Samochodem do Czech 2021 – 15 rzeczy co trzeba wiedzieć

Ze względu na niewielką odległość od Polski wiele osób decyduje się na wyjazd samochodem do Czech. Jeśli planujecie pojechać do Pragi swoim samochodem to przed wyjazdem warto zobaczyć co trzeba wiedzieć jadąc samochodem do Czech. Jakie są przepisy drogowe w Czechach? Jakie ograniczenia prędkości? Czy są winiety? Jak jeździ się po Czechach? Sprawdzamy

 


Najważniejszą informacją o którą pyta wielu turystów jest to czy do Czech potrzeba paszportu. Niezależnie czy lecicie samolotem czy wybieracie się autem do Czech to paszportu nie potrzeba. Wystarczy dowód osobisty.

 


Jadąc do Czech w przeciwieństwie na przykład do jazdy samochodem do Lwowa nie trzeba mieć Zielonej Karty.

 


W Czechach obowiązują winiety na autostrady. Opłata na 10 dni przejazdu po czeskich drogach to koszt 310 CZK. Tu przeczytacie więcej o winietach w Czechach.

 


Dozwolona prędkość w mieście w Czechach to 50 km/h, poza terenem zabudowanym można rozpędzić się do 90 km/h, na drogach szybkiego ruchu można jeździć do 110 km/h, a na czeskich autostradach maksymalna prędkość jest niższa niż w Polsce i wynosi zaledwie 130 km/h.

 


Czeska policja słynie z przypi… się do kierowców samochodów na zagranicznych rejestracjach. Mając nieco pecha możecie spodziewać się zatrzymania do kontroli drogowej bez żadnego konkretnego powodu – za same polskie blachy. W internecie zobaczyć można również wiele prób wymuszenia łapówek przez czeską policję.
 

 


Jeżdżąc po Czechach samochodem na polskich rejestracjach uważamy, uważamy też nie tylko na patrole czy nieoznakowane samochody drogówki ale na poukrywane po krzakach fotoradary. Niektóre z fotoradarów w Czechach robią zdjęcia tyłowi samochodu więc warto uważać również na to!

 


Jak nie za prędkość to policjanci mogą się przywalić co obowiązkowego wyposażenia samochodu w Czechach. Czechy i Polska ratyfikowały konwencję wiedeńską więc w teorii nie musicie mieć wyposażenia takiego jak w samochodach zarejestrowanych w Czechach. Tyle teorii, praktyka pokazuje, że drogówka może próbować się do Was doczepić. Niektórzy dla spokoju kupują więc wszystkie rzeczy, które musi mieć samochód w Czechach. Jakie to sprzęty?

 


Należy posiadać kamizelkę odblaskową, trójkąt ostzregawczy, zestaw naprawczy do opon lub koło zapasowe (koła można nie mieć mając opony run-flat albo pełne assistance na terenie Czech). Warto mieć apteczkę wyposażoną zgodnie z normą DIN 13164.

 


Przepis o konieczności posiadania bezpieczników i żarówek na wymianę został już dawno zniesiony bo nie przystaje do dzisiejszych czasów. Wyobrażacie sobie zmianę LEDów w swoim samochodzie?

 


Jadąc samochodem do Pragi lub w dowolne inne miejsce w Czechach warto wiedzieć, że w kraju panuje całkowite zero tolerancji dla jazdy po najmniejszej nawet ilości alkoholu. Limit alkoholu dla kierowcy to 0,00 promila.

 

 


Jeśli już o głupich przepisach mowa to jadąc autem do Czech trzeba pamiętać o obowiązku używania świateł mijania przez cały rok niezależnie czy to teren zabudowany czy obszar poza miastem. Pamiętamy też o pierwszeństwie pieszych PRZED przejściem dla pieszych.

 


W Czechach nie wolno też korzystać z telefonu w czasie jazdy. Nie wolno mieć też antyradaru w samochodzie.

 


W Czechach podobnie jak w Polsce obowiązuje nakaz używania pasów bezpieczeństwa zarówno z przodu jak i z tyłu w samochodzie.

 


Decydując się na jazdę samochodem do Czech pamiętamy że na przykład w Pradze czy Brnie wyznaczone są strefy płatnego parkowania, występują również miejsca postojowe zarezerwowane tylko dla mieszkańców.

 


Telefony alarmowe w Czechach to 158 na policję, 150 na straż pożarną, 155 na pogotowie. W Czechach działa również powszechnie znany telefon alarmowy 112.

 

Polecamy również: