Jaka waluta jest w Bułgarii? Jakie pieniądze wziąć do Bułgarii?

Bułgaria jest jednym z najpopularniejszych destynacji turystycznych wśród Polaków. Jeśli planujecie wakacje w kurorcie w Bułgarii to pewnie zastanawiacie się jaka jest waluta w Bułgarii i jakie pieniądze należy ze sobą zabrać. Dziś sprawdzimy jaka jest waluta Bułgarii czy w Bułgarii można płacić w euro i czy można płacić złotówkami. Jeśli jedziecie do Sofii lub na plaże warto to wiedzieć.

  • Jaka waluta jest w Bułgarii?
  • Czy w Bułgarii jest euro?
  • Czy można płacić złotówkami w Bułgarii?

Bułgaria jest jednym z członków Unii Europejskiej dlatego też wiele osób zastanawia się czy w Bułgarii jest euro. Jeżeli jedziecie do Bułgarii to musicie wiedzieć, że walutą kraju jest lew bułgarski, a nie euro. Lew to po bułgarsku… lew!

Lew bułgarski dzieli się na sto stotinek. W obiegu pozostają monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 stotinek oraz 1 i 2 lew, a także banknoty o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50 i 100 lewów. W obiegu pozostają banknoty o niskich nominałach ale bank centralny już ich nie drukuje ponieważ zostały zamienione na monety.

Międzynarodowy symbol ISO bułgarskiej waluty to BGN.


Jaką walutę zabrać do Bułgarii?

Jeżeli planujecie wakacje w Złotych Piaskach albo Słonecznym Brzegu to w niektórych miejscach można nawet wymieniać złotówki i kurs wymiany może być lepszy od kantorów w Polsce, ale nie jest to regułą. Wymiana złotówek w banku zwykle nie jest możliwa. Jeśli jedziecie w obszar mniej turystyczny to najlepiej przygotować się na wzięcie twardej waluty – można próbować wziąć dolary ale lepiej wziąć euro.

Tradycyjnie przestrzegamy przed oszustwami w kantorach w Bułgarii, chociaż na przestrzeni ostatnich lat oszustw jest mniej. W miejscowościach turystycznych oraz na lotniskach kurs wymiany euro jest bardzo niekorzystny.

Zdarzają się również oszustwa – przed kantorem podana jest inna cena, niż obowiązująca w okienku. Jeśli chcecie wymienić sporo pieniędzy dopytajcie dokładnie ile dostaniecie za podaną kwotę. Walutę w Bułgarii można też wymieniać w bankach co jest znacznie bezpieczniejszym sposobem.

Waluty w Bułgarii nie wymieniamy o żadnych przypadkowo spotkanych osób, taksówkarzy, kierowców, naganiaczy!

W wielu miejscach da się płacić kartą i jeśli macie dobre warunki w banku to możecie bez problemu wybierać również pieniądze z bankomatów. Warto sprawdzić również czy do Bułgarii potrzeba paszportu czy wystarczy dowód osobisty oraz co warto kupić w Bułgarii.

Ważne informacje:

  • Waluta w Bułgarii to lew bułgarski
  • W niektórych miejscach można płacić euro ale się to nie opłaca
  • W Bułgarii można płacić kartą ale nie wszędzie

Polecamy również: