Bar Mleczny Południowy – najtańsze jedzenie w klimacie z PRL-u

Bar Mleczny Południowy na Podgórzu przy ul. Kazimierza Brodzińskiego 2 to miejsce w którym czas zatrzymał się kilkadziesiąt lat temu. Jeden z najtańszych barów mlecznych w Krakowie kusi niską ceną i całkiem smacznymi posiłkami, ale nie wystrojem czy atmosferą. Ile kosztuje posiłek w krakowskim barze mlecznym? Jak jest w tanim barze w którym wciąż czuć epokę PRL-u?

Tekst archiwalny. Bar Mleczny Południowy został przeniesiony kilka kroków dalej i znajduje się obecnie pod adresem ul. Celna 4 i widać go na zdjęciu powyżej, w tekście znajdują się zdjęcia archiwalne z poprzedniej lokalizacji.

Ceny są wyższe niż podane w tekście poniżej, lokal jest mniejszy i nie ma już klimatu komuny. Można w nim za to płacić kartą!

Odkrycie Baru Mlecznego Południowego było całkowitym przypadkiem podczas jeden z wycieczek po Podgórzu. Spoglądając do wnętrza przez okna wręcz nie mogliśmy uwierzyć, że takie miejsce wciąż utrzymuje się w niewielkiej odległości od turystycznego centrum Krakowa czy atrakcyjnych imprezowo miejscówek na Kazimierzu. Krótko później zapadła decyzja o odwiedzeniu baru mlecznego.

 
Bar Mleczny Południowy Kraków
 
Bar Mleczny Południowy to miejsce, które przypomina epokę PRL-u swoim wystrojem, ale nie tylko. W oczy rzuca się niezbyt gustowne wnętrze, wiatraki i staromodne lampy przy suficie oraz trzy tablice z menu i cennikiem podawanych dań. Do tego jeszcze “wystawka” z sałatkami oraz niezbyt miły personel. Zupełnie jak w słynnej scenie z Misia, tylko z zaplecza nie słychać słynnych słów o mniej awanturujących się klientach w krawatach.
 
We wnętrzu rozstawiono niezbyt wygodne stoliki z plastikowymi krzesłami, a ostatnią ścianę w lokalu zdobi gigantyczna fototapeta przedstawiająca scenki rodzajowe z minionej epoki. Posiłki podawane są na często poobijanych już talerzach nie od kompletu wraz z plastikowymi sztućcami. Panuje oczywiście samoobsługa. Mimo że nie jest tu ani przyjemnie, ani komfortowo, a stoliki często są brudne to Bar Mleczny Południowy często wręcz pęka w szwach. Pojawiają się tu tłumy biedniejszych emerytów, turystów, a nawet “alternatywna” młodzież. Dlaczego? Jest bardzo tanio i – w stosunku cena do jakości – bardzo smacznie.


Bar Mleczny Południowy – menu i ceny

Bar Mleczny Południowy Kraków
 

Bar mleczny na Podgórzu w Krakowie jest jednym z najtańszych miejsc z jedzeniem jakie kiedykolwiek widzieliśmy. Menu nie obfituje w zbyt wyszukane dania, ale jest niewyobrażalnie wręcz tanio. Zjemy tu na przykład rosół z makaronem za 2,10 zł, pomidorową za 2,50 zł albo jarzynową za 2,35 zł. Do tego na przykład kalafiorowa za 3 złote. Ceny zup w barze mlecznym nie przekraczają więc 3 złotych. Są też tak zwane “dania jarskie” i śniadaniowe.

 

Za ryż z jabłkami i śmietaną płacimy 4,43 zł, bliny z jabłkami kosztują 3,76 zł. Kasza gryczana z jajkiem sadzonym i kefirem kosztuje 5,77 zł. Do tego chociażby naleśniki z serem za 5,47 zł. Droższe są dania z mięsem – gołąbki z ryżem i mięsem z sosem po niecałe 10 zł, fasolka w sosie pomidorowym z kiełbasą za 7,70 zł.

 
Bar Mleczny Południowy Kraków
 

Bar Mleczny Południowy serwuje też pokaźną ilość pierogów. Ruskie już za 4,90 zł. Z serem i śmietaną za 6,10 zł, z kapustą, mięsem i słoniną, borówkami lub truskawkami po 7,05 zł. Są też np ziemniaki z jajkiem sadzonym po 6,40 zł.

 

Jeśli chodzi o dania z mięsem wciąż jest bardzo tanio. Gotowane mięso z kurczaka za 4,35 zł. Wątróbka drobiowa za 4,40 zł. Panierowany filet z kurczaka za 5,30 zł, a żołądki drobiowe za 5 zł. Mielone po 4,50 zł, a schabowy za 5,80 zł.Droższa jest na przykład pieczeń wieprzowa w sosie za 7 zł oraz bigos – wyceniony na 8,60 zł. Do dań mięsnych trzeba niestety dokupić sobie dodatki. Ziemniaki za 1,50 zł, buraki ze śmietaną za 2,40 zł, albo mizeria za 1,85 zł. Dwudaniowy obiad w Barze Mlecznym Południowym można zjeść w wersji budżetowej już za jakieś 7 złotych! PRL-owa atmosfera – gratis.


Bar Mleczny Południowy – podsumowanie

Bar Mleczny Południowy
 

Znajdujący się na Podgórzu bar jest ciekawym miejscem do którego warto przyjść, by poczuć się jak za dawnych lat. Bar mleczny można potraktować z powodzeniem również jako atrakcję turystyczną. Obsługa tu nie jest miła, nie jest ładnie, przytulnie, ani wygodnie. Jest za to tanio. Bardzo tanio i nawet całkiem smacznie. Pierogi kosztujące zaledwie kilka złotych są tu znacznie smaczniejsze od tych, które serwuje najpopularniejsza pierogarnia w Krakowie – Przystanek Pierogarnia. To najprawdopodobniej jedne z najlepszych pierogów ruskich w Krakowie. Są też tańsze niż w innych popularnych miejscówkach.

 

Bar mleczny czynny jest w od 7 do 19:00 w zwykłe dni tygodnia i od 7 do 15:00 w sobotę. Wprowadzona została również możliwość płacenia kartą. Wadą baru jest doliczanie pieniędzy za opakowania na wynos. Niestety – typowe wśród krakowskich centusiów. Jeśli chcecie wybrać się tu w weekend gdy ruch jest duży lub późnym popołudniem możecie trafić na przebrane menu i dostępne jedynie kilka – tych mniej popularnych – dań z listy menu.

 

Jeżeli nie chce Wam się jechać na Podgórze, a też chcecie poczuć jeszcze bardziej PRL-owski klimat to możecie odwiedzić Bar Mleczny Bieńczyce albo Bar Mleczny Centralny (os. Centrum C1).

Fanom tanich restauracji polecamy też nasz artykuł pod tytułem: Gdzie tanio zjeść w Krakowie.

Warto przeczytać również: