Kraków – jaki to powiat? Jaki Krzeszowice, Skała i Skawina?

Ostatnimi czasy wiele osób zaczyna zastanawiać i orientować się w jakiej gminie czy powiecie mieszkają. Jeśli na fali nowych wymysłów również do nich należycie i mieszkacie w Małopolsce to pewnie zastanawia Was w jakim powiecie jest Kraków. Jaki powiat jest w Skale, Krzeszowicach, Skawinie, Słomnikach i Świątnikach Górnych? Czy Kraków jest w powiecie krakowskim?

Jeśli zastanawiacie się czy Kraków leży w powiecie krakowskim to mamy dla Was odpowiedź – nie. Kraków to nie powiat krakowski ponieważ miasto Kraków jest miastem na prawach powiatu. Dopiero położone obok Krakowa gminy i miasta leżą w powiecie krakowskim.

Siedzibą władz powiatu krakowskiego w istocie jest Kraków będący stolicą województwa Małopolskiego, ale miasto do niego nie należy. Jakie miasta są w powiecie krakowskim? Znajdują się tu miasta Krzeszowice, Skała, Słomniki i Świątniki Górne. Tu zobaczycie co zobaczyć w Krzeszowicach. Jakie gminy wiejskie trafiły do powiatu utworzonego w 1999 roku?

W powiecie krakowskim znajdują się gminy Czernichów, Igołomia-Wawrzeńczyce, Iwanowice, Jerzmanowice-Przeginia, Kocmyrzów-Luborzyca, Liszki, Michałowice, Mogilany, Sułoszowa, Wielka Wieś, Zabierzów, Zielonki, a także gminy miejsko-wiejskie takie same jak nazwy miast wymienionych powyżej czyli Krzeszowice, Skała, Skawina, Słomniki i Świątniki Górne.

W powiecie krakowskim według danych z końca 2019 roku mieszka niepełna 280 tysięcy mieszkańców. Tablice rejestracyjne powiatu krakowskiego to KRA oraz KRK.

 
Polecamy również: