Kiedy noc jest najdłuższa? Najdłuższa noc w 2021 roku

Kiedy noc jest najdłuższa? Najdłuższa noc w 2021 roku

Noc to część doby, którą kocha niewiele osób. Kiedy trwa noc? To wszyscy wiedzą – od zmierzchu do świtu, ale nie wszyscy wiedzą kiedy noc w Polsce jest najdłuższa, a kiedy jest najkrótsza. Sprawdźmy więc kiedy jest najdłuższa noc i kiedy wypada w 2021 roku. Jaka jest data najdłuższej nocy w roku? Ile trwa najdłuższa noc?

 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: kiedy jest najdłuższa noc, bowiem wszystko zależy od tego o którą półkulę Ziemi pytamy. Najdłuższa noc w Polsce przypada dokładnie tego samego dnia kiedy i w innych krajach znajdujących się na tej samej półkuli. Polska i Europa znajdują się na półkuli północnej. Kiedy mamy więc najdłuższą noc?
 
Najdłuższa noc w roku 2021 i w każdym innym roku to na naszej półkuli noc przesilenia zimowego. Przesilenie zimowe w 2021 roku wypada w dniu 21.12.2021. Oznacza to, że najkrótsza noc to noc z 21 na 22 czerwca. Od tej daty na naszej półkuli noc robi się coraz krótsza i stan ten trwa aż do przesilenia letniego.
 
Na drugiej z półkul Ziemi jest dokładnie odwrotnie. Najkrótsza noc na północy to najdłuższa noc na południu, a najdłuższa noc na północy to najkrótsza na południu. Najdłuższa noc na półkuli południowej wypada w nocy z 21 na 22 czerwca.
 
Podsumowując: kiedy jest najdłuższa noc w Polsce? Najdłuższa noc wypada wtedy, gdy najkrótszy dzień, czyli w przesilenie zimowe. Czy była już najdłuższa noc? Jeśli pytacie o to po grudniu to tak – już była.

 
Polecamy również: