Kiedy jest Szabat? Co to jest Szabat? Jakie są godziny?

Wiele osób zastanawia się co to jest szabat albo inaczej sabat lub szabas. Kiedy jest obchodzony szabat i w jakich godzinach jest szabat? Jakie są zasady szabatowie? Co wolno a czego nie wolno? Kiedy zaczyna się szabat? sprawdźmy to!

W Kościele katolickim dominującym w Polsce dość łatwo dowiedzieć się jakie są święta nakazane i kiedy dokładnie się je obchodzi. Judaizm nie jest w Polsce zbyt popularny dlatego też wiele osób nie wie kiedy jest szabat i czym tak właściwie jest.

Szabat to ostatni dzień tygodnia, czyli siódmy dzień, będący w tradycji żydowskiej czasem całkowitego odpoczynku i duchowego odnowienia. Rozpoczyna się w piątek wieczorem, tuż przed zachodem słońca, i trwa do sobotniego zmierzchu – konkretnie do momentu, gdy na niebie pojawią się trzy średniej wielkości gwiazdy. Choć w kalendarzu gregoriańskim odpowiada sobocie, w praktyce religijnej zaczyna się i kończy zgodnie z naturalnym rytmem dnia. Szabat więc obchodzony jest co tydzień właściwie w sobotę, cyklicznie.

Symbolem szabatu jest świeca szabatowa, którą wedle zwyczaju zapala się w piątek przed zachodem słońca. Tradycyjnie zapala się ją tuż przed rozpoczęciem święta, a samego zapalenia dokonuje kobieta – zazwyczaj gospodyni domu. Akt ten symbolizuje powitanie szabatu oraz przejście z czasu świeckiego do świętego. Najważniejszą zasadą szabatu jest zaniechanie wszelkich prac. W Talmudzie wyróżniono 39 kategorii zakazanych czynności, tzw. melachot (hebr. מלאכות), które obejmują m.in. gotowanie, pisanie, szycie, podróżowanie, a także używanie urządzeń elektrycznych stąd też biorą się często zakrawające na kpinę sposoby obchodzenia zakazu pracy przez wyznawców.

Kiedy kończy się szabat? W każdym mieście w zależności od jego położenia szabat kończy się nieco o innej porze. Istnieje 39 melachod, których nie można robić w dzień odpoczynku ale definicja tego co wolno, a czego nie wolno jest szeroka więc wierni nie wykonują żadnej pracy.

Warto zaznaczyć, że godziny rozpoczęcia i zakończenia szabatu różnią się w zależności od miejsca zamieszkania, ponieważ zależą od lokalnego czasu zachodu słońca. Współczesne społeczności żydowskie korzystają często z kalendarzy szabatowych lub aplikacji, które automatycznie wskazują dokładny czas rozpoczęcia i zakończenia szabatu w danym mieście.

Polecamy również: