Czy do Krakowa można wjechać samochodem? Czy można do centrum?

Wielu turystów przejeżdża do Krakowa własnym samochodem. Poza przylotem samolotem to jeden z najwygodniejszych sposobów podróży zwłaszcza dla osób, które przyjeżdżają autostradą A4. Jeśli jedziecie do Krakowa i chcecie wypocząć to wynajmiecie hotel w centru. Jeśli tak to pewnie zastanawiacie się czy do centrum Krakowa można wjechać samochodem. Sprawdzamy czy można wjechać samochodem do Krakowa, a jeśli tak to gdzie.

 


Czy można wjechać do Krakowa samochodem?

Czy do centrum Krakowa można wjechać samochodem? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dlaczego? Ponieważ najbardziej ortodoksyjni miłośnicy Krakowa za “centrum Krakowa” uważają obszar tak zwanej pierwszej obwodnicy, czyli obszar zamknięty wewnątrz Plant. Rynek Główny wraz z otaczającymi go uliczkami to obszar strefy do której wjazd wymaga pozwoleń, których nie mają raczej przyjeżdżający do miasta turyści chyba że mają rezerwację w hotelu posiadającym miejsca parkingowe.

 

 
W obręb Plant legalnie raczej nie wjedziecie bez rezerwacji w hotelu w ich obrębie. Dla innych centrum Krakowa to obszar również między tak zwaną I obwodnicą, a II obwodnicą czyli centrum z Rynkiem oraz uliczkami od Plant chociażby do tak zwanych “alei”. Tutaj sprawa ma się nieco inaczej.

 
Do centrum w obrębie II obwodnicy da się wjechać samochodem właściwie bez przeszkód. Nie znaczy to, że da się wjechać wszędzie. Istnieją pewne fragmenty dróg jak chociażby czoło ulicy Długiej czy fragment ul. Basztowej gdzie samochodem nie da się wjechać bez specjalnych pozwoleń. Fragmenty te da się jednak objechać małymi uliczkami wokół centrum. Bez zezwolenia nie da się wjechać również chociażby na pl. Na Groblach czy przejechać przez pl. Wszystkich Świętych albo czoło ulicy Karmelickiej w okolicy Teatru Bagatela czy też ulicy Krupniczej. Kazimierz to jeszcze inna historia!

 


Jak połapać się w tym czy można wjechać czy nie?


Kraków podzielony jest na tak zwane stref ograniczonego ruchu. Granica każdej ze strefy jest oznakowana stosownymi znakami więc jeżdżąc po samym centrum należy. Strefy ograniczonego ruchu nie są jedynymi strefami na które należy zwracać uwagę. Są też strefy płatnego parkowania w Krakowie.

 
W Krakowie parkowanie w centrum jest płatne i to cholernie dużo! Im bliżej centrum tym drożej. Istnieją różne strefy z różnymi cenami parkowania za godzinę. Darmowy parking przez cały dzień obowiązuje w Krakowie tylko w niedziele i święta. Jeśli wynajmujecie apartament z Airbnb czy Bookingu który nie ma darmowego miejsca parkingowego na przykład z plakietką na okaziciela to może okazać się, że lepiej zostawić samochód kawałek dalej na płatnym parkingu, niż parkować go w strefie płatnego parkowania w Krakowie! Tu sprawdzicie gdzie warto wynająć w Krakowie.

 
Odpowiedź na postawione w tytule pytanie brzmi: tak. Do Krakowa na szczęście wciąż da się wjechać samochodem chociaż od wielu lat sukcesywnie niszczone są miejsca parkingowe w centrum, a jazda po mieście – zarówno w centrum jak i poza nim – dzięki najróżniejszym zabiegom staje się coraz trudniejsza. W Krakowie dobrze mogą za to czuć się bogaci turyści, których stać na jeżdżenie taksówkami.

 
Polecamy również: