejestr Alpaca Registry Inc mający na celu utrzymanie czystości rasowej alpak i zapobieganie krzyżowaniu alpak z lamami. W Polsce działa Polski Związek Hodowców Alpak.

 


Krzyżówką sama lamy i samicy alpaki jest huarizo. Osobniki są mniejsze od zwykłych lam, a ich włosie jest dłuższe. Potomstwo samca lamy i samicy alpaki jest bezpłodne ale według badań naukowców z University of Minnesota Rochester za pomocą niewielkiej modyfikacji genetycznej można sprawić, by huarizo mogły się rozmnażać. Huarizo znane są też pod nazwą Llapaca.

  


Jeśli już przy rozmnażaniu jesteśmy to warto przytoczyć jeszcze jedną ciekawostkę. Ciąża alpak. Ile trwa ciąża alpaki? Ciąża alpaki potrafi trwa około 11,5 miesiąca ale zdarzają się przypadki alpak, które są w ciąży nawet długo ponad rok. Nigdy nie wiadomo kiedy dokładnie dojdzie do porodu.

 


Jedna alpaka (cria) rodzi zwykle jedno młode. Bliźniacza ciąża przytrafia się raz na 1000 ciąż i może być niebezpieczna zarówno dla młodych jak i matki. Młoda alpaka po porodzie waży około 8-9 kilogramów.

 


Samce alpak dorastają wolniej od samic. Młody samiec osiąga dorosłość po około 3 latach, a młoda samica jest w stanie zajść w ciążę już po około roku od narodzin.

 


Czy alpaki dają mleko? Alpaki są ssakami, które nie przychodzą na świat w jajkach więc odpowiedź na to pytanie jest raczej oczywista. W przeciwieństwie jednak do mleka wielbłądziego mleko alpak nie za bardzo opłaca się je pozyskiwać i sprzedawać. Mleko alpak nadaje się do spożycia przez ludzi ale alpaki nie nadają się do hodowania ich w celach przetwarzania mleka.

 


Po porodzie alpaki są błyskawicznie gotowe do ponownego zajścia w ciążę. Alpaka jest w stanie zajść w kolejną ciążę już po około 10 dniach od porodu ale hodowcy starają się, by do następnego zapłodnienia dochodziło jednak nieco później.

 


Czy alpaki są groźnie i niebezpieczne? Jak łatwo się domyślić – nie są. Ze względu na łagodne usposobienie alpaki wykorzystywane są do alpakoterapii na przykład opóźnionych umysłowo ale nie tylko. W niektórych krajach alpaki odwiedzają szpitale czy domy spokojnej starości jak na przykład Armstrong House w Northumberland w Wielkiej Brytan
  


Alpaki są w stanie przeżyć nawet na wysokości dochodzącej do 5000 metrów nad poziomem morza. Takie warunki panują na przykład w Andach.

 


Alpaki nie są wybredne jeśli chodzi o warunki życiowe. Na jednym gektarze ziemi może żyć stado składające się z około 30 alpak. Alpaki nie wymagają też specjalnego ogrodzenia pod prądem, ani nawet zbyt wysokiego ogrodzenia. Zwykłe wystarczy – i tak nie będą chciały przez nie przeskakiwać czy uciekać.

 


Jaka jest różnica między lamą, a alpaką? Alpaka jest niższa i lżejsza. Ma też mniejszą głowę i wyraźnie mniejsze uszy. Niektórzy posiadacze stad alpak trzymają w nich również lamy by… chroniły alpaki przed drapieżnikami. W przeciwieństwie do lam alpaki nie nadają się do transportowania ładunków.

 


Wiele osób zastanawia się również czy alpaki śmierdzą. Alpaki same w sobie nie śmierdzą ale śmierdzi ich mocz i kał. Alpaki w przeciwieństwie na przykład do krów nie walą pod siebie.

 


Alpaki wydalają w jednym konkretnym miejscu na pastwisku więc im dalej od tego miejsca tym smród mniejszy. Jeśli chcemy nauczyć je nowego miejsca wystarczy rozsypać w nim ich odchody, a te z miejsca które same sobie wybrały zakopać lub całkowicie usunąć.

 


Alpaki są zwierzętami stadnymi, które do prawidłowego rozwoju wymagają swojego towarzystwa. Minimalna liczba sztuk alpak, które należy posiadać to trzy sztuki alpak.

 


Istnieją dwa rasy alpak – Suri i Huacaya. Szacuje się, że aż 90% wszystkich alpak na świecie to alpaki z rasy Huacaya. Suri od Huacaya jest bardzo łatwo odróżnić. Różnią się runem. Suri wyglądają jakby miały dready. Zdecydowanie bardziej cenioną wełną jest ta pozyskiwana z rasy Huacaya przez co jest ona droższa. Poza runem nie ma między nimi zbyt wielkich różnic.ii.

 


Alpaki wydają zabawne dźwięki. Możecie ich posłuchać poniżej.

 


Alpaki nie są hodowane po to, by przyjmować wycieczki dzieci ale dla wełny. Wełna alpak jest hipoalergiczna i nie rozwijają się w niej roztocza. W przeciwieństwie do wełny owczej nie zawiera lanoliny. Jest łatwiejsza w obróbce i dodatkowo… niepalna. Uznawana jest również za zdecydowanie milszą w dotyku i nie gryzie tak jak wełna owcza. Wełna alpak jest ceniona jeszcze z jednego względu – występują aż 22 naturalne kolory umaszczenia alpak. Sprawia to, że wełny nie trzeba sztucznie barwić bowiem łatwo znaleźć pożądany kolor.

 


Amerykańska organizacja Alpaca Owners Association (AOA) inaczej podchodzi do klasyfikacji kolorów alpak i wyróżnia 16 kolorów i 8 mieszanek. Są to kolory: White, Beige, Light fawn, Medium fawn, Dark fawn, Lights brown, Medium brown, Dark brown, Bay black, True black, Light silver grey, Medium silver grey, Dark silver grey, Light rose grey, Medium rose grey, Dark rose grey oraz mieszanki Appaloosa, Modern grey, Classic grey, Indefinite light, Indefinite dark, Pattern, Pinto oraz Fancy.

 


Czy alpaki są jadalne? Są! Hodowla alpak kojarzy się z wełną ale da się również hodować je na mięso. Opłacalność hodowli nie jest wysoka – alpaki mają mało mięsa, więc jest drogie. Zwykle mięso alpak serwuje się w lepszych restauracjach. Jak smakuje mięso alpaki? Mięso alpaki smakuje podobnie do mięsa jelenia. Jest bardzo zdrowe, bogate w białko i jednocześnie niewiele cholesterolu.

 


Gdzie kupić mięso alpak? W Polsce mięso alpak jest niestety trudno dostępne. W krajach zachodu kosztuje w granicach od 80 zł za kilogram przy zakupie wynoszącym ok. 2,2 kg.

 


Alpaki charakteryzują się dość dziwnym uzębieniem. Zęby alpaki rosną przez całe życie i należy je… przycinać. Wykonuje to weterynarz. Jeśli zobaczycie farmę alpak w której zęby wystają alpakom ze szczęki oznacza to, że lepiej wybrać inne miejsce w którym zostawicie swoje pieniądze. Alpaki nie mają przednich zębów górnej szczęki!

  

 


Ze względu na budowę szczęki i uzębienie alpaki nie dewastują pastwisk tak bardzo jak owce czy inne zwierzęta. Alpaki nie wyrywają trawy z korzeniami.

 


Kolejną zaletą alpaki jest to, że nie dewastuje pastwisk i ziemi swoimi kopytami.
 


Alpaki strzyże się raz do roku. Niektórzy właściciele nie decydują się na to by strzyc je całkowicie tak, by wyglądały lepiej i ściągały więcej odwiedzających do prowadzonych przez nich biznesów. Alpaki trzeba koniecznie ostrzyc przed latem – ich zimowe futro jest wyjątkowo ciepłe i może być niebezpieczne w upalne lato.

 


Czy alpaki są pod ochroną? Jeśli szukacie odpowiedzi na to pytanie to odpowiedź brzmi: nie są. Na świecie hoduje się dziesiątki tysięcy alpak. Alpaki nie są na liście gatunków zagrożonych wyginięciem i nie są pod ochroną.

  


Alpaki to dobry biznes. Na hodowli alpak można zarobić sprzedając wełnę, a także organizując spacery lub biletowane wejście na teren pastwiska z alpakami, a koszty jej utrzymania są niewielkie. Ostatnio to modny sposób zarobku w całej Polsce.

 


Alpaki są dość drogie w zakupie ale bardzo tanie w hodowli. Ile kosztuje utrzymanie alpaki? Koszt posiadania alpaki zamyka się w zaledwie kilku złotych na dzień co sprawia, że utrzymanie alpak jest tańsze od kota domowego. Alpaka żywi się trawą, specjalną karmą dla alpak (20 kilogramów kosztuje około 60 zł) oraz sianem, która można dostać za darmo albo za symboliczną flaszkę od okolicznych mieszkańców wsi. Na wolnym rynku bela siana 120×120 cm to koszt około 50 zł.

 


Dorosła alpaka waży od około 50 do nieco ponad 80 kilogramów. Jak wysoka jest alpaka? Alpaki nie są wysokie. Wzrost dorosłej alpaki w głębie to około 100 centymetrów.

 


Ile żyje alpaka? Jeśli zastanawiacie się jak długo żyją alpaki to mamy dla Was odpowiedź. Średnia długość życia alpak to od 15 do 20 lat. Nie są wyjątkami osobniki dożywające do 25 lat. Najdłuższa udokumentowana długość życia osobnika to 27 lat. Długość życia alpak zależy od wielu uwarunkowań w tym od warunków życia czy genów.

 


Lamy znane są z plucia ale czy czy alpaki plują? Tak, alpaki również plują ale jak już wiecie z naszych ciekawostek są nieco innymi zwierzętami. Alpaki plują ale jeśli już plują to plują na inne alpaki.

 


Kolejną ciekawostką o alpakach jest to, że… nie plują na ludzi. Zwykle alpaki nie plują bez wyraźnego powodu i rzadko plują na ludzi, chociaż może się to zdarzyć jeśli je zaatakujemy lub zdenerwujemy.

 


Wiele osób zastanawia się czy alpaki jedzą marchewki. Ze względu na wspominane już wyżej uzębienie alpaki mogą mieć problem z pogryzieniem marchewki ale marchewkę jedzą. Najlepiej tartą.

 
Polecamy również: