Symbole Krakowa. Z czym kojarzy się Kraków TOP 13

Kraków to jedno z najpopularniejszych miast turystycznych w Polsce wybierane zarówno na dłuższy wyjazd jak i na jednodniową wycieczkę. Z czego słynie Kraków? Jakie są najsłynniejsze symbole Krakowa? Jakie są najbardziej znane miejsca w Krakowie i jakie jest słynne jedzenie?

 


Rynek Główny

rynek kraków ciekawostki
 
Rynek Główny w Krakowie to jedna z największych atrakcji w mieście i obowiązkowy punkt w czasie zwiedzania Krakowa w jeden dzień. Jeden z najsłynniejszych średniowiecznych rynków Europy to miejsce gdzie próżno szukać mieszkańców miasta, ale za to znaleźć można wielu turystów spędzających czas w drogich kawiarniach i restauracjach. Są tu muzea, ładne widoki i kilka innych atrakcji na Rynku w Krakowie. Tu dowiecie się ciekawostek o Rynku w Krakowie.

 


Wawel


 
Wawel nie jest największym zamkiem w Polsce ale jest jednym z najsłynniejszych. Gdy Kraków był stolicą Zamek Królewski na Wawelu był siedzibą polskich królów. Z czasem Kraków utracił swoją pozycję, a stolica została przeniesiona, zamek podupadł, ale po I wojnie przeprowadzono znaczny remont zamku, a dziś to jedno z najtłumniej odwiedzanych miejsc w mieście.

 


Barbakan


 
Jak każde średniowieczne miasto również i Kraków otoczony był murami obronnymi. Te jednak zniszczono, a na ich miejscu powstały Planty, które otaczają Stare Miasto. Po starych umocnieniach Krakowa pozostało kilka śladów w tym oczywiście Barbakan. Stara budowla obronna będąca jednym z symboli Krakowa.

 


Hejnał z wieży Mariackiej


 
Hejnał z wieży kościoła Mariackiego to jedna z największych darmowych atrakcji w Krakowie, melodia którą zna praktycznie każdy Polak. Jeśli chcecie go posłuchać to nic prostszego – wystarczy przyjść na Rynek Główny i poczekać do pełnej godziny. Z hejnałem związana jest legenda, którą poznacie czytając nasz tekst o hejnale w Krakowie.

 


Brama Floriańska


 
Średniowieczna brama z basztą to obok Barbakanu druga z najsłynniejszych pozostałości po dawnych murach miejskich Krakowa. Cudem ocalały zabytek to jeden z ciekawszych punktów w czasie zwiedzania Krakowa. Na bramie rozstawiane są obrazy, przed nią rozstawiają się uliczni grajkowie. Przechodząc pod bramą warto zwrócić uwagę na znajdujący się tu ołtarz oraz kopię cudownego obraz Matki Boskiej.

 


Smok Wawelski


 
Kto zabił Smoka Wawelskiego? Nie był to Szewczyk Dratewka. Warszawa ma swojego Bazyliszka, a Kraków Smoka Wawelskiego. Legendarny smok przedstawiony jest w formie brzydkiej rzeźby przy wyjściu z jaskini zwanej Smoczą Jamą. Wątpliwej urody rzeźba z czasów komuny jest jedną z atrakcji dla dzieci w Krakowie. Nie polecamy ale jak jesteście w Krakowie po raz pierwszy to można się tu ewentualnie przejść. Tu przeczytacie więcej o rzeźbie i Smoku Wawelskim.
 


Obwarzanek


 
Co zjeść w Krakowie? Na liście unikatowych regionalnych produktów z Krakowa i okolic znajduje się oczywiście słynny obwarzanek. Wypiek z ciasta drożdżowego przez lata stał się symbolem Krakowa. Kupić go można z małych straganów rozstawionych w różnych punktach Starego Miasta za parę tylko złotych. Tu dowiecie się więcej o krakowskim obwarzanku.

 


Lajkonik


 
Lajkonik to jedna z najsłynniejszych krakowskich zabaw ludowych. Każdego roku, chyba że odbywa się panika, ze Zwierzyńca na Rynek Główny przechodzi orszak lajkonika. Każdy chce dostać buławą od Lajkonika bowiem podobno przynosi to szczęście. Pochód Lajkonika gromadzi wielu krakowian i również przyjezdnych, odbywa się tradycyjnie w pierwszy czwartek po święcie Bożego Ciała.

 


Gołębie


 
Ptaki pieszczotliwie zwane latającymi szczurami znajdziemy w każdym zakątku Krakowa. Uprzykrzają życie i zostawiają dochody na Rynku Głównym, placu Szczepańskim czy przy stoiskach z niezbyt smacznymi zapiekankami na Kazimierzu. O gołębiach krakowskich pisano i śpiewano. Niestety na stałe wrosły w miejski krajobraz i nic nie wskazuje na to, że kiedyś z niego znikną.

 

 


Dzwon Zygmunt


 
Dzwon Zygmunt wiszący na słynnej Wieży Zygmuntowskiej w katedrze na Wawelu to jeden z najsłynniejszych, o ile nie najsłynniejszy, dzwon w całej Polsce. Odzywa się tylko od wielkiego dzwonu w szczególne dni dla polski czy kościoła rzymskokatolickiego. Dzwon można zobaczyć wybierając się na zwiedzanie katedry. Tu dowiecie się kiedy bije dzwon Zygmunt w Krakowie.
 


Dorożki

Dorożki w Krakowie
 
Kiedyś, gdy nie było jeszcze samochodów, przejazd dorożką był dobrym sposobem na poruszanie się między domem, a na przykład dworcem kolejowym. Dorożki pełniły rolę podobną do dzisiejszych taksówek. Teraz jest inaczej, ale w Krakowie przejechać się dorożką można aż do dziś. Nie jest to najtańsza rozrywka. Dorożki spopularyzowane zostały za pomocą wiersza Zaczarowany dorożkarz. Dorożkarz ten naprawdę żył w Krakowie. Tu przeczytacie więcej o dorożkach w Krakowie.
 


Kwiaciarki

Kwiaciarki w Krakowie
 
Pod brzydkimi parasolami reklamującymi jedną z rozgłośni radiowych od wielu lat trwa handel kwiatami. Krakowskie kwiaciarki, kiedyś nieco bardziej popularne niż obecnie, na stałe wryły się w krajobraz Rynku w Krakowie. Tu przeczytacie więcej o kwiaciarkach w Krakowie.

 


Wychodzenie na pole


 

Mówi się, że Warszawa idzie z pola na dwór, a w Krakowie z dworu wychodzimy na pole. Jeśli usłyszycie kogoś, kto wychodzi na pole możecie być pewni, że jest z Krakowa lub z Małopolski.

 
Polecamy również: