33 ciekawostki o Czechach. Kulinarne, turystyczne i ciekawe

Czechy to południowy sąsiad Polski obfitujący w wiele ciekawych miejsc przy granicy, które warto odwiedzić. Jeśli wybieracie się na zwiedzanie Czech lub jedziecie do Pragi to zastanawiacie się pewnie z czego słyną Czechy. Oto zestawienie ciekawostek o naszych południowych sąsiadach. Oto śmieszne ciekawostki turystyczne dla dzieci i nie tylko. Znalazły się też ciekawostki językowe i sportowe! Ciekawostki o Czechach – zapraszamy!

 


Czechy czyli Republika Czeska położone są w Europie Środkowej. Graniczą z Polską Niemcami, Austrią i Słowacją. Czy mają dostęp do morza? Fizycznie nie mają. Czechy są jednym z mniejszych państw Europy. Mieszka tu zaledwie 10,69 mln osób, w tym aż 1,3 mln w stolicy – Pradze. Tu przeczytacie ciekawostki o Pradze.

 


Nie tylko ludność Czech jest niewielka. Powierzchnia też. Powierzchnia Czech to zaledwie 78 866 km². Ponad 30% powierzchni Czech zajmują lasy (26524 km²), 4% powierzchni to góry. Aż 72% kraju znajduje się na wyżynie.

 


1 maja 2004 roku Czechy wstąpiły do Unii Europejskiej. Wraz z Czechami tego samego dnia do wspólnoty przystąpił Cypr, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia oraz Węgry. Czechy należą też do ONZ od 19 stycznia 1993 roku i do NATO od 12 marca 1999 roku.

  


Mimo wstąpienia do Unii Europejskiej prawie już prawie przed dwudziestoma laty Czesi nie zdecydowali się na rezygnację z narodowej waluty. Waluta w Czechach to wciąż czeska korona, a nie euro. Sąsiadujący z Czechami kraj – Słowacja zaś, zadecydował się na zamianę koron słowackich na euro.

 


Flaga Czech składa się z koloru czerwonego, niebieskiego i białego. Kolor czerwony symbolizuje rozlew krwi za wolność, niebieski to suwerenność, a biały to tradycyjny czeski kolor na fladze reprezentujący niebo. Flaga to prostokąt o proporcji 3:2 podzielony na poziome pasy biały i czerwony oraz niebieski trójkąt sięgający do połowy flagi.

 


Nad jaką rzeką leżą Czechy? Jaka rzeka przepływa przez Czechy? Jeśli zastanawialiście się nad tym to odpowiedzą na to pytanie jest Wełtawa będąca największym dopływem Łaby. Wełtawa jest też rzeką, która płynie przez Pragę. Łączna długość Wełtawy to 435 kilometrów. Rzeka ma swoje źródło na południu Czech.

 


Mimo niewielkiej powierzchni w Czechach aż roi się od zamków i zameczków. W zależności od przyjętej metodologii uważa się, że w Czechach znajduje się największy zamek świata czyli Zamek na Hradczanach w Pradze.

 


Kuchnia czeska nie należy do najpopularniejszych, najsmaczniejszych i najbardziej wyszukanych kuchni świata. Turyści zwykle próbują w Czechach przede wszystkim knedli i smażonego sera. W Czechach na każdym kroku znajdziemy też budki z trdelnikami. Tu przeczytacie więcej o tym czego warto spróbować w Czechach.

 


Jedną z największych atrakcji całego kraju jest zegar astronomiczny na ścianie Ratusza Staromiejskiego w Pradze. Jest to trzeci najstarszy tego typu zegar na świecie. Co godzinę przed zegarem gromadzą się setki turystów oglądających procesję apostołów i znajdujące się tu ruchome rzeźby.

 


Czechy nie mogą pochwalić się znaczną liczbą ludności, nie mogą się pochwalić dużym terytorium, nie mogą też pochwalić się zbyt wysokim szczytem. Najwyższy szczyt w Czechach to położona na polsko-czeskiej granicy góra Śnieżka. Śnieżka wznosi się na 1603,2 metra ponad poziom morza. Niewiele.

 


Jeśli chodzi o sport to czeskim sportem narodowym jest hokej. Według ankiet przeprowadzonych w Czechach aż 81% mieszkańców kraju uważa hokej za najważniejszy czeski sport. Blisko 40% mieszkańców kraju uważa się za fanów hokeja na lodzie. Czechy wydały na świat jednych z najsłynniejszych hokeistów. Z Czech wywodzą się tacy gracze jak Dominik Hašek, Jaromír Jágr czy Bobby Holík.

 


Czechy przez setki lat były przykładnym państwem chrześcijańskim ale współcześnie czeskie społeczeństwo jest jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw świata. Według danych tylko 10,3% mieszkańców Czech to katolicy, 0,9% to protestanci. Aż 79,4% Czechów uważa się za ludzi bez wiary.

 


Nic dziwnego, że wiele aktorek filmów dla dorosłych pochodzi właśnie z Czech. Wśród najpopularniejszych wymienia się takie sławy jak Little Caprice, Lucie Wilde, Mea Melone, Laura Angel, Laura Crystal, Morgan Rodriguez, Connie Carter, Lucie Wilde czy Nessa Devil.

 


Pozostając przy kosmatych tematach warto przypomnieć czeski zwyczaj zwany wielkanocnym smaganiem. Wielkanocne smaganie polega na smaganiu dziewcząt wierzbowymi gałązkami. Nie wiemy po czym najlepiej je smagać, ale się domyślamy.

 


Piwo, pornosy i hokej nie są jedynymi rzeczami z których słyną Czechy. Jedna z najsłynniejszych tenisistek świata pochodzi z Czech – Martina Navratilova. W rankingu 100 najlepszych tenisistek znajduje się aż 8 pań urodzonych w Czechach.

 


brno czechy
 


Mający swoją siedzibę w Pradze Uniwersytet Karola jest najstarszym uniwersytetem w Europie Środkowej. Uczelnia założona przez Karola IV Luksemburskiego została zapoczątkowana w 1348 roku. To wcześniej od słynnego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, który powstał w 1364 roku.

 


Kolejną ciekawostką o Czechach jest to, że to właśnie w tym kraju wymyślono jeden z najsłynniejszych rodzajów piwa – pilzner. Recepturę pilsnera opracowano w Pilźnie w 1842 roku. Pierwszą firmą sprzedającą trunek była Pilsner Urquell.


Jeśli już jesteśmy przy piwie i Czechach to warto dodać, że Czesi piją najwięcej piwa na świecie. Średnio mieszkaniec Czech wypija 143,3 litra piwa.

 


W czeskich Ivancicach w 1860 roku przyszedł jeden z najsłynniejszych przedstawicieli secesyjnego stylu w historii. Grafik i malarz – Alfons Mucha. Artysta zmarł 14 lipca 1939 roku w Pradze. Pochowano go na Cmentarzu Wyszehradzkim w czeskiej stolicy.

 


Mimo że w Czechach lubią wypić sobie piwo, a może właśnie dlatego, dopuszczalna ilość w wydychanym powietrzu u osoby kierującej pojazdem mechanicznym w Czechach to 0,00 promila. Więcej informacji o jeżdżeniu samochodem do Czech w jednym z naszych artykułów.

 


Miejscem 64 podróży apostolskiej Papieża Jana Pawła II w 1995 roku w dniach 20-22 maja były Polska oraz Czechy. Jan Paweł II odwiedził Czechy również w dniach 25-27 kwietnia 1997 roku.

  


Jožin z bažin to jedna z najsłynniejszych czeskich piosenek nagrana w latach 1976-1977 przez duet Ivan Mladek i Zdenek Navratil. W 2007 roku nagranie z występu z 1978 roku stało się hitem internetu w Polsce.

 


Na co uważać w Czechach? Na słowo šukat i jego podobieństwo do polskiego słowa szukać. Słowo to tłumaczy się na polski jako używać pieprzu czyli pieprzyć ale w innym jednak znaczeniu.


Czas na ciekawostkę przyrodniczą o Czechach. Brama Pravcicka znajdująca się w Górach Połabskich niedaleko granicy czesko-niemieckiej to największy naturalny skalny most z piaskowca na naszym kontynencie. Rozpiętość łuku bramy to aż 26 metrów. Niestety nie można wejść na szczyt “mostu”.

 


W 1957 roku Zdeněk Miler wpadł na pomysł przygotowania filmu animowanego mającego na celu przedstawienie produkcję tkaniny. W głowie animatora pojawiła się postać Krecika. Krtek dziś jest jednym z najsłynniejszych Czechów!

 


brno zwiedzanie


Jak to jest z alkoholem w Czechach? Alkohol w Czechach można kupić od dnia ukończenia 18 lat.

 


W przeciwieństwie do większości krajów świata Czesi nie obchodzą święta Wszystkich Świętych. 1 listopada w Czechach jest normalnym dniem pracującym, pielgrzymki na cmentarze urządza się tradycyjnie w święta Bożego Narodzenia. Tu zobaczycie kalendarz świąt w Czechach 2020.

 


Fizycznie Czechy nie mają dostępu do morza, wie o tym nawet najgłupsze dziecko ale czy faktycznie nie mają portu? Czechy mają swój obszar portowy w porcie w Hamburgu.

 


To z Czech pochodzi jeszcze jeden słynny twórca. 3 lipca 1883 roku w Pradze przyszedł na świat Franz Kafka. Pisarz przez całe życie związany był z obecną stolicą Czech mimo, że tworzył w języku niemieckim.

 


Nieoficjalnym symbolem czeskiej państwowości jest korona świętego Wacława. Czeskie insygnium koronacyjne używane było przez czeskich władców od 1347 do 1836 roku. Korona świętowacławska przechowywana jest w praskiej katedrze św. Wita, Wacława i Wojciecha na Hradczanach.

 


16 września 1939 roku utworzono kolaboracyjny Protektorat Czech i Moraw czyli autonomiczną jednostkę stworzoną przez III Rzeszę.

 


Na liście najbardziej skorumpowanych państw w Europie w 2019 roku opublikowanej przez prestiżowy portal Business Insider Czechy znalazły się na 12 pozycji.

 
Polecamy również: