Enklawy i eksklawy we Włoszech. Jakie są eksklawy i enklawy Włoch?

Enklawy i eksklawy we Włoszech. Jakie są eksklawy i enklawy Włoch?

Włochy kojarzą się z zajmowaniem tak zwanego buta czyli Półwyspu Iberyjskiego ale we Włoszech ciekawy jest nie tylko ich kształt. Włochy są krajem, który w całości otacza dwa inne kraje. Jest też krajem, który ma swoje terytoria poza własnymi granicami. Jakie są enklawy we Włoszech? Jakie są włoskie eksklawy? Sprawdźmy to i zobaczmy czy nadaje się to na hasła do krzyżówki!

 

Na początek warto zauważyć co to jest enklawa. Enklawa to po prostu państwo otoczone ze wszystkich stron przez terytorium innego państwa. Enklawa występuje wtedy, gdy kraj w całości otoczony jest terytorium innego państwa.
 
We Włoszech możemy wymienić dwie enklawy – są to terytoria państw San Marino oraz Watykan, znajdujący się w stolicy Włoch, Rzymie.
 
Włocha jako państwo posiadają eksklawę czyli teren włoskie oddzielone od terytorium Włoch terytorium innego państwa. Aktualnie jedyna włoska eksklawa znajduje się w Szwajcarii. Włoska eksklawa to Campione d’Italia.
 
Włoska miejscowość i gmina o powierzchni 2 kilometrów kwadratowych otoczona jest terytorium Szwajcarii w kantonie Ticino. Kiedyś Włochy miały jeszcze jedną eksklawę – Zadar znajdujący się wówczas w Jugosławii. Włoski Zadar został zajęty przez jugosłowiańskie siły i odebrany Włochom w 1944 roku.

 
Warto przeczytać również: